Χάντμπολ Ανδρών: Εύκολα και απλά το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας!

ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΕΤΥΧΕ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ ΟΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟ FREDERICK ΣΤΗΝ 3 Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Με άλλον έναν αγώνα συνεχίστηκε το Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα χειροσφαίρισης, με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας να κερδίζει το Frederick με 27-12 στην κλειστή αίθουσα του Αγίου Δομετίου.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας είχε περισσότερες λύσεις από τον αντίπαλο του και από την αρχή είχε τα ηνία στο σκορ. Μάλιστα, στο α’ ημίχρονο προηγήθηκε με 12-7. Το Frederick προσπάθησε κρατήθηκε κοντά μέχρι ενός σημείου, αλλά στάθηκε αδύνατο να πάρει κάτι περισσότερο από τον αγώνα. Στην επανάληψη, το σκορ άνοιξε, και έτσι το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας έφθασε σε μια πανεύκολη νίκη.

Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος του αγώνα ο ο Μωυσής Τάρτιος, ο οποίος έβαλε επτά από τα 27 γκολ της ομάδας του, ενώ πέντε πέτυχε ο Κωνσταντίνος Ζήνωνος και από τέσσερα οι Κωνσταντίνος Βλαχάκης και Ματθαίος Χριστοδούλου. Από το Frederick, τέσσερα γκολ έβαλαν οι Θεόδωρος Τσιλίδης και Λεωνίδας Ιωάννου.

Ρεπό είχε αυτή την αγωνιστική το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο.