Το πανεπιστήμιο Λευκωσίας καλπάζει αήττητο

Το πανεπιστήμιο Λευκωσίας καλπάζει αήττητο για τον τίτλο μετά την νίκη του με 3-0 σετ απέναντι στο ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο μέσα στα πλαίσια του  γυναικείου πανεπιστημιακού πρωταθλήματος πετόσφαιρας.

Νίκη και για το πανεπιστήμιο Fredericκ επί του τεχνολογικού πανεπιστημίου  με 3-1 σετ.

Μεγάλη εμφάνιση είχαμε από τα κορίτσια του Πανεπιστημίου Λευκωσίας τα οποία σε ένα ακόμη αγώνα του Πανεπιστημιακού πρωταθλήματος πετόσφαιρας γυναικών απέδειξαν με την αγωνιστική τους συμπεριφορά γιατί βρίσκονται στην κορυφή τα τελευταία χρόνια .

Παίζοντας πολύ δυνατά ,χρησιμοποιώντας τα βασικά τους όπλα - σέρβις και άμυνα – κατάφεραν να κερδίσουν το πρώτο και σημαντικότερο όπως εξελίχθηκε σετ όπου οι αντίπαλοι τους παίκτριες του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου κατάφεραν να αντισταθούν με μία πολύ καλή εμφάνιση η οποία όμως δεν ήταν αρκετή για να κερδίσουν το σετ.

Από εκεί και πέρα οι παίκτριές του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διατηρώντας την  αγωνιστική τους διάθεση σε πολύ ψηλούς ρυθμούς καθάρισαν και τα άλλα δύο σετ με σχετική ευκολία με σκορ 25-10 και 25-8 ,νίκη που κράτησε το Πανεπιστήμιο τους στη πρώτη θέση και μάλιστα αήττητο καλπάζοντας προ ακόμη ένα τίτλο.

Στο άλλο παιγνίδι τα Πανεπιστήμια Frederick και Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο μας χάρισαν ακόμη ένα εντυπωσιακό παιγνίδι με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό για την νίκη.

Στα δύο πρώτα σετ η εμπειρία αλλά και η καλές άμυνες χάρισαν στο Πανεπιστήμιο Frederick νίκες με 25-17 και 25-13 γεγονός όμως που οδήγησε τις παίκτριες του στην απώλεια της συγκέντρωσης τους ,αφού θεώρησαν ότι το παιγνίδι κρίθηκε, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν άμεσα οι παίκτριες του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου και μείωσαν σε 2-1 σετ αφού αιφνιδίασαν τις αντιπάλους τους με το πάθος τους και το κέρδισαν με 20-25 ανατρέποντας για λίγο τα προγνωστικά.

Τελικά η μικρή ανάπαυλα που μεσολάβησε για οδηγίες στο τελευταίο σετ ήταν ευεργετικό για το Πανεπιστήμιο Frederick αφού οι παίκτριες του ξαναβρήκαν πολύ γρήγορα ρυθμό και κατάφεραν σε ένα πολύ δυνατό τελευταίο σετ να το κερδίσουν με 25-17 και να πάρουν και την νίκη με 3-1 που τους επιτρέπει να διεκδικήσουν μία θέση στα ψηλότερα σκαλοπάτια της βαθμολογίας.