Νίκες για UNIC και Fredercik

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ FREDERICK   1-3

«Αριστοκρατική» εμφάνιση της ομάδας φούτσαλ του Frederick University το οποίο πέτυχε σπουδαία νίκη επί του ισχυρού αντιπάλου της, την ομάδα του Πανεπιστημίου Κύπρου, κάνοντας το 2X2 και βλέποντας με αισιοδοξία το πρωτάθλημα.

Το παιγνίδι ήταν ντέρμπι και το στενό αποτέλεσμα του πρώτου μέρους (0-1) υποδηλώνει ακριβώς το πόσο πάθος και δύναμη έδωσαν οι παίκτες και των δύο ομάδων μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Η συνέχεια όμως ανήκε περισσότερο στο Frederick University αφού οι παίκτες του εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο το ανέβασμα στο γήπεδο των παικτών του Πανεπιστημίου Κύπρου οι οποίοι ζήτησαν την ισοφάριση και την ανατροπή, κάτι που οι γρήγοροι παίκτες των φιλοξενουμένων κατάφεραν να μετατρέψουν σε πλεονέκτημα. Με δύο ακόμα τέρματα ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο τους αφού το τελικό 1-3 όχι μόνο χάρισε την νίκη στο Frederick  University αλλά και την κορυφή σε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον πανεπιστημιακό πρωτάθλημα στο φούτσαλ αντρών.

Είμαστε απόλυτα σίγουροι για την εντυπωσιακή συνέχεια που ακολουθεί αναγνωρίζοντας και την ποιότητα των ομάδων αλλά και των παικτών που λαμβάνουν μέρος σε αυτό.

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ -ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ  2-0

Με νίκη συνέχισε το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, το οποίο κέρδισε το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο με 2-0 στο GC School στην Λευκωσία. Σκόρερ του αγώνα οι Νικόλας Κοπτίδης (35’, 1-0) και Φοίβος Παναγή (49’, 2-0). Στη 2η θέση βρίσκεται πλέον το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με 4 βαθμούς σε δύο αγώνες, ενώ το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο βρίσκεται στην τελευταία θέση με μηδέν βαθμούς σε τρεις αγώνες.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φουτσαλιστές του Πανεπιστήμιου Λευκωσίας είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου. Από την άλλη, οι παίκτες του Δημήτρη Ελισσαίου αν και χωρίς αλλαγή (παρουσιάστηκαν αποδυναμωμένοι), «έσφιξαν» τα δόντια και έκλεισαν όλους τους χώρους προς την εστία τους κλείνοντας το ημίχρονο στο 0-0.

Στην επανάληψη, τα δεδομένα άλλαξαν, με τους παίκτες του Μάριου Γιαξή να εντείνουν την πίεση τους προς τον αντίπαλο. Αυτό τελικά καρποφόρησε στο 35’, με τον Κοπτίδη να ανοίγει το σκορ. Το σκηνικό μέχρι το τέλος του αγώνα ήταν το ίδιο, με τους «αετούς» δηλαδή, να έχουν την κατοχή να ψάχνουν ένα δεύτερο γκολ και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο να προσπαθεί να κτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Τελικά, στο τελευταίο στάδιο του αγώνα ο Παναγή (49’) διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και έδωσε τη νίκη στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με ένα καθαρό σκορ όπως είναι το 2-0.