Μεγάλη νίκη για το ΤΕΠΑΚ

Τεράστια εκτός έδρας νίκη πέτυχε το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο σε ένα παιγνίδι πραγματικό ντέρμπι απέναντι στο πανεπιστήμιο Frederick  το οποίο και κέρδισε με 0-3 σετ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μαζί στο σκορ προσφέροντας θέαμα σε όλα τα επίπεδα τόσο μακριά όσο και κοντά στο φιλέ με την νίκη να χαμογελά τελικά στο Τεχνολογικό με 22-25 το οποίο πήρε προβάδισμα στα σετ με 0-1.
Η συνέχεια ήταν ακόμη πιο συναρπαστική αφού από την μια το Frederick University κυνήγησε τη ανατροπή απέναντι όμως σε μια ομάδα που ήθελε πολύ την νίκη την οποία τελικά κατάφερε να κερδίσει με 19-25.

Στο τελευταίο σετ το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο παίζοντας πολύ σοβαρά και αντιλαμβανόμενο την σημασία του κατάφερε με εξαιρετική άμυνα αλλά και πολύ καλές επιθέσεις να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα το οποίο κράτησε μέχρι και το τέλος και παρά την σφοδρή αντίδραση των αντιπάλων που πάλεψαν επίσης μέχρι και το τέλος,.

Το τελικό 21-25 και κατ’ επέκταση το 0-3 σετ έδωσε μία τεράστια νίκη στο Τεχνολογικό πανεπιστήμιο και παράλληλα νέο ενδιαφέρον στο ήδη ανταγωνιστικό φετινό Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα Πετόσφαιρας Αντρών.