Συνέχισαν με νίκες Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και Πανεπιστήμιο Κύπρου

Μεγάλη νίκη του Πανεπιστημίου Κύπρου που παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος επί του Πανεπιστήμιου Frederick. Nίκη με ανατροπή για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας επί του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου η οποία το κράτησε στην κορυφή του πίνακα.

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ FREDERICK   4-1 (1-0)

Τεράστιο παιγνίδι έγινε ανάμεσα στα δύο Πανεπιστήμια και το σκορ μπορεί να μην αντικατοπτρίζει ακριβώς την πραγματικότητα όσο αφορά την έκταση του αφού το Πανεπιστήμιο Frederick αντιστάθηκε όσο καλύτερα μπορούσε μπροστά όμως στο καλύτερο κατά την  μεγαλύτερη διάρκεια του παιγνιδιού Πανεπιστήμιο Κύπρου το οποίο κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ηρακλέους μόλις στο 38 λεπτό.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Ηρακλέους διπλασίασε τα τέρματα του Πανεπιστημίου του στο 48 λεπτό  αλλά αμέσως στην επόμενη φάση ο Τσαγκάρης μείωσε σε 2-1  για το Πανεπιστήμιο Frederick.

Από εκεί και πέρα το παιγνίδι «αγρίεψε» ποδοσφαιρικά και παρακολουθήσαμε ένα πολύ δυνατό και ισοδύναμο παιγνίδι με πολλές χαμένες ευκαιρίες . Το Πανεπιστήμιο Κύπρου πιο σταθερό στο παιγνίδι του συνολικά κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά στο 85 και στο 87 με τους Γιωρκάτζιη και Χρυσοστόμου να πετύχουν μία σπουδαία νίκη η οποία το κράτησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς ισοβαθμώντας, με καλύτερη όμως αναλογία τερμάτων, με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με το οποίο θα παλέψει μέχρι τελικής πτώσης για τον τίτλο.

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ 4-3 (0-2)

Καταπληκτικό παιγνίδι έγινε ανάμεσα στα δύο πανεπιστήμια τα οποία διεκδίκησαν με εντυπωσιακό τρόπο την νίκη μέχρι και το τέλος και που θα ζήλευαν ομάδες πρώτης κατηγορίας τόσο για την πλοκή του όσο και για την διακύμανση του σκορ αφού στα δύο Πανεπιστήμια ανήκε από ένα ημίχρονο.

Στο πρώτο ημίχρονο -στο καλύτερο του στην φετινή σαιζόν – οι παίκτες του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου κατάφεραν να προηγηθούν με 0-2  δείχνοντας πως δύσκολα θα έχαναν το παιγνίδι αφού το 0-2 είναι σοβαρό προβάδισμα.

Οι παίκτες όμως του Πανεπιστημίου Λευκωσίας μπήκαν εντελώς ανανεωμένοι στο Β μέρος και γνωρίζοντας πολύ καλά πώς τυχόν ήττα θα τους έβγαζε οριστικά εκτός τροχιάς τίτλου τα έδωσαν όλα και σε ένα ανεπανάληπτο παιγνίδι που μπορεί να καταγραφεί στην ιστορία των πανεπιστημιακών πρωταθλημάτων κατέγραψαν μία ιστορική ανατροπή κερδίζοντας τελικά με 4-3 κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες τους για τον τίτλο του φετινού εκπληκτικού πανεπιστημιακού ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος