Η Γαλλία στους ''8'' με σούπερ Εμπαμπέ (στιγμιότυπα)

Η Γαλλία στους ''8'' του Παγκοσμίου Κυπέλλου, πέταξε την Πολωνία από τη διοργάνωση, επικρατώντας 3-1!

Mε δύο γκολάρες και μια ασίστ o Eμπαπέ οδήγησε την Γαλλία στην πρόκριση και... τώρα οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές περιμένουν στους «8» Αγγλία ή Σενεγάλη.

Πρώτο σφύριγμα και… σέντρα στην αναμέτρηση.

6' Ωραία σέντρα του Κας, βγήκε και μπλόκαρε ο Γιορίς.

*Ο Γιορίς σήμερα «έπιασε» τον Λιλιάμ Τουράμ σε συμμετοχές με την εθνική Γαλλίας (142). Παράλληλα, μαζί με τους Ανρί και Μπαρτέζ θα έχει τις περισσότερες συμμετοχές σε Παγκόσμια Κύπελλα για τους τρικολόρ (17).

9' Ωραία σέντρα ο Εμπαπέ, ο Μπερεζίνσκι τον έκοψε και η μπάλα πέρασε σε κόρνερ. Εκτέλεσε ο Γκριεζμάν, βγήκε και έδιωξε με τις γροθιές ο Σέζνι.

13' Μεγάλη φάση για τη Γαλλία! Βολίδα του Τσουαμενί, έδιωξε τελευταία στιγμή ο Σέζνι.

17' Επιθετικός μονόλογος για τη Γαλλία. Σφυροκοπεί τους Πολωνούς.

21' Μεγάλη ευκαιρία για την Πολωνία! Σουτάρα ο Λεβαντόφσκι, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ! Πρώτη καλή στιγμή για τους Πολωνούς.

22' Σουτ ο Κουντέ, η μπάλα στην αγκαλιά του Σέζνι.

29' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Γαλλία! Ο Γκριεζμάν δίνει στον Ντεμπελέ, εκείνος δεν τελείωσε την φάση μέσα από την περιοχή, έσπασε στον Ζιρού ο οποίος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!

30' Συμπληρώσαμε τη μισή ώρα στο ματς με το 0-0 να παραμένει.

35' Ευκαιρία για την Πολωνία. Πολύ ωραίο δυνατό σουτ του Ζιελίνσκι, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

36' Ευκαιρία για τη Γαλλία. Σουτ του Εμπαπέ, η μπάλα πέρασε σε κόρνερ.

38' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Πολωνία. Γύρισμα του Μπερεζίνσκι , έδιωξε με το πόδι ο Γιορίς, ο Ζιελίνσκι πήρε το ριμπάουντ, με τον Βαράν να διώχνει τελευταία στιγμή.

Γ-Π 1-0

44' ΓΚΟΛ 1-0 η Γαλλία με τον Ζιρού. Κάθετη πάσα του Μπαπέ και υποδειγματικό τελείωμα από τον Ζιρού.

-Ο Ολιβιέ Ζιρού γίνεται ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Γαλλίας ξεπερνώντας τον Τιερί Ανρί!

Τέλος στο πρώτο μέρος του αγώνα...

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

53' Γύρισμα ο Ραμπιό, έκοψε ο Μπερεζίνσκι.

58' Σκοράρει με φοβερό ανάποδο ψαλίδι ο Ζιρού, αλλά η φάση έχει σταματήσει όπως φαίνεται για επιθετικό φαουλ στον Σεζνι.

65' Σιμάνσκι έξω, Μίλικ μέσα για την Πολωνία.

66' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία! Ωραίο σουτ του Ζιρού από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε άουτ.

67' Έξω ο Τσουαμενί, μέσα ο Φοφανά για τους Γάλλους.

68' Ευκαιρία για την Πολωνία. Γύρισε ο Φρανκόφσκι, ο Kαμίνσκι δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

71' Διπλή αλλαγή για την Πολωνία. Κριχόβιακ και Καμίνσκι έξω, μέσα Μπιέλικ και Ζαλέφσκι.

2-0 γ-π εμπ

74' ΓΚΟΛ 2-0 η Γαλλία! Ο Κιλιάν Εμπαπέ με φοβερό σουτ από την περιοχή έγραψε το 2-0.

76' Ζιρού, Ντεμπελέ έξω, Κομάν, Τιράμ μέσα για τη Γαλλία.

88' Έξω οι Φρανκόφσκι, Κίβιορ, μέσα οι Μπέντναρεκ, Γκροσίτσκι για την Πολωνία.

εμ 3-0 π

90' ΓΚΟΛ 3-0  η Γαλλία! Ο Κιλιάν Εμπαπέ χτύπησε ξανά για το 3-0 με φανταστική γκολάρα στο γάμα της εστίας του Σέζνι.

-Πρώτος ποδοσφαιριστής που φτάνει τα 9 γκολ σε Μουντιάλ πριν κλείσει τα 24 του χρόνια ο Κιλιάν Εμπαπέ!

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+6' Χέρι του Ουπαμεκανό και πάει να δει την φάση για πέναλτι ο ρέφερι.

-Πέναλτι για την Πολωνία.

90+7' Το έπιασε ο Γιορίς το πέναλτι του Λεβαντόφσκι αλλά ο ρεφ δείχνει επανάληψη.

90+8' ΓΚΟΛ η Πολωνία και 3-1 με τον Λεβαντόφσκι να ευστοχεί!

Τέλος στο ματς!

ΓΑΛΛΙΑ: Γιορίς - Κουντέ, Βαράν, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ - Ραμπιό, Τσουαμενί, Γκριεζμάν - Ντεμπελέ, Ζιρού, Εμπαπέ.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέζνι - Κας, Γκλικ, Κίβιορ, Μπερεζίνσκι - Σ. Σιμάνσκι, Κριχόβιακ - Φρανκόφσκι, Ζιελίνσκι, Kαμίνσκι - Λεβαντόφσκι.

γ-π

-Στο παρελθόν έχουν αναμετρηθεί 16 φορές και η Γαλλία μετράει 8 νίκες, έναντι 3 της Πολωνίας, ενώ 5 παιχνίδια τους τελείωσαν ισόπαλα.

-Την 1η θέση στον 4ο όμιλο πήρε η Γαλλία, με 2 νίκες (Αυστραλία 4-1, Δανία 2-1) και μία ήττα (Τυνησία 0-1).

-Η Πολωνία πέρασε ως 2η από τον 3ο όμιλο, πίσω από την Αργεντινή, με μία νίκη (Σαουδική Αραβία 2-0), μία ισοπαλία (Μεξικό 0-0) και μία ήττα (Αργεντινή 0-2).

* Το άρθρο περιλαμβάνει διαφήμιση από την Bet on Alfa.