Το Ευρωπαϊκό πήρε το πρωτάθλημα

Μετά από μια σκληρή μάχη ανάμεσα σε Ευρωπαϊκό και Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, το Ευρωπαϊκό πήρε τον τίτλο στο πρωτάθλημα ανδρών στο Χάντμπολ. Το αποψινό παιχνίδι έληξε ισόπαλο (28-28), όμως η νίκη στον πρώτο γύρο (31-34) χάρισε τον τίτλο στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο!

Καταπληκτικό παιγνίδι έγινε ανάμεσα στα δύο Πανεπιστήμια τα οποία τα έδωσαν όλα για την νίκη αφού αυτή θα οδηγούσε και στον τίτλο.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ξέροντας ότι έπρεπε να κερδίσει τουλάχιστον με 4 τέρματα διαφορά αφού στο πρώτο παιγνίδι είχε χάσει με 3 αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν το φόβισε ούτε σε μία στιγμή.

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο ξεκίνησε τον αγώνα πολύ δυναμικά και στο 15ο λεπτό είχε καταφέρει να χτίσει μία διαφορά 6 τερμάτων (11-5) χάρη στη εκπληκτική του άμυνα αλλά και την αστοχία των αντιπάλων σε κρίσιμες επιθέσεις.

Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε για ολόκληρο το Α μέρος το οποίο έκλεισε με 15-9 για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καθαρή διαφήμιση του αθλήματος αφού το ανέβασμα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έδωσε άγρια ομορφιά στο παιγνίδι και οι ανατροπές διαδέχονταν η μία την άλλη.

Βελτιώνοντας εξαιρετικά την άμυνα τους οι παίκτες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έβαλαν πολύ δύσκολα στους αντιπάλους τους οι οποίοι αν και συνέχισαν σε ψηλές στροφές, άρχισαν να δυσκολεύονται στο εύκολο γκολ και ενώ στο 14' του Β μέρους το σκορ ήταν 21-14 για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο, στο 21ο λεπτό το σκορ ήταν πια στο 23-23, φέρνοντας τούμπα όλα τα προγνωστικά

Η εξέλιξη ήταν μόνο για γερά νεύρα αφού οι δυο ομάδες συνέχισαν χέρι χέρι κυριολεκτικά μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα αφού στο 29 και 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο προηγήθηκε με 28-27 αλλά σχεδόν με την λήξη του παιγνιδιού το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 28 – 28 σε ένα πραγματικά εντυπωσιακό παιγνίδι το οποίο άφησε άριστές εντυπώσεις σε όσους το παρακολούθησαν.

Ο τίτλος ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες δείχνει το βάθος της δουλειάς που γίνεται στα Πανεπιστήμια και σαφώς αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο για άλλη μία κατάκτηση πρωταθλήματος στο εντυπωσιακό όπως εξελίσσεται κάθε χρόνο Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα χειροσφαίρισης αφού ήταν και η πιο πλήρης ομάδα κατά την διάρκεια της αγωνιστικής περιόδου ενώ πολλά συγχαρητήρια αξίζουν και στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας το οποίο κυνήγησε τον τίτλο μέχρι και το τελευταίο λεπτό χαρίζοντας μας απίστευτες αθλητικές στιγμές.

Ο Πανεπιστημιακός αθλητισμός δείχνει το δρόμο για υγιή και εξαιρετικού επιπέδου παιγνίδια σε όλο το υπόλοιπο φάσμα του αθλητισμού. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τέλος του παιγνιδιού και παρά την αγωνιστική ένταση κατά την διάρκεια του παιγνιδιού, νικητές και ηττημένοι (πρωταθλητές και δευτεραθλητές) αγκαλιάστηκαν και οδηγήθηκαν στις απονομές σε ένα εντελώς διαφορετικό κλίμα.

Η πορεία του Πανεπιστημιακού αθλητισμού συνεχίζεται...