Άρης - Σλόβαν: Βραδιά... όνειρο με εξάρα και ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ! (Φώτος)

Ασύλληπτη εμφάνιση και μεγαλειώδης πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ για τον Άρη! Το βράδυ της Πέμπτης (31/08) η Λεμεσιανή ομάδα υποδέχθηκε την Σλόβαν Μπρατισλάβας, στην ρεβάνς της εκτός έδρας ήττας με 2-1 για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ και ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα, με άκρως εμφατικό τρόπο! Ο Άρης διέλυσε την Σλοβάκικη ομάδα με 6-2 και πανηγύρισε την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης! Μεγάλος πρωταγωνιστής, ο Γιανίκ Γκομίς ο οποίος σημείωσε χατ τρικ ενώ από ένα γκολ σκόραραν οι Σζόκε, Μαγιαμπέλα και Μπράουν. Στους ομίλους του Κόνφερενς θα αγωνιστεί η Σλόβαν. Η κλήρωση για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ θα γίνει την αύριο Παρασκευή (01/09, 14:00)

• ΧΟΡΗΓΟΣ του αγώνα Άρης - Σλόβαν η NISSAN CYPRUS

**Στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή, στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου

- Έναρξη.

-5' Αδύναμο το σουτ του Strelec μπλοκάρει ο Βανά. Επικίνδυνη φάση

-6' Αντεπίθεση για τον Άρη. Σουτ του Μαγιαμπέλα, η μπάλα κόρνερ μετά από απόκρουση του Borjan

-8' Νέα φάση για τον Άρη. Ο Μαγιαμπέλα και πάλι με σουτ από το ύψος της περιοχής,  ο Σέρβος κίπερ απέκρουσε ξανά.

10' Τρίτη σερί φάση για τους γηπεδούχους! Ωραία ενέργεια και σουτ του Στεπίνσκι από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Borjan.

-15' Έχει τον έλεγχο και πιέζει ο Άρης...

-21' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Μοντνόρ ελίχθηκε από αριστερά και έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Γκομίς με σουτ στην από κοντά νίκησε τον Borjan για το 1-0!

-24' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Kankava για φάουλ στον Γκομίς.

-24' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Στεπίνσκι στην κατά μέτωπό επίθεση και στο σουτ από μακριά, ο Σζόκε μπήκε στην πορεία της μπάλας και με πλασέ στην κίνηση την έστειλε στα δίκτυα για το 2-0! Σκορ πρόκρισης για την Κυπριακή ομάδα!

-30' Μειώθηκε αρκετά ο ρυθμός μετά τα μαζεμένα γκολ του Άρη.

-37' ΓΚΟΛ για την Σλόβαν. Κόντρα στην ροή του αγώνα, μειώνουν οι φιλοξενούμενοι. Κάθετη πάσα του Kucka, ο Strelec κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας ανάμεσα σε Γιαγκό και Μπρόρσον και πλάσαρε εύστοχα τον Βανά για το 2-1.

-39' Κοντά στην ισοφάριση η Σλόβαν. Διαγώνιο σουτ του Strelec από αριστερά εντός περιοχής, ελάχιστα έξω η μπάλα.

-45' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Κίτρινη ο Wimmer για φάουλ στον Μποακί.

-45+6' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, η Λεμεσιανή ομάδα έφτασε στο 3-1! Ο Καζού εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Γκομίς με υπέροχη κεφαλιά νίκησε ξανά τον Borjan! Δεύτερο προσωπικό γκολ για τον Σενεγαλέζο επιθετικό!

-Τέλος ημιχρόνου, με σκορ πρόκρισης ο Άρης!

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για τον Άρη, Μπένγκτσον αντί Μοντνόρ.

-48' Πλασέ του Zuberu από κοντά, πέφτει και μπλοκάρει ο Βανά.

-51' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Χατ τρικ ο Γκομίς!! Ο Στεπίνσκι έστρωσε προς τα πίσω στον Μαγιαμπέλα που έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γκομίς κινήθηκε πρώτος και παίρνοντας το... ριμπάουντ, πλάσαρε εύστοχα σε κενή εστία για το 4-1!

-52' Κίτρινη ο Σζόκε.

-54' Κίτρινη ο Tolić για φαουλ στον Σζόκε.

-58' Τριπλή αλλαγή για την Σλόβαν. Čavrić αντί Zuberu, Abubakari αντί Tolić και Barseghyan αντί Marcelli.

-60' Δυνατό σουτ του Kucka, σταθερά ο Βανά.

-63' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μπράουν αντί Στεπίνσκι, Μουσούντα αντί Μποακί.

-66' ΓΚΟΛ για τον Άρη που κάνει... πάρτι! Ο Borjan έκανε λάθος πάσα στο ελεύθερο, ο Μπένγκτσον εκμεταλλεύτηκε και έκανε το σουτ, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι, νέο σουτ ο Σουηδός, ο Borjan απέκρουσε δύσκολα αλλά ο Μαγιαμπέλα στην επαναφορά με δυνατό σουτ από κοντά... έγραψε το 5-1!

-70' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές της η Σλόβαν. Vojtko αντί Lovat, Lichý αντί Strelec.

-72' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Απίθανα πράγματα απ' την ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι!! Ο Γκομίς έφυγε στην αντεπίθεση, από την κόντρα που έγινε με αντίπαλο αμυντικό η μπάλα στρώθηκε στον Μπράουν ο οποίος με ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Borjan για το 6-1!!

-79' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μπαμπίκα αντί Γκομίς και Ουρόσεβιτς αντί Μπρόρσον.

-80' Τυπικής διαδικασίας τα τελευταία λεπτά...

-88' ΓΚΟΛ για την Σλόβαν. Δυνατό σουτ του Barseghyan απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, έπεσε αλλά δεν μπόρεσε να σταματήσει την πορεία της μπάλας ο Βανά.

-90' Εφτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα, μεγάλη εμφάνιση και πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ για τον Άρη!

ΑΡΗΣ: Βανά, Μποακί (63'Μουσούντα), Μπρόρσον (79'Ουρόσεβιτς), Γιαγκό, Καζού, Σζόκε, Στρούσκι, Μαγιαμπέλα, Μοντνόρ, Γκομίς (79'Μπαμπίκα), Στεπίνσκι (63'Μπράουν).

Στον πάγκο οι: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Μουσούντα, Μπένγκτσον, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα.

ΣΛΟΒΑΝ: Borjan, Wimmer, Bajrić, Strelec (70'Lichý), Marcelli (58'Barseghyan), Kankava, Zuberu (58'Čavrić), Tolić (58'Abubakari), Blackman, Kucka, Lovat (70'Vojtko).

Στον πάγκο οι: Trnovský (GK), Hrdina (GK), Agbo, Kashia, Križan, Barseghyan, Abubakari, Pauschek, Lichý, Vojtko, Čavrić, Savvidis.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σζόκε / Kankava, Wimmer, Tolić.

Referee: Erik Lambrechts BEL
Assistant Referees: Jo de Weirdt BEL, Kevin Monteny BEL
Fourth official: Jasper Vergoote BEL