Το Παν.Λευκωσίας πήρε το ντέρμπι μετά από 2.5 ώρες!

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ  3-2

Σπουδαίο παιχνίδι βόλεϊ διεξήχθη στο κλειστό του Λευκόθεου μεταξύ του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και του Πανεπιστήμιου Κύπρου, με τα κορίτσια του Πανεπιστημίου να κερδίζουν με 3-2 σετ σε ένα ντέρμπι που έσπασε… καρδιές αφού διήρκησε 2 ώρες και 27 λεπτά!

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας μπήκε καλύτερα στον αγώνα, με περισσότερο καθαρό μυαλό και εκμεταλλευόμενο κάποιες απουσίες του Πανεπιστημίου Κύπρου κατάφερε να κερδίσει τα πρώτα δύο σετ στις λεπτομέρειες (26-24, 25-23).

Παρά το σε βάρος τους 2-0 και τα αρνητικά δεδομένα, τα κορίτσια του Παπαδημητρίου βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν και να φέρουν τα κάτω - πάνω και να ισοφαρίσουν τον αγώνα σε 2-2 (23-25, 22-25) μετά από ένα συγκλονιστικό στην κυριολεξία παιγνίδι κάνοντας προς στιγμής την μεγάλη ανατροπή.

Ο αγώνας ήταν εκπληκτικός και στην συνέχεια και συγκεκριμένα στο ται μπρέικ, ενώ κυριαρχούσε η απόλυτη ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στο τέλος όμως ένας πρέπει να είναι ο νικητής. Παρά την σχετική απογοήτευση που επικράτησε για λίγο στα κορίτσια του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, τελικά με την καθοδήγηση του προπονητή τους του κ. Λιοτάτη αντέδρασαν με τον καλύτερο τρόπο και κατέκτησαν το τελευταίο σετ (16-14) πανηγυρίζοντας έντονα μία σπουδαία νίκη.

Το σημαντικό είναι πως όλοι όσοι βρέθηκαν στο κλειστό του Λευκόθεου απόλαυσαν ψηλού επιπέδου βόλεϊ σε σπουδαίο ντέρμπι ανάμεσα σε δυο εξαιρετικές ομάδες, οι οποίες με την εμφάνιση των παικτριών τους (και των δύο ομάδων) έδειξαν πως έχουν όλο το μέλλον μπροστά τους για να πρωταγωνιστήσουν στο κυπριακό γυναικείο βόλεϊ γενικότερα.