Υπερηχητική Πορτογαλία, τράβηξε... εξάσφαιρο και διέλυσε την Ελβετία!

Ολοκληρώθηκε το παζλ των προημιτελικών με την αναμέτρηση Πορτογαλία - Ελβετία.

Ο Γκονσάλο Ράμος αντικατέστησε τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο αρχικό σχήμα του Φερνάντο Σάντος και σημείωσε χατ τρικ (σ.σ πρώτο στο Μουντιάλ) στο θριαμβευτικό 6-1 επί της Ελβετίας για τη φάση των 16 του Μουντιάλ 2022. Το Μαρόκο επόμενος αντίπαλος στα προημιτελικά το Σάββατο.

Σκόρερ για τους θριαμβευτές οι Γκονσάλο Ράμος (χατ-τρικ), Πέπε και Λεάο, ενώ για την Ελβετία το γκολ της τιμής πέτυχε ο Ακάνζι.

Υπενθυμίζεται ότι τα άλλα τρία ζευγάρια είναι τα Κροατία-Βραζιλία (9/12, 17:00), Ολλανδία-Αργεντινή (9/12, 21:00) και Αγγλία-Γαλλία (10/12, 21:00).

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης στο «Lusail Iconic Stadium»

Πρώτο σφύριγμα και… σέντρα στην αναμέτρηση.

4'  Αργό το τέμπο στα πρώτα λεπτά, κυκλοφορούν την μπάλα οι Πορτογάλοι.

11'  Ισορροπημένο ματς, έχει κερδίσει μέτρα η Ελβετία. Βέβαια, ακόμη δεν έχουμε δει ξεκάθαρη ευκαιρία για καμία εκ των δύο.

π-ε 1-0

18' ΓKΟΛ 1-0 για την Πορτογαλία με τον Γκονσάλο Ράμος! Ο Πορτογάλος επιθετικός πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή της Ελβετίας και με μία οβίδα με το αριστερό έστειλε την μπάλα στον ουρανό της εστίας του Ζόμερ.

22' Φάση για την Πορτογαλία. Ο Οτάβιο πιάνει σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Ζόμερ να μπλοκάρει.

23' Ευκαιρία για την Πορτογαλία. Ωραίο κατέβασμα του Ράμος μέσα στην περιοχή της Ελβετίας, κάνει και του σουτ, ο Ζόμερ όμως ήταν σε ετοιμότητα.

30' Kαλή στιγμή για την Ελβετία. Απευθείας εκτέλεση από τον Σακίρι, πέφτει και διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ ο Ντιόγκο Κόστα.

πεπε κεφ 2-0 π-ε

33' ΓΚΟΛ 2-0 η Πορτογαλία με κεφαλιά του Πέπε! Εκτέλεση κόρνερ από τον Φερνάντες, ο Πέπε πηδά πιο ψηλά από όλους και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά.

38' Φάση για την Ελβετία. Ο Ντιόγκο Κόστα κάνει ασταθής επέμβαση σε γύρισμα του Φερνάντες, ωστόσο στην επαναφορά αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Φρόιλερ.

43' Μεγάλη φάση για την Πορτογαλία. Ο Ράμος βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Ζόμερ, ο οποίος απέκρουσε το πλασέ του.

45' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η Πορτογαλία θα πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη 2-0 επί της Ελβετίας, σαφές προβάδισμα πρόκρισης.

51' ΓΚΟΛ 3-0 η Πορτογαλία με σκόρερ ο Ράμος! Ωραία σέντρα του Νταλότ από δεξιά, υπέροχο τσίμπημα της μπάλας του Ράμος από τη γωνία της μικρής περιοχής και 3-0 η Πορτογαλία που δείχνει να καθαρίζει την πρόκριση.

55' ΓΚΟΛ 4-0 η Πορτογαλία, σκόρερ ο Γκερέιρο! Εξαιρετικό ξεδίπλωμα αντεπίθεσης από τους Πορτογάλους, η μπάλα φτάνει στον Γκερέιρο, ο οποίος σκοράρει.

58' ΓΚΟΛ μειώνει σε 4-1 η Ελβετία με αυτογκόλ του Ράμος. Εκτέλεση κόρνερ του Σακίρι από δεξιά, με τον Ράμος να πιάνει κεφαλιά προς τα πίσω στέλνοντας την μπάλα δοκάρι και μέσα.

67' ΓΚΟΛ 5-1 η Πορτογαλία! Σκόρερ ο Ράμος, ο οποίος γίνεται ο πρώτος που πετυχαίνει χατ-τρικ στη φετινή διοργάνωση! Ωραίο πέρασμα του Φέλιξ, με τον Ράμος να τσιμπά υπέροχα την μπάλα πάνω από τον Ζόμερ.

74' Τριπλή αλλαγή για την Πορτογαλία. Οι Όρτα, Βιτίνια και Ρονάλντο στις θέσεις των Ράμος, Οτάβιο και Ζοάο Φέλιξ. Ένας χαμός κατά την είσοδο του Ρονάλντο!

81' Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά...

84' Ακυρώνεται γκολ του Ρονάλντο για οφσάιντ. Σωστή απόφαση.

90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90'+2' ΓΚΟΛ 6-1 για την Πορτογαλία! Ο Ραφαέλ Λεάο πάτησε την περιοχή των Ελβετών και έστειλε με υπέροχο πλασέ την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 6-1 και σκοράροντας το δεύτερο γκολ του στο φετινό Μουντιάλ.

ΤΕΛΟΣ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ντιόγκο Κόστα – Νταλότ, Πέπε, Ρούμπεν Ντίας, Γκερέιρο – Οτάβιο, Καρβάλιο, Μπερνάρντο Σίλβα – Μπρούνο Φερνάντες, Γκονσάλο Ράμος, Ζοάο Φέλιξ.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ – Φερνάντες, Σαρ, Ακάντζι, Ροντρίγκες – Φρόιλερ, Τσάκα – Σακίρι, Σο, Βάργκας – Εμπολό.