Αργεντινή - Αυστραλία: Vamos, vamos, Albiceleste!

Η Αργεντινή κέρδισε 2-1 την Αυστραλία και πέρασε στους “8” του Μουντιάλ του Κατάρ όπου θα βρει την Ολλανδία. Μπορούσε για περισσότερα γκολ η Αλμπισελέστε με τον Λαουτάρο και τον Μέσι να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες προς το τέλος για να ανεβάσουν κι΄άλλο το σκορ.

Γκολ ο Μέσι στο 1000ο του παιχνίδι όταν άνοιξε το σκορ 35ο λεπτό. Ο Άλβαρες στο 57ο λεπτό διπλασίασε τα γκολ της Αλμπισελέστε. Το 2-1 διαμόρφωσε με τυχερό γκολ ο Γκούντγουιν.

εγς

Η εξέλιξη του αγώνα:

4' Σέντρα του Πάπου, στο χέρι ενός αμυντικού που βρίσκεται εντός περιοχής η μπάλα... Παίζετε από τον διαιτητή, δεν δείχνει παράβαση αφού πρώτα η μπάλα έχει βρει στο σώμα του και μετά στο χέρι.

17' Κακό σουτ ο Πάπου Γκόμεζ, η μπάλα ψηλά άουτ.

19' Mπήκε ο Μπέχιτς στην περιοχή, όσο έπρεπε με το σώμα τον έβγαλε εκτός πορείας ο Ντε Πολ. Πρώτη φορά που πάτησε στην περιοχή της Αργεντινής η Αυστραλία.

35' ΓΚΟΛ η Αργεντινή με Μέσι, 1-0!! Ο Άλβαρες βρίσκει τον Μέσι στην περιοχή, ο οποίος με υπέροχο συρτό πλασέ περνάει την μπάλα από τρεις αντιπάλους και νικά τον Ράιαν για το 1-0!

Ημίχρονο, 1-0.

Σέντρα στο 2ο μέρος...

50΄Εκτός ο Πάπου Γκόμες, μέσα ο Λισάντρο Μαρτίνες.

53' Κακό γύρισμα ο Οταμέντι, πρόλαβε και έδιωξε ο Μαρτίνες προ του Ντιουκ.

57' ΓΚΟΛ η Αργεντινή και 2-0! Ο Ράιαν κάνει απίστευτο λάθος, πάει να ντριμπλάρει τον Ντε Πολ και ο Άλβαρες κλέβει και σκοράρει σε κενή εστία!

66' Φοβερή σέντρα του Ακούνια, δεν πρόλαβε ο Άλβαρες να σκοράρει.

72΄Έξω ο Άλβαρες και ο Ακούνια, μέσα ο Λαουτάρο και ο Ταγιαφίκο.

77' ΓΚΟΛ η Αυστραλία! Σουτ του Γκούντγουιν, κόντραρε στον Φερνάντες, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Μαρτίνες για το 2-1! Τυχερό γκολ για τους Αυστραλούς που ξαναμπαίνουν στο ματς.

80΄Έξω Μολίνα και Μακάλιστερ, μέσα Μοντιέλ και Παλάσιος.

81' Μεγάλη ευκαιρία για την Αυστραλία! Απίθανος Μπέχιτς, πέρασε τρεις ποδοσφαιριστές και πήγε να εκτελέσει τον Ε. Μαρτίνες αλλά ο Λισάντρο Μαρτίνες απομάκρυνε με αυτοθυσία!

88' Διαγώνιο σουτ του Λαουτάρο, η μπάλα πέρασε έξω.

89' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Αργεντινή! Ωραία πάσα του Μέσι στον Λαουτάρο, ολομόναχος κάνει ένα τραγικό πλασέ με την μπάλα να περνάει άουτ.

90΄Εφτά λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90+4' Νέα μεγάλη φάση για την Αργεντινή. Φοβερή ατομική προσπάθεια του Μέσι, ψάχνει το απέναντι «Γ» αλλά η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ.

90+5΄Δύο λεπτά για το τέλος.

90+7' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Αυστραλία! Απόκρουση πρόκρισης από τον Εμιλιάνο Μαρτίνες στο τετ-α-τετ του Κουόλ.

ΤΕΛΟΣ

Εντεκάδες:

Αργεντινή: Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια, Φερνάντες, Ντε Πολ, Μακάλιστερ, Πάπου Γκόμες, Μέσι, Άλβαρεζ.

Στον πάγκο: Αλμάντα, Αρμάνι, Κορρέα, Ντι Μαρία, Ντιμπάλα, Φόιθ, Λαουτάρο, Μοντιέλ, Παλάσιος, Παρέδες, Πετζέλια, Ροντρρίγκες, Ρούλι, Ταγιαφίκο.

Αυστραλία: Ράιαν, Μπέχιτς, Ρόλες, Σουτάρ, Ντέγκενεκ, Μπάγκους, Έρβάιν, Μόου, Λέκι, Ντουκ, Μαγκρί.

Στον πάγκο: Άτκινσον, Γκούμιγκς, Ντενγκ, Ντεβλίν, Γκούτγουιν, Χρούστιτς, Κάρατσικς, Κινγκ, Κουόλ, Μαμπίλ, Μακλάρεν, Ρέντμαιν, Τίλιο, Βούκοβιτς, Ράιτ.

* Το άρθρο περιλαμβάνει διαφήμιση από την Bet on Alfa.