Φούτσαλ Γυναικών: Ματσάρα, ανατροπή και προβάδισμα στο Πανεπιστήμιο Κύπρου!

ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ

Εκπληκτικό ήταν το παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Ευρωπαϊκού το βράδυ της Δευτέρας (06/11) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Πανεπιστημιακού πρωταθλήματος φούτσαλ γυναικών ανάμεσα σε Ευρωπαϊκό και Πανεπιστήμιο Κύπρου, που βρήκε νικητές τις φιλοξενούμενες με 3-1.

Το παιχνίδι είχε τρομερό ρυθμό, με το Ευρωπαϊκό να προηγείται στο σκορ και να βάζει δύσκολα στα κορίτσια του Ανδρέα Καλλινίκου. Η Χαροκόπου μόλις στο 1ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και έδωσε ψυχολογία στις γηπεδούχες. Το Πανεπιστήμιο Κύπρου δεν αγχώθηκε, άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Στο αρχικό στάδιο, ισοφάρισε με την Χριστιάνα Ζορζή, ενώ λίγο πριν το τέλος του α’ ημίχρονου κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα με γκολ της Αντριάνας.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό. Ναι, μεν τα κορίτσια του Πανεπιστημίου Κύπρου κρατούσαν τα ηνία του αγώνα και ήταν ποιοτικότερες από τον αντίπαλο, ωστόσο το Ευρωπαϊκό πάλεψε μέχρι το τέλος και είχε σε τρομερή μέρα την Θεοφανία Γεωργίου. Η κίπερ των γηπεδούχων ήταν πραγματικά μία «κέρβερος» μπροστά από την εστία. Αν δεν ήταν σε ένα τέτοιο εκπληκτικό βράδυ, ο δείκτης του σκορ θα ήταν ακόμη μεγαλύτερος από το 3-1. Σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε στο β’ ημίχρονο έπειτα από δεύτερο γκολ της Χριστιάνας Ζορζή, η οποία ξεχώρισε από την πλευρά του Πανεπιστήμιου Κύπρου.

Μ’ αυτή τη νίκη, το Πανεπιστήμιο Κύπρου άρχισε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα φούτσαλ γυναικών, καθώς την περασμένη αγωνιστική αναβλήθηκε ο αγώνας του με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.