Νίκες για Frederick και ΤΕΠΑΚ

Με δύο μεγάλες νίκες συνέχισαν την πορεία τους στο Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα φούτσαλ Frederick και Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο.

Οι δύο ομάδες κέρδισαν με το ίδιο σκορ (5-1) Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και Πανεπιστήμιο Κύπρου αντίστοιχα και βλέπουν πρωτάθλημα. Πρώτο στη βαθμολογία ανέβηκε το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο έχοντας 15β, ενώ ακολουθεί το Frederick με 13β, αλλά και ένα παιχνίδι λιγότερο. Επίσης, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με 13β είναι τρίτο και έχασε σημαντικό έδαφος για τον τίτλο. Τέταρτο το Πανεπιστήμιο Κύπρου και πέμπτο το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο.

Όλα φαίνεται ότι θα κριθούν στον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής μεταξύ του Frederick και του Τεχνολογικού Πανεπιστήμιου (03/05, 21:00), εφόσον βέβαια, το Frederick κερδίζει το Πανεπιστήμιο Κύπρου την ερχόμενη αγωνιστική (26/04, 20:00).

Frederick – Παν. Λευκωσίας 5-1
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς στον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου έδειχνε πως θα είχαμε ένα μεγάλο ντέρμπι, αφού το ημίχρονο έκλεισε στο 1-1. Παρόλα αυτά, οι φουτσαλιστές του Μάριου Ιωάννου ήταν εντυπωσιακοί στο β’ ημίχρονο, σκόραραν 4 γκολ και κλείδωσαν σημαντικό τρίποντο που τους δίνει προβάδισμα τίτλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Παναγιώτης Ανδρέου με δύο γκολ στο β’ ημίχρονο.

Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο – Πανεπιστήμιο Κύπρου 5-1
Εντυπωσιακό και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο, το οποίο προηγήθηκε και αυτό από νωρίς στο σκορ. Με γκολ στα πρώτα λεπτά πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, με τους φουτσαλιστές του Ελισαίου να προηγούνται με 2-1 στο ημίχρονο και να τελειώνουν εύκολα τη δουλειά στην επανάληψη. Κορυφαίος ο Βασίλης Ζαχαρίας, ο οποίος έβαλε δύο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο.