Η έκπληξη του ΤΕΠΑΚ!

Με μία έκπληξη ολοκληρώθηκε 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος ανδρών στο Πανεπιστημιακό αθλητισμό, καθότι το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο κέρδισε το Πανεπιστήμιο Κύπρου με 66-49. Στο άλλο ματς της ημέρας, το Ευρωπαϊκό κέρδισε με σχετική ευκολία το Frederick (91-51).

ΤΕΠΑΚ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο πέτυχε μια σπουδαία νίκη στο Λύκειο Αγίου Αντωνίου, αφού εκμεταλλεύθηκε τις απουσίες του Πανεπιστήμιο Κύπρου και πήρε το πιο σημαντικό ροζ φύλλο των τελευταίων ετών.

Από την αρχή του αγώνα το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Πήρε τα ηνία του αγώνα και έβαλε πολύ δύσκολα στο ίδιο αποδυναμωμένο Πανεπιστήμιο Κύπρου. Οι αθλητές της Σκεύης Γεωργίου προσπάθησαν στην β’ περίοδο, έφεραν τον αγώνα στα μέτρα τους, ωστόσο στην επανάληψη τους έλειψε το οίστρο στην επίθεση.

Με άμυνα που… τσάκιζε κόκκαλα, οι γηπεδούχοι δέχθηκαν μόλις 15 πόντους στο β΄ ημίχρονο και έκαναν την πρώτη μεγάλη έκπληξη της σεζόν στην καλαθόσφαιρα ανδρών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 14-20, 22-8, 11-7.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ – FREDERICK

Δεν είχε διάθεση για αστεία το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο απέναντι στο Frederick. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγώνα δυνατά και σε σύντομο χρονικό διάστημα μετέτρεψαν το παιχνίδι σε τυπικής διαδικασίας. Το σκορ ημιχρόνου πήρε ήδη διψήφια διαφορά και οι δύο προπονητές στην επανάληψη, έδωσαν χρόνο σε όλους τους καλαθοσφαιριστές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 27-17, 22-11, 20-8