Πανηγυρίζει το Πανεπιστήμιο Κύπρου

ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΕ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΟΥ

ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΟ  ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ ΠΟΥ ΙΣΟΒΑΘΜΙΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ ΑΛΛΑ ΥΣΤΕΡΗΣΕ ΣΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ FREDERICK – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ             37-70
Μετά την τεράστια νίκη του επί του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στον κυριότερο αγώνα του πρωταθλήματος το Πανεπιστήμιο Κύπρου απλά χρειαζόταν μία σοβαρή παρουσία απέναντι στο Πανεπιστήμιο Φρειδερίκου για να κατάκτηση τον πολυπόθητο τίτλο και οι παίκτες του αυτό έπραξαν

Παίζοντας πολύ σοβαρά με δυνατή άμυνα και γεμάτοι πάθος για την νίκη και την κατάκτηση του τίτλου οι παίκτες του Πανεπιστημίου Κύπρου πήραν πολύ γρήγορα προβάδισμα νίκης με 8-22 και έκλεισαν το ημίχρονο με 22-39.
Έχοντας πιά το τίτλο στην αγκαλιά τους το παιγνίδι πήρε ένα διαφορετικό χαρακτήρα απαλλαγμένο από το άγχος και απολαύσαμε θαυμάσιες ενέργειες και από τις δύο ομάδες .

Το τελικό 37-70 αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα του παιγνιδιού και με το τελικό σφύριγμα οι πρωταθλητές πανηγύρισαν τον τίτλο με ιδιαίτερό πάθος και εκδηλώσεις δείγμα του πόσο το ήθελαν αλλά και με τον τρόπο που ήρθε αφού ας μην ξεχνάμε ότι έπαιξαν στο προτελευταίο παιγνίδι με την πλάτη στον τοίχο αφού όχι μόνο έπρεπε να  κερδίσουν τον βασικό και αντάξιο αντίπαλο τους το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας αλλά θα έπρεπε να καλύψουν και την διαφορά και όχι μόνο το έπραξαν αλλά ήταν και εντυπωσιακοί.
Συγκινήσεις που μόνο ο Πανεπιστημιακός αθλητισμός μπορεί να προσφέρει αφού ο μοναδικός στόχος είναι η νίκη μακριά από σκοπιμότητες και συναλλαγές .

Στο άλλο παιγνίδι Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο φρόντισαν με το πέσιμο της αυλαίας να μας αποζημιώσουν μέσα από την εξαιρετική εμφάνιση των παικτών και των δύο ομάδων οι οποίοι αν και  το πρωτάθλημα είχε κριθεί πάλεψαν μέχρι και το τέλος για την νίκη .
Δείγμα για το τί έγινε στον αγωνιστικό χώρο το ημίχρονο είχε κλείσει με 41-33 για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας αλλά μετά από μία φοβερή τρίτη περίοδο το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο ανέτρεψε το σκορ και ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 59-62.

Η τέταρτη περίοδος μας αποζημίωσε πλήρως αφού οι παίκτες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας με μια αντεπίθεση διαρκείας και με άμυνα που έσπαγε κόκκαλά κατάφερε να ξαναφέρει τούμπα το παιγνίδι και να κερδίσει τελικά με 79-72 κατακτώντας την δεύτερη θέση του πρωταθλήματος με τους ίδιους όμως βαθμούς με τους πρωταθλητές από τους οποίους όμως έχασαν και μαζί έχασαν την διαφορά που είχαν στο δεύτερο μεταξύ τους παιγνίδι.