Γαλλία-Δανία: Νίκη πρόκριση για τους τρικολόρ με Σούπερ Εμπαπέ!

Η Γαλλία επικράτησε 2-1 της Δανίας, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση!

Πρώτη ομάδα στο φετινό Μουντιάλ που το πετυχαίνει αυτό, με έναν βαθμό απέναντι στην Τυνησία την τελευταία αγωνιστική περνάει και ως πρώτη. Η Δανία πρέπει να νικήσει την Αυστραλία τελευταία αγωνιστική για να προκριθεί!

-Τρομερή ατμόσφαιρα στο γήπεδο... 974. Θυμίζουμε, πως είναι φτιαγμένο από 974 κοντέινερ.  Το πρώτο μεταφερόμενο γήπεδο.

Πρώτο σφύριγμα και… σέντρα στην αναμέτρηση.

3' Μπήκαν πιο δυνατά οι Δανοί και πιέζουν ψηλά.

6' Σουτ ο Ντεμπελέ, η μπάλα κόντραρε στα σώματα.

10' Ευκαιρία για τη Γαλλία. Κεφαλιά πάσα του Ραμπιό, ο Ζιρού δεν μπορεί να τελειώσει την φάση μέσα από την περιοχή.

13' Πιέζει η Γαλλία στα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να γίνει επικίνδυνα από τα στημένα.

20' Xωρίς κάτι ιδιαίτερο μέχρι στιγμής το παιχνίδι. Οι Γάλλοι περιμένουν τους Δανούς στο κέντρο και αν γινει το λάθος είναι έτοιμοι να το εκμεταλλευθούν.

21' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Γαλλία. Κεφαλιά του Ραμπιό μέσα από την περιοχή, ο Σμάιχελ εντυπωσιακά έδιωηε με τις γροθιές.

30' Συμπληρώσαμε το μισάωρο στο παιχνίδι, με το 0-0 να παραμένει. Καλύτερη ως τώρα η Γαλλία, η Δανία παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις.

31' Ευκαιρία για την Γαλλία. Ωραίο γύρισμα ο Εμπαπέ, με τον Κουντέ να κάνει ένα αδύναμο σουτ και τον Σμάιχελ να μπλοκάρει.

33' Μεγάλη ευκαιρία για την Γαλλία. Μετά από πολιορκία στην άμυνα της Δανίας, ο Γκριεζμάν έκανε το σουτ, ο Σμάιχελ έδιωξε με το πόδι, στη συνέχεια τα σουτ των Ντεμπελέ και Τσουαμενί κόντραραν στα σώματα.

36' Πρώτη ευκαιρία για τη Δανία. Ωραίο δυνατό σουτ του Κορνέλιους, η μπάλα περνάει ξυστά από την εστία.

37' Κεφαλιά του Ζιρού, άουτ η μπάλα.

40' Δυνατό σουτ του Εμπαπέ από πλεονεκτική θέση μετά από γύρισμα του Ντεμπελε, η μπάλα ψηλά άουτ.

45' Σουτ ο Έρικσεν, η μπάλα πέρασε άουτ.

Tρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου με το 0-0 να παραμένει ανάμεσα σε Γαλλία και Δανία.

Έναρξη στο δεύτερο μέρος...

46' Αλλαγή για τη Δανία. Έξω ο Κορνέλιους, μέσα ο Μπρέιθγουεϊτ.

48' Σέντρα του Έρικσεν, δεν πρόλαβε ο Μπρέιθγουεϊτ και η μπάλα πέρασε άουτ.

50' Ευκαιρία για την Γαλλία. Ο Σμάιχελ πρόλαβε τον Εμπαπέ μετά την πάσα του Ντεμπελέ.

57' Καλή στιγμή για τη Γαλλία. Ο Εμπαπέ έφυγε μόνος του, δεν μπορούσε να τον σταματήσει κανείς, αλλά το σουτ που έκανε έδιωξε ο Σμάιχελ σε κόρνερ.

60' Σουτ ο Γκριεζμάν, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

εμ 1-0 γ-δ

61' ΓΚΟΛ 1-0 η Γαλλία!  Υπέροχη συνεργασία μεταξύ Εμπαπέ και Ερναντές, ο δεύτερος φτιάχνει το γκολ και ο πρώτος με ωραίο πλασέ θα εκτελέσει τον Σμάιχελ.

1-1 Δ

68' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Δανία! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αντρέας Κρίστενσεν πήρε την κεφαλιά στο ύψος του δευτέρου δοκαριού για να γράψει το 1-1! Νέα δεδομένα στο ματς.

73' Μεγάλη ευκαιρία για τη Δανία ο Ντάμσγκααρντ κάνει το σουτ από κοντά, ο Γιορίς διώχνει με το πόδι!

74' Αλλαγή για την Δανία. Ντόλμπεργκ αντί Ντάμσγκααρντ.

76' Διπλή αλλαγή για την Γαλλία. Βαράν και Ντεμπελέ έξω, Κονατέ και Κομάν μέσα.

78' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία. Κοντινή κεφαλιά ο Ουπαμεκανό μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα κοντράρει και βγαίνει σε νέο κόρνερ.

81' Ευκαιρία για τους Δανούς. Σουτ στην κίνηση του Μπρέιθγουεϊτ, ελάχιστα άουτ.

85' Αλλαγή για τη Δανία. Νέργκαρντ αντί Λίντσρεμ.

em  2-1 d

86' ΓΚΟΛ 2-1 η Γαλλία! Μετά από σέντρα του Γκριζμάν, ο Εμπαπέ πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στους τρικολόρ!

-To παλεύουν οι Δανοί αλλά δυσκολεύονται να φτιάξουν φάσεις... Κρατάει γερά η Γαλλία τη νίκη που θα τη στείλει στην επόμενη φάση!

90' Έξι λεπτά ο έξτρα χρόνος!

90'+1' Σουτ του Εμπαπέ, η μπάλα στην αγκαλιά του Σμάιχελ!

90'+2' Αλλαγή για τη Γαλλία. Φοφανά αντί Γκριεζμάν.

90'+2' Αλλαγή για την Δανία. Ο Μπα αντί του Κρίστενσεν.

Τέλος αναμέτρησης... Αλάνθαστη και πρόκριση για την Γαλλία.

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Κουντέ, Βαράν (75' Κονατέ), Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ, Τσουαμενί, Ραμπιό, Ντεμπελέ (75' Κομάν), Γκριεζμάν (90' Φοφανά), Εμπαπέ, Ζιρού (63' Τουράμ)

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Άντερσεν, Νέλσον, Αντρέας Κρίστενσεν, Μάλε, Έρικσεν, Ράσμους Κρίστενσεν (90' Μπα), Χόιμπιεργκ, Ντάμσγκααρντ (74' Ντόλμπεργκ), Κορνέλιους (46' Μπρέθγουεϊτ), Λίνστρεμ (85' Νόργκααρντ)

g-d

*Αυτή ήταν η τέταρτη αναμέτρηση των δύο ομάδων σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, όλες στη φάση των ομίλων.

* Το άρθρο περιλαμβάνει διαφήμιση από την Bet on Alfa.