Μεγάλος νικητής το UNIC στο Τζούντο! (φώτος)

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ ΤΟΥ ΤΖΟΥΝΤΟ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΖΟΥΝΤΟ

ΜΕΓΑΛΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Ολοένα και με μεγαλύτερο ενδιαφέρον διοργανώνεται το Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα Τζούντο μέσα στα πλαίσια των Πανεπιστημιακών πρωταθλημάτων Τζούντο με την συμμετοχή αντρών και γυναικών σε όλες σχεδόν τις κατηγορίες και με ιδιαίτερο μάλιστα ενδιαφέρον και παρά την σχετική δυσκολία του αθλήματος υψηλών προδιαγραφών όπως είναι το συγκεκριμένο άθλημα.

Μετά από πολύ δυναμικούς αγώνες στους άντρες και μάλιστα στην κατηγορία 66 κιλών την πρώτη θέση κατέλαβε ο Γεώργιος Μπαλατσισβίλι του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου ενώ στην κατηγορία των 81 κιλών την πρώτη θέση κατέλαβε ο Βίκτωρ Γκαρακλίδης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας  .
Στην βαριά κατηγορία των 90 κιλών το χρυσό κατέληξε στον Βασίλειο Αποστολακούδη μετά από συγκλονιστική μάχη με τον Αντώνιο Πατσιάντο επίσης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Στις γυναίκες και συγκεκριμένα στα 70 κιλά η Ντιάνα Δημητρίου του Πανεπιστημίου Frederick επικράτησε της Ερατώς Χαραλάμπους του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου με τελικό νικητή στην τελική βαθμολογία το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με 2 χρυσά και 1 χάλκινα μετάλλια .