Νίκησε Σαουδική Αραβία και… βλέπει πρόκριση η Πολωνία

Η Πολωνία πήρε μια σπουδαία νίκη με 2-0 κόντρα στην Σαουδική Αραβία, με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ για πρώτη φορά σε Μουντιάλ!

Σε ένα πάρα πολύ ωραίο ματς με δύο γκολ, δύο δοκάρια, χαμένο πέναλτι και πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες η Πολωνία με πρωταγωνιστές τους Λεβαντόβσκι, ένα γκολ και μια ασίστ και Σέσνι που κράτησε ανέπαφη την εστία του πήραν τη νίκη επί της Σαουδικής Αραβίας με 2-0 με το τελικό σκορ να αδικεί τους Αφρικανούς που θα μπορούσαν να είχαν πετύχει σίγουρα ένα γκολ και να αλλάξουν τη ροή της αναμέτρησης.

Η ιστοσελίδα μας kerkida.net σας ενημέρωσε για την εξέλιξη της αναμέτρησης...

Έναρξη...

7' Ο Αλ Μπρέικ δοκίμασε το πόδι του από μακριά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

10' H Σαουδική Αραβία έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά.

13' Δύσκολα σε κόρνερ ο Σέζνι, το μονοκόμματο σουτ του Κανό.

26' Μεγάλη ευκαιρία για τους Πολωνούς! Ο Μπιέλικ πήρε την καρφωτή κεφαλιά από το κόρνερ, όμως ο Αλ Σαχρί έβαλε το κεφάλι του στην πορεία της μπάλας και απομάκρυνε σωτήρια.

pol 1-0 g

39' ΓΚΟΛ! 1-0 η Πολωνία! Ο Αλ Οβαίας νίκησε σε πρώτο χρόνο τον Λεβαντόφσκι στο τετ-α-τετ, ο Πολωνός όμως επέμεινε και γύρισε στον αμαρκάριστο Ζιελίνσκι που εκτέλεσε με τη μια στον ουρανό των διχτύων.

pen sa

44' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Σαουδική Αραβία! Μέσω on field review, o Μπιέλικ ανέτρεψε από πίσω τον Αλ Σεΐρι.

apo ses

45' 45+1΄ ΑΠΙΘΑΝΟΣ ΣΕΖΝΙ! Αποκρούει το πέναλτι του Αλ Νταουσαρί και στην επαναφορά λέει όχι και στον Αλ Μπουραΐκ .

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!

46' Αλ-Ναϊτζι εκτός, Aλ Αμπίντ μέσα για τη Σαουδική Αραβία.

-Πέντε κίτρινες κάρτες στο πρώτο μέρος, οι περισσότερες σε πρώτο ημίχρονο αγώνα Μουντιάλ από τον τελικό του 2010 ανάμεσα σε Ισπανία και Ολλανδία

55' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Σαουδική Αραβία!  Μετά από πολιορκία στην άμυνα της Πολωνίας, ο Αλ Νταουσάρι βγήκε απέναντι από τον Σέζνι μετά τις καραμπόλες αλλά ο κίπερ της Γιουβέντους τον σταματά.

59' Ελέγχουν τον ρυθμό οι Σαουδάραβες, σε φάση άμυνας οι Πολωνοί που ψάχνονται πλέον μόνιμα στην κόντρα.

60' Νέα μεγάλη φάση για τη Σαουδική Αραβία. Ο Αλ Μπουραϊκάν βρέθηκε σε θέση βολής αλλά να αστοχεί.

61' Ευκαιρία για τη Σαουδική Αραβία. Μετά από σουτ του Αλ-Μπρικάν η μπάλα λίγο έξω.

63' Δοκάρι για την Πολωνία. Κεφαλιά ψαράκι του Μίλικ, στο οριζόντιο η μπάλα .

66' Νέο δοκάρι για την Πολωνία μέσα σε τρία λεπτά. Ο Λεβαντόφσκι προλαβαίνει τον αντίπαλο κίπερ και τσιμπάει την μπάλα, στο αριστερό δοκάρι της εστίας.

69' Σουτ του Αλ Ταουσάρι, στην αγκαλιά του Σέζνι.

71' Αλλαγή για την Πολωνία. Μέσα ο Πιόντεκ, έξω ο Μίλικ.

75' Ο Αλ-Οβάις βγαίνει πολύ μακριά από την εστία του και προλαβαίνει τον Λεβαντόφσκι.

-Τελευταίο τέταρτο, το ματς έχει αποκτήσει τρελό ρυθμό.

78' Eυκαιρία για τους Σαουδάραβες. Η μπάλα στρώνεται μέσα στην περιοχή στον Αλ-Μαλκί αλλά το πλασέ στην κίνηση, δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Σέζνι.

81' Κεφαλιά του Πιόντεκ, η μπάλα ψηλά άουτ.

ΛΕΒ 2-0 πο

82' ΓΚΟΛ 2-0 για την Πολωνία! Ο Λεβαντόφσκι εκμεταλλεύεται το λάθος στην αντίπαλη άμυνα, βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ και αυτή τη φορά δεν αστοχεί.

λεβ γκολ 77

-Ο Λεβαντόφσκι εμφανώς συγκινημένος μετά το πρώτο του γκολ σε Παγκόσμιο Κύπελλο! 77 γκολ με την εθνική Πολωνίας ο σπουδαίος Λεβαντόφσκι, ο οποίος φυσικά και είναι ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της πατρίδας του

85' Διπλή αλλαγή για τη Σαουδική Αραβία. Έξω οι Αλ Σεϊρί, Αλ Μαλκί, μέσα οι Νασέρ Αλ Νταουσάρι, Αλομπούντ.

90' Τεράστια φάση για την Πολωνία. Ο Λεβαντόφσκι πάει να σκάψει την μπάλα πάνω από τον Αλ-Οβάις, ο κίπερ της Σαουδικής Αραβίας το έβγαλε.

Επτά λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90+5' Έξω ο Αλαμπίντ, μέσα ο Μπαχεμπρί για τους Σαουδάραβες.

90+6' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σαουδική Αραβία. Βολίδα ο Κανό, η μπάλα πέρασε έξω.

Τέλος αγώνα...

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέσνι, Μπερεσίνσκι, Γκλικ, Κίβιο, Κας, Καμίνσκι, Κριχόβιακ, Φρανκόβσκι, Μπιέλικ, Ζιελίνσκι (63' Καμίνσκι), Μίλικ (71' Πιόντεκ), Λεβαντόβσκι.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ: Αλοβάις, Αμπουλαϊχί, Αμπντουλχαμίντ, Αλ Αμρί, Αλ Μπουραΐκ (65' Αλ Γκανάμ), Αλ Μπουραϊκάν, Αλ Μάλκι, Κάνο, Αλ Νταουσάρι, Αλ Ναχέι (46' Αλ Αμπίντ), Αλ Σεχρί.

* Το άρθρο περιλαμβάνει διαφήμιση από την Bet on Alfa.