Αυστραλία - Δανία: Άλμα... πρόκρισης τα καγκουρό!

Τεράστια νίκη - πρόκριση της Αυστραλίας που κέρδισε με 1-0 τη Δανία!

Για δεύτερη φορά στην ιστορία τους τα Καγκουρό θα βρεθούν στα νοκ-άουτ όπου σε πρώτη φάση θα αντιμετωπίσουν μία εκ των Αργεντινή-Πολωνία-Σαουδική Αραβία το Σάββατο (03/02) στις 21.00.

Την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου πανηγυρίζει για δεύτερη φορά στην ιστορία της η Αυστραλία. Τα «καγκουρό» επικράτησαν με σκορ 1-0 της Δανίας χάρη σε εξαιρετικό γκολ του Λέκι στο 60ο λεπτό και ακολούθησαν στα νοκ άουτ τη Γαλλία.

- Έναρξη στο ματς

- 12'  Ωραία πάσα στον Γένσεν που από τη γωνία της περιοχής και δεξιά σουτάρει, ο Ράιαν αποκρούει σε κόρνερ

- 14' Νέα επίθεση της Δανίας με προϋποθέσεις, ο Μπρέθγουεϊτ δίνει στον Σκοβ Όλσεν, που μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, σουτάρει, πολύ άουτ

- 18' Αδύναμη κεφαλιά του Κρίστενσεν μετά το φάουλ του Έρικσεν, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα.

Η Δανία έχει πάρει ξεκάθαρο ρόλο «αφεντικού» στο ματς και δυσκολεύει πάρα πολύ την κατοχή της Αυστραλίας. Θέλουν τη νίκη οι παίκτες του Χιούλμαντ και το δείχνουν στο πρώτο μισό του πρώτου μέρους στο Αλ Τζανούμπ.

- 29' Ο Γιένσεν δεν κατάφερε να δώσει στην μπάλα πορεία προς την εστία μετά το γύρισμα το Λίντστερμ, ενώ στην επαναφορά ο Έρισκεν σούταρε άουτ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν έχει σημειωθεί κάποια αξιόλογη φάση ούτε έχει ολοκληρωθεί κάποια επιθετική προσπάθεια.

- 42' O Λίνστρεμ συνδυάστηκε με τον Γιένσεν και βρέθηκε με χώρο στα αριστερά της μεγάλης περιοχής των Αυστραλών, όμως το γύρισμά του δεν ήταν καλό και μπλοκαρίστηκε χωρίς πρόβλημα από τον Ράιαν.

Ημίχρονο.

'Εναρξη στο Β' ημίχρονο.

48' Ο Ιρβάιν σούταρε στην κίνηση αλλά η προσπάθειά του κατέληξε πολλά μέτρα πάνω από την εστία του Σμάιχελ.

52΄ Ο Σκοβ-Όλσεν σούταρε στα σώματα από ευνοϊκή θέση, απομακρύνθηκε η μπάλα στην συνέχεια.

- 60' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ 1-0 Η ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΛΕΚΙ! Στην κόντρα της Αυστραλίας ο Λέκι απέφυγε δύο αντίπαλους αμυντικούς και πλάσαρε εύστοχα τον Σμάιχελ δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στα Καγκουρό.

- 70' Εντελώς άστοχη η κεφαλιά του Άντερσεν από ακόμα ένα κόρνερ του Έρικσεν.

Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι πάνω στον Ντόλμπεργκ αλλά ο βοηθός τον διόρθωσε υποδεικνύοντας οφσάιντ. Πράγματι και μετά τον έλεγχο του VAR διαπιστώθηκε πως ο Δανός σέντερ φορ βρισκόταν πίσω από την αντίπαλη άμυνα.

- 77' Παρά τις αλλαγές η Δανία δεν καταφέρνει να γίνει απειλητική για την αντίπαλη εστία.

Απογοητευτική η εικόνα της ομάδας του Χιούλμαντ σε ένα ματς-τελικό για την ίδια.

Άνευρη η Δανία η οποία επιτίθεται με αλλεπάλληλες σέντρες χωρίς κανένα επιθετικό σχέδιο.

88' Ο Ντόλμπεργκ δίστασε να σουτάρει, ο Μπα το έκανε στην επαναφορά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Καθυστερήσεις - 6'

Η ενδεκάδα της Αυστραλίας: Ράιαν, Ντέγκενεκ, Σουτάρ, Ρόουλς, Μπέχικ, Λέκι, Ίρβιν, Μούι, Γκούντγουιν , Ντιουκ, ΜακΓκρι

Η ενδεκάδα της Δανίας: Σμάιχελ, Νίσεν, Άντερσεν, Αντρέας Κρίστενσεν, Μάλε, Χόιμπιεργκ, Γένσεν, Έρικσεν, Όλσεν, Λίνστρεμ, Μπρέθγουεϊτ

* Το άρθρο περιλαμβάνει διαφήμιση από την Bet on Alfa.