Άρης-Σπάρτα 1-3: Δεν του βγήκε τίποτα και αποχαιρέτησε την Ευρώπη

Ο Άρης όχι μόνο δεν κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη στο παιχνίδι με την Σπάρτα Πράγας, αλλά ηττήθηκε κι όλας από τους πρωταθλητές Τσεχίας με 3-1 και έμεινε εκτός Ευρώπης. Η ομάδα της Λεμεσού αποχαιρέτησε με κέρδος πολλές εμπειρίες από την συμμετοχή τους στους ομίλους του Europa League.

• ΧΟΡΗΓΟΣ του αγώνα Άρης-Σπάρτα Πράγας η NISSAN CYPRUS

Τίποτα δεν δούλεψε σωστά στον Άρη που βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με δύο γκολ, με τους Kuchta (4’) και Birmančević (11’), με αμυντικά λάθη των πρασίνων. Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει κάνοντας την πρώτη του ευκαιρία στο 19’ με τον Γκομίς, όμως η Σπάρτα όποτε έβγαινε μπροστά ήταν επικίνδυνη. Και τελικά κατάφερε να σκοράρει και 3ο γκολ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι με τον Birmančević.

Στο δεύτερο μέρος η Σπάρτα έκανε διαχείριση, ο Άρης δεν απειλούσε, όμως κατάφερε να μειώσει στο 84’ με τον Μπένγκτσον, μετά από ωραία κάθετη μεταβίβαση του Μοντνόρ.

itez - ΕΔΩ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΚΡΥΠΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

** Στο γήπεδο ο Παναγιώτης Χριστοφή, στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αγώνα!

-3' Κίτρινη κάρτα στον Krejčí για φάουλ στον Κοκόριν έξω από την περιοχή.

-4' ΓΚΟΛ για την Σπάρτα! Αντεπίθεση με βαθιά μπαλιά για τους φιλοξενούμενους, η μπάλα έφτασε στον Haraslín, αυτός έδωσε στον Kuchta που πλάσαρε εύστοχα τον Βανά.

-11' ΓΚΟΛ για την Σπάρτα! Δυνατό σουτ από τον Birmančević από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στο βάθος της εστίας του Βανά.

-19' Πρώτη ευκαιρία για τον Άρη στο παιχνίδι, με ωραίο συνδυασμό των παικτών του Σπιλέφσκι, η μπάλα έφτασε στον Γκομίς που σούταρε λίγο πάνω από την εστία του Vindahl.

-31' Μεγάλη ευκαιρία για την Σπάρτα για 3ο γκολ! Ο Kuchta βρέθηκε τετ α τετ με τον Βανά, όμως ο τερματοφύλακας του Άρη έσωσε την εστία του.

-32' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Kuchta, ο Βανά προλαβαίνει και μαζεύει.

-35' Ευκαιρία για τον Άρη! Από απομάκρυνση της άμυνας της Σπάρτα, η μπάλα στρώθηκε στον Καζού που κάνει δυνατό σουτ, η μπάλα χτυπάει στο κεφάλι του Vitík και φεύγει κόρνερ.

-36' Αναγκαστική αλλαγή για την Σπάρτα: Φεύγει ο Preciado στη θέση του ο Wiesner.

1231

-41' Ευκαιρία για τον Άρη! Ο Μπένγκτσον μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε δυνατό σουτ, όμως η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

-44' Σουτ του Laçi, στα χέρια του Βανά.

-45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+1' ΓΚΟΛ για την Σπάρτα! Ο Λάτσι κάνει κάθετη πάσα στον Birmančević που προλαβαίνει τον Βανά στην έξοδο και τον πλασάρει για το 3-0.

-45+4' Ωραία μπαλιά του Μπένγκτσον προς τον Κοκόριν, πρόλαβε ο Vitík και έδιωξε σε κόρνερ.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με αλλαγή ο Άρης στο Β' ημίχρονο: Έξω ο Μουσούντα στη θέση του ο Μπρόρσον.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

-53' Η πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος θα είναι για τους φιλοξενούμενους με σουτ του Wiesner που θα μπλοκάρει ο Βανά.

-65' Αλλαγές για τον Άρη: Πέρασαν Μοντνόρ και Μπράουν στη θέση των Σζόκε και Γκομίς

-65' Αλλαγές και για την Σπάρτα: Έξω οι Sørensen και Haraslín μέσα οι Karabec και Vydra.

-69' Ευκαιρία για την Σπάρτα με μπαλιά στον Birmančević που βγήκε μόνος απέναντι στον Βανά, όμως ο τερματοφύλακας του Άρη πρόλαβε και έδιωξε.

-71' Σουτ του Birmančević, πέφτει και μπλοκάρει ο Βανά.

-73' Νέο σουτ για την Σπάρτα, με τον Karabec αυτή τη φορά, η μπάλα φεύγει άουτ.

-76' Καλή στιγμή για τον Άρη: Φαλτσαριστό σουτ από τον Μαγιαμπέλα, ο Vindahl έδιωξε σε κόρνερ.

-76' Αλλαγή για τον Άρη: Φεύγει ο Μαγιαμπέλα στη θέση του ο Σπόλιαριτς.

-77' Κίτρινη κάρτα στον Καζού.

-78' Αλλαγές για την Σπάρτα: Φεύγουν οι Birmančević και Kuchta, στη θέση τους οι Olatunji και Pešek.

-84' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Κάθετη μπαλιά του Μοντνόρ στον Μπένγκτσον που πλασάρει πάνω από τον Vindahl και μειώνει σε 3-1.

-85' Αλλαγή για τον Άρη: Μέσα ο Στεπίνσκι στη θέση του Κοκόριν.

-86' Κίτρινη κάρτα στον Μπράουν.

-87' Κίτρινη κάρτα στον Kairinen.

-89' Καλή προσπάθεια του Σπόλιαριτς, έκανε σουτ η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Μοντνόρ που δεν έκανε καλό σουτ, στέλνοντας την μπάλα μακριά άουτ.

-90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος της αναμέτρησης.

ΑΡΗΣ: Βανά, Γιαγκό, Μουσούντα (46' Μπρόρσον), Ουρόσεβιτς, Καζού, Μαγιαμπέλα (76' Σπόλιαριτς), Σζόκε (65' Μπράουν), Στρούσκι, Γκομίς (65' Μοντνόρ), Μπένγκτσον, Κοκόριν (85' Στεπίνσκι).

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρόνιου, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Μπρόρσον, Μοντνρόρ, Μπαμπίκα.

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ: Vindahl, Preciado (36' Wiesner), Kairinen, Kuchta (78' Olatunji), Birmančević (78' Pešek), Laçi, Haraslín (65' Karabec), Sørensen (65' Vydra), Zelený, Vitík, Krejčí

Στον πάγκο: Vorel, Gomez, Olatunji, Pavelka, Karabec, L. Sadílek, Pešek, Vydra, Wiesner, Ševčík, Ryneš, Sejk

ΣΚΟΡΕΡ: 84' Μπένγκτσον / 4' Kuchta, 11', 45+1' Birmančević
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 77' Καζού, 86' Μπράουν / 3' Krejčí, 87' Kairinen

Referee: Harm Osmers (GER)
Assistant referees: Eduard Beitinger (GER), Dominik Schaal (GER)