Θρίαμβος του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Με ισχυρό όπλο το καλό σερβις αλλά και τις καλές υποδοχές οι παίκτριες του Πανεπιστημίου Κύπρου αιφνιδίασαν τις αντιπάλους τους και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 25-18 σε ένα αγώνα πού έτσι και αλλιώς θεωρείτο «υψηλού κινδύνου» …

Στο δεύτερο σετ υποψιασμένες πιά οι παίκτριες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έπαιξαν καταπληκτικά και παρά το γεγονός ότι το Πανεπιστήμιο Κύπρου ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ κατάφεραν στα τελευταία στάδια του παιγνιδιού να ξεφύγουν κερδίζοντας με 25-20 με όπλο ην καλή άμυνα.

Στο τρίτο σετ οι ομάδες έπιασαν τρελή απόδοση και παρακολουθήσαμε για ακόμη ένα σετ βόλεϊ βγαλμένο από το ..μέλλον με τις παίκτριες και των δύο ομάδων να βγάζουν στο παρκέ τον καλύτερο τους εαυτό . Η μπάλα ανεβοκατέβαινε στο φιλέ χωρίς να πέφτει στο έδαφος για πολλή ώρα με τους θεατές να εντυπωσιάζονται από την απόδοση των παικτριών και των δύο ομάδων.

Το τελικό 21-25 για το Πανεπιστήμιο Κύπρου και το 1-2 στα σετ προδίκαζε μόνο την μάχη και όχι το αποτέλεσμα. Το τέταρτο σετ ήταν επανάληψη του ίδιου έργου με δυνατά σέρβις και φοβερές μάχες κοντά και μακριά από το φιλέ με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας να κερδίζει τελικά με 25-14 στέλνοντας το παιγνίδι στο tie break .

Εκεί οι εκπληκτικές παίκτριες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έδειξαν τον χαρακτήρα τους σαν …διαχρονικές πρωταθλήτριες και παρά την αντίσταση από την καταπληκτικές παίκτριες του Πανεπιστημίου Κύπρου κέρδισαν με 15-11 και τον αγώνα με 3-2 σετ εν μέσω πολλών χειροκροτημάτων από όλους για το εκπληκτικό θέαμα που χάρισαν οι δύο ομάδες.

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ 3-2 (18-25 25-20 21-25 25-14 15-11 )

ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Κώστας Φαούτας (Προπ. Πανεπιστημίου Κύπρου ) Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος αλλά και περήφανος για την ομάδα μου . Ήταν συγκλονιστικό το παιγνίδι απέναντι σε μία καταπληκτική ομάδα όπως το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Συνεχίζουμε την δουλειά.

Άρτεμις Παυλίδου (Παν. Λευκωσίας) Φοβερό παιγνίδι απέναντι σε ένα ισάξιο αντίπαλο. Σπουδαία νίκη η οποία θα μας βοηθήσει για την υλοποίηση των φετινών μας στόχων που δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του τίτλου .

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ – ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ 0-3 (17-25 18-25 16-25 )

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ομάδα του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου επί του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου μετά από ένα εξαιρετικά καλό αγώνα όπου οι δύο ομάδες έδειξαν τις δυνατότητες τους .

Το παιγνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες αλλά και στην πολύ καλή άμυνα των παικτών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου που στα κρίσιμα σημεία σε κάθε σετ όπου επέδειξαν ψυχραιμία και με καλές άμυνες κοντά και μακριά από το φιλέ αλλά και πολύ καλή υποδοχή κατάφεραν να κερδίσουν ένα πολύ δύσκολο αντίπαλο .

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο με την νίκη του αυτή βάζει υποψηφιότητά για κατάκτηση του καλύτερου δυνατού σε ένα πρωτάθλημα που προβλέπεται τουλάχιστο συναρπαστικό .