Μεγάλες νίκες για Frederick και Κύπρου - Κρίνεται ο τίτλος στο μεταξύ τους ματς

Μεγάλη εμφάνιση από τους παίκτες του Πανεπιστημίου Frederick απέναντι στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σε ένα παιγνίδι που ομολογουμένως δεν συνηθίσαμε αφού το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας όλα αυτά τα χρόνια ήταν ανάμεσα στους πρωταγωνιστές και οι φετινές του εμφανίσεις θα πρέπει να προβληματίσει τους υπευθύνους.
Από την άλλη το Πανεπιστήμιο Frederick μπήκε στον αγώνα εξαιρετικά δυνατά και κατάφερε με ένα κρεσέντο επιθετικών προσπαθειών να πετύχει 5 γκολ μετατρέποντας το παιγνίδι σε τυπική διαδικασία από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Παρά την μείωση του σκορ το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας δεν κατάφερε ποτέ να ξαναμπεί στον αγώνα δίνοντας γήπεδο στους παίκτες της αντίπαλης ομάδας οι οποίοι συνέχισαν να αναζητούν το γκολ και παρά τις πολλές αλλαγές από μέρους του προπονητή τους δίνοντας την ευκαιρία σε πολλούς παίκτες να πάρουν τις δικές τους ευκαιρίες.

Μετά την νίκη του αυτή το Πανεπιστήμιο Frederick αλλά και την νίκη του Πανεπιστημίου Κύπρου τα δύο Πανεπιστήμια θα δώσουν την μάχη των μαχών μεταξύ τους για την ανακήρυξη του πρωταθλητή ,με το Πανεπιστήμιο Frederick να έχει αυτή την στιγμή καλύτερη αναλογία τερμάτων.

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ    0-4   (0-1)

Χρειάστηκε τουλάχιστο ένα ημίωρο για να καταφέρει το Πανεπιστήμιο Κύπρου να σπάσει την πολύ καλή άμυνα των αντιπάλων του με τον Γιωρκάτζιη και να μπορέσει έτσι να  κτίσει την επιτυχία του στο Β ημίχρονο και όταν οι παίκτες του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου προωθήθηκαν για να πετύχουν την ισοφάρισή.
Παίζοντας εξαιρετικά καλά κατάφεραν πολύ νωρίς στο 49 να πετύχουν το 2-0 με τον Κυπριανού καθαρίζοντας σχετικά και το παιγνίδι αφού λίγο αργότερα ο δεινός του σκόρερ Γιωρκάτζιης ανάλαβε δράση και με άλλα δύο δικά του τέρματα έκλεισε με χατ τρικ ανεβάζοντας και το σκορ του παιγνιδιού σε 4-0.
Στα υπολειπόμενα λεπτά του παιγνιδιού ευκαιρίες δημιούργησαν και έχασαν και οι δύο ομάδες χωρίς όμως να αλλάξουν τα δεδομένα του παιγνιδιού.

Με αυτή του την νίκη το Πανεπιστήμιο Κύπρου με βάση τα δεδομένα του φετινού πρωταθλήματος χρειάζεται μόνο νίκη επί του βασικού του αντιπάλου του Πανεπιστημίου Frederick αφού αυτό υπερτερεί στην διαφορά των τερμάτων ενώ το πρώτο μεταξύ τους παιγνίδι θυμίζουμε έληξε με 2-2 .

Οι φοιτητές και των δύο Πανεπιστημίων αλλά και όλη η Πανεπιστημιακή κοινότητα αναμένει με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τον μεγάλο «τελικό» ο οποίος θα κρίνει και τον φετινό πολύ ενδιαφέροντα τίτλο του Πανεπιστημιακού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου αντρών μέσα στα πλαίσια των Πανεπιστημιακών πρωταθλημάτων.

Σε δηλώσεις τους οι προπονητές Μάριος Ιωάννου του Πανεπιστημίου Frederick και Αντρέας Καλλινίκου του Πανεπιστημίου Κύπρου δήλωσαν πανέτοιμοι για τον μεγάλο τελικό και ότι αναμένουν με αγωνία τη μεταξύ τους αναμέτρηση προετοιμάζοντας όσο καλύτερα γίνεται τους παίκτες τους οι οποίοι επίσης ανυπομονούν.
Τέτοια παιγνίδια ,δήλωσαν ,αναδεικνύουν τον Πανεπιστημιακό αθλητισμό στην ολότητα του αλλά και το επίπεδο του τόσο σε αγωνιστικό επίπεδο όσο και στο ποιοτικό επίπεδο των πρωταθλημάτων.