Ελβετία-Καμερούν: Ποδαρικό για τους Ελβετούς με σκόρερ... Καμερουνέζο

Ποδαρικό για την Ελβετία στον 7ο όμιλο του Μουντιάλ!

Οι Ελβετοί επικράτησαν με 1-0 του Καμερούν χάρη στο γκολ του Εμπολό στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης και πήραν τους πρώτους τους τρεις βαθμούς στον όμιλο.

Ξεχωριστό το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης για τον σκόρερ ο οποίος ουσιαστικά “πλήγωσε” την γενέτειρα του (ΕΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ για τον Εμπολό).

Η Ελβετία πήρε το πρώτο της τρίποντο αφήνοντας τους Καμερουνέζους στο μηδέν.

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

1' Σέντρα...

4' Επίμονη η Ελβετία, ανταλλάζει πάσες συνεχώς

6' Κερδισμένο φάουλ για το Καμερούν, πολλοί μαζεμένοι οι παίχτες της Ελβετίας

7' Εκτέλεσε ο Τόλο, απομάκρυναν οι Ελβετοί

9' Κινείται από δεξιά η Ελβετία με τον Βίντμερ

Η Ελβετία έχει κατοχή της μπάλας, δυσκολεύτεαι όμως να μπει στην περιοχή του αντιπάλου

10' Πολύ καλή ευακιρία για το Καμερούν, που έφυγε στην πλάτη της άμυνας, απέκρουσε ο Σόμμερ

12' Μακρινό σουτ ο Τσάκα, άστοχο...

15' Πολύ ωραία ενέργεια από τον Μόντι που ξέφυγε και πλάσαρε τον Σόμμερ, απέκρουσε ο Ελβετός. Ανοίγει ο ρυθμός στο παιχνίδι

17' Επίμονη η Ελβετία με πολύ καλή προϋπόθεση στην περιοχή

19' Κερδίζει συνεχώς τη μπάλα η Ελβετία και πιέζει το Καμερούν

23' Πολύ καλή προϋπόθεση για το Καμερούν που ανοίχτηκε πολύ εύκολα, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει σουτ για να σκοράρει ο Εμπέμο

25' Με βαθιές μπαλιές ανοίχτηκε ξανά το Καμερούν, πήρε το σουτ ο Φάι αλλά ήταν πολύ άστοχο

28' Πιεστικό το Καμερούν, με εξαιρετικό passing game απείλησε τον Σόμμερ, ο Σο έδιωξε σε κόρνερ

32' Γύρισε ο  Βίντμερ αλλά δεν πρόλαβε τη μπάλα ο Σο, έδιωξε ο Καστελέτο. Καλή στιγμή για την Ελβετία

34' Αναπτύχθηκε πολύ γρήγορα το Καμερούν, εκπληκτική σέντρα από τον Φάι στον Εκάμπι που δεν κατάφερε να σκοράρει χάρη στην αποτελεσματική άμυνα του Βίντμερ

36' Η πρώτη κίτρινη του αγώνα για τον Φάι

40' Ο Εμπολό έκλεψε τη μπάλα και μπήκε στην μικρή περιοχή, ο Καστελέτο έβγαλε την άμυνα με τη μπάλα να φέυγει κόρνερ

41' Ακόμα μια μεγάλη ευκαρία για το Καμερόυν, η μπάλα έφυγε από τα πόδια του Μόντι ο Ελβέντι έδιωξε σε κόρνερ

42' Εκτελέστηκε το κόρνερ καμία ουσιαστική ευκαιρία, την κατοχή έχει το Καμερούν

44' Το Καμερούν εξακολουθεί να έχει την κατοχή

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις για το πρώτο ημίχρονο

45+1 Η Ελβετία απειλεί το Καμερούν, πήρε την κεφαλιά ο Ακάντζι αλλά ήταν άστοχη. Πολύ καλή στιγμή για την Ελβετία

Ημίχρονο στο Κατάρ

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

46' Συνεχίζουν με το ίδιο αγωνιστικό πλάνο οι δύο ομάδες, καμία αλλαγή στις εντεκάδες

48' ΓΚΟΛ για την Ελβετία με τον Εμπολό να σκοράρει κόντρα στο Καμερούν ο οποίος δεν πανηγύρισε... εύκολη υπόθεση για τον Εμπολό που πήρε εύκολα τη μπάλα έπειτα από παράλληλη πάσα του Σακίρ

53' Πιέζει ψηλά το Καμερούν

54' Κερδίζει τη μπάλα η Ελβετία και παίζει ήρεμα, κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα

56' Κέρδισε ο Μόντι και ξέφυγε από τον Ροντρίγκεζ... απειλητικό το Καμερούν

57' Εκτέλεση από κόρνερ για το Καμερούν απέκρουσε με γροθιές ο Σόμμερ

Κράτησε για ένα τρίλεπτο περίπου τη μπάλα το Καμερούν χωρίς όμως ουσιαστική προϋπόθεση

61' Στην αντεπίθεση βγήκε η Ελβετία με τον Σακίρ να να ανοίγεται από δεξιά

62' Καλή προϋπόθεση για την Ελβετία, δεν λειτούργησε και πολύ καλά ο Βάργκας. Παραχωρήθηκε κόρνερ

64' Κίτρινη κάρτα στον Ελβέντι που τράβηξε από τη φανέλα τον Μόντι για να τον σταματήσει

66' Κεφαλιά του Αγκουίσα από κερδισμένο φάουλ, απέκρουσε ο Σόμμερ

67' Τρομερή απόκρουση από τον Ονάνα, σε κόρνερ και μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ελβετία από τον Εμπολό, παρολίγον αυτογκόλ από τον Αγκουίσα

68' Αλλαγή για το Καμερούν, στη θέση του Ογκλά ο Οντούα

71' Τριπλή αλλαγή για την Ελβετία, στη θέση του Σο ο Φρέι, του Σακίρ ο Οκαφόρ και στου Εμπολό ο Σεφέροβιτς. Φρεσκάρει την μεσοεπιθετική γραμμή ο Γιακίν

74' Διπλή αλλαγή για το Καμερούν, στη θέση του Μόντι ο Αμπουκαμπάρ και στη θέση του Εκαμπί ο Νκουντού

Στο 75ο λεπτό ο αγώνας χωρίς κάποια ουσιαστική απειλή από τις δύο ομάδες

78' Ψάχνεται η Ελβετία, κρατά περισσότερο μπάλα... δεν έχει κάνει κάποια προϋπόθεση όμως

80' Καλή προϋπόθεση για το Καμερούν, ο Φάι από δεξιά με μια βαθιά μπαλιά μέσα στην περιοχή απέκρουσε ο Σόμμερ

81' Αλλαγή για την Ελβετία, στη θέση του Βάργκας ο  Ρίντερ

81' Αλλαγή και για το Καμερούν, στη θέση του Εμπομό ο Ενγκαμελού

83' Κίτρινη κάρτα στον Ακαντζί

85' Δυσκολεύεται να κυκλοφορήσει τη μπάλα το Καμερούν, έχει κλείσει την άμυνα η Ελβετία και δυσκολεύει την αντίπαλη ομάδα

86' Βαθιά μπαλιά από τον Φάι από δεξιά, έδιωξε ο Ρίντερ με κεφαλιά και η μπάλα βγήκε άουτ

88' Απείλησε η Ελβετία με μακρινό σουτ του Τσάκα, απέκρουσε ο Ονάνα

89' Στέκεται πολύ καλά αμυντικά η Ελβετία δεν επιτρέπει στο Καμερούν να απειλήσει

90' Αλλαγή για την Ελβετία, στη θέση του Ροντρίγκες ο Κόμερτ

6 λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος

90+2 Κυκλοφορούν πολύ άνετα τη μπάλα οι Ελβετοί... ψάχνονται για δεύτερο γκολ

90+5 Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ελβετία! Πολύ ωραία τρίπλα από τον Σεφέροβιτς οποίος έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει τον Καστελέτο και να δίνεται κόρνερ

Τέλος αγώνα με ιδανικό ξεκίνημα για τους Ελβετούς που πήραν το πρώτο τρίποντο με τον Καμερουνέζο Εμπολό να πληγώνει το Καμερούν!

Ελβετία: Sommer, Widmer, Akanji, Elvedi, Rodriguez, Freuler, Xhaka, Shaqiri, Sow, Vargas, Embolo

Στον πάγκο: Kohn, Omlin, Kobel, Comert, Schar, Fassnacht, Fernandes, Rieder, Frei, Zakaria, Aebischer, Jashari, Okafor, Seferovic

Καμερούν: Onana, Fai, Castelletto, N'Koulou, Tol, Anguissa, Hongla, Gouet, Mbeumo, Maxim, Ekambi

Στον πάγκο: Ngapandouenthnbu, Epassy, Wooh, Mbaizo, Ebosse, Ngamaleu, Kunde, Mbekeli, N'Koudou, Ondoua, Ntcham, Bassogog, Nsame, Marou, Aboukabar

* Το άρθρο περιλαμβάνει διαφήμιση από την Bet on Alfa.