Έμεινε στην κορυφή το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ     3-0  (1-0)

Σημαντικότατη νίκη που το διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Πανεπιστημιακού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Αντρών πέτυχε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου μετά την επικράτηση του με 3-0 έναντι του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 12' άνοιξαν το σκορ και όλοι αναμέναμε ένα ψηλό δείκτη στο σκορ.

Το γρήγορο τέρμα, όπως αναμενόταν   έδωσε ώθηση στο Ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο το οποίο κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα από πολύ νωρίς και να δείχνει ότι θέλει περισσότερο την νίκη κα τους τρείς βαθμούς.

Παρά το γρήγορο τέρμα όμως το Α ημίχρονο δεν είχε τις ευκαιρίες που όλοι αναμέναμε χωρίς βεβαίως αυτό να μειώνει την εμφάνιση και το πάθος των δύο ομάδων για την νίκη .

Με την έναρξη του Β' ημιχρόνου, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας παρουσιάστηκε βελτιωμένο βρίσκοντας και χάνοντας μερικές πολύ καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση χωρίς όμως τελικά να το πετύχει.

Την ίδια ώρα οι ποδοσφαιριστές του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου έψαχναν μέσω αντεπιθέσεων την επίτευξη ακόμη ενός τέρματος το οποίο θα τους εξασφάλιζε την νίκη κάτι τελικά που κατάφεραν να επιτύχουν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισαν στο 70 λεπτό του αγώνα μετά από ωραία επιθετική ενέργεια.

Το τελικό 3-0 έγινε με την τελευταία φάση του αγώνα και αφού οι παίκτες και των δύο ομάδων τα έδωσαν όλα ,από την μία το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας για ανατροπή του σκορ και από την άλλη οι  παίκτες του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου για την διατήρηση του προβαδίσματος αλλά και για την τεράστιας σημασία νίκη την οποία κατέκτησαν τελικά με το ευρύ 3-0.

FREDERICK UNIVERSITY – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ     0-3 (0-1)

Κοντά στο κυνήγι του τίτλου παρέμεινε το Πανεπιστήμιο Κύπρου μετά την  εμφαντική νίκη του επί του δυναμικού Frederick University και η συνέχεια προβλέπεται συναρπαστική για το Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου στους άντρες αφού όλες οι ομάδες δείχνουν ικανές να κάνουν την έκπληξη η και την ανατροπή σε οποιοδήποτε παιγνίδι του πρωταθλήματος.

Το συγκεκριμένο παιγνίδι οι παίκτες του Πανεπιστημίου Κύπρου παίζοντας με περισσότερο πάθος αλλά και θέληση για τους τρείς βαθμούς εκμεταλλευόμενο μία αμυντική αδράνεια των αντιπάλων πήραν κεφάλι στο σκορ προηγούμενοι στο Α μέρος με 0-1 .

Με το ψυχολογικό πλεονέκτημα του ότι προηγήθηκαν, οι παίκτες του Πανεπιστημίου Κύπρου μπήκαν στο Β μέρος πατώντας καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι οι αντίπαλοι βγήκαν μπροστά για την ισοφάριση κατάφεραν να εντοπίσουν τα αμυντικά κενά και με ακόμη 2 τέρματα να ολοκληρώσουν το παιγνίδι κερδίζοντάς ακόμη ένα σημαντικό τρίποντο που τους επιτρέπει να ελπίζουν για το καλύτερο στην πορεία τους αφού συγκατοικούν με το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και να έχει στα χέρια του την οποιαδήποτε εξέλιξη, σε ένα μεταξύ των δύο πρωτοπόρων αγώνα που πιθανόν να κρίνει και  τον τίτλο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

A/A    Πανεπιστημιακές ομάδες     Αγώνες    Νίκες     Ήττες     Ισοπαλίες    τέρματα    Βαθμοί

1    ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ 4    3    1    0    13-6    9
2    ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ    4    3    1    0    13-9    9
3    FREDERICK UNIVERSITY    4    2    2    0    7-10    6
4    ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ 4    0    4    0    2-10    0