Μεγάλα παιχνίδια στο πανεπιστημιακό πρωτάθλημα γυναικών

Νίκη και πρωτιά για το πανεπιστήμιο Λευκωσίας επί του πανεπιστήμιου Frederick με 3-1 set σε εκτός έδρας παιχνίδι.

(19-25  15-25  26-24  12-25 )

Πολύ δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και το εξαιρετικό σέρβις της αλλά και η πολύ καλή υποδοχή οδήγησαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 19-25 .

Ανεβάζοντας ρυθμούς και συνεχίζοντας την καλή τους παρουσία τα κορίτσια του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έκαναν φανταστικό σετ και πέρασαν μπροστά με 0-2 σετ αφού το κέρδισαν σχετικά εύκολα με 15-25.

Το τρίτο σετ είχε εντελώς άλλο χρώμα αφού λίγο ο εφησυχασμός των παικτριών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας από το 2-0 , λίγο το πείσμα των παικτριών του Πανεπιστημίου Frederick  μετέτρεψε  το σετ σε θρίλερ με τα κορίτσια του Πανεπιστημίου Frederick να τα δίνουν όλα για την μεγάλη ανατροπή. Το τελικό 26-24 για το Πανεπιστήμιο Frederick το οποίο μείωσε σε 2-1 προδίκαζε μεγάλη μάχη στην συνέχεια .

Στο τέταρτο σετ οι παίκτριες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας κατέβηκαν στο γήπεδο αποφασισμένες να κατακτήσουν το παιγνίδι κάτι το οποίο πέτυχαν αφού  ανέβασαν πολύ τους ρυθμούς τους και με φανταστική άμυνα αλλά και επίθεση καθάρισαν και το τέταρτο σετ με 12-25 και φυσικά κατέκτησαν και την νίκη με 1-3 σετ.

ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΞΩΣΙΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΑΙΓΝΙΔΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ. ΚΕΡΔΙΣΕ ΜΕ 3-0 ΣΕΤ

(25-19  25-16  25-22)

Με πολύ σοβαρότητα ιδιαίτερα μετά την ήττα στην πρεμιέρα αντιμετώπισε το παιγνίδι το Πανεπιστήμιο Κύπρου και αγωνιζόμενο με πάθος αλλά κα μεθοδικότητα κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο σετ μετά από πολύ καλή παρουσία ΜΕ 25-19.

Το δεύτερο σετ ήταν μονόλογος των παικτριών τού Πανεπιστημίου Κύπρου αφού χωρίς να ρίξουν ρυθμούς και εκμεταλλευόμενες τα λάθη της αντιπάλου κατάφεραν να το κερδίσουν με 25-16.

Στο τρίτο σετ όπου παρακολουθήσαμε το πλέον ανταγωνιστικό σετ οι παίκτριες του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου αντέδρασαν δυναμικά και στρίμωξαν με τις επιθέσεις τους τις αντιπάλους τους  και το παιγνίδι κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες και στο τέλος με τις δύο ομάδες να κινούνται στα ίδια επίπεδα.

Με καλύτερη άμυνα όμως αλλά και προσεκτικές επιθέσεις οι παίκτριες του Πανεπιστημίου Κύπρου πήραν και το τρίτο σετ με 25-22 και κατέκτησαν και την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με 3-0