Ο Μίραντσουκ χάρισε το πρώτο και... δίκαιο τρίποντο (στιγμιότυπα)

Με γκολ του Μίραντσουκ στο 45+2', η Ρωσία κέρδισε με 1-0 μέσα στην Αγία Πετρούπολη την Φινλανδία και πήρε τους πρώτους της βαθμούς στον Β' όμιλο του Euro, στο πρώτο παιχνίδι της μέρας.

Οι Φινλανδοί ξεκίνησαν το ματς με γκολ του Pohjanpalo στο 3' το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ και στην συνέχεια ακολούθησε ουσιαστικά ένας μονόλογος της Ρωσίας, ειδικά στο πρώτο μέρος.

Απόλυτα δίκαιη η νίκη της ομάδας του Stanislav Cherchesov, η οποία πρόσθεσε τους τρεις πρώτους βαθμούς στον λογαριασμό της μετά την ήττα από το Βέλγιο στην πρεμιέρα.

Ενενηντάλεπτο για τον Αραγιούρι, στον πάγκο έμεινε ο Βαλακάρι.

μβνμωβμ

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα

-3 ΓΚΟΛ 1-0 στην πρώτη φάση! Με κεφαλιά - ψαράκι ο Pohjanpalo σκοράρει

-Ελέγχεται από το VAR για οφσάιντ

-Ακυρώνεται το γκολ μετά τον έλεγχο. Το κεφάλι του σκόρερ ήταν ελαφρώς μπροστά την στιγμή της σέντρας

-13' Δοκάρι με τον Dzyuba οι Ρώσοι αλλά η φάση ακυρώνεται ως οφσάιντ

-15 λεπτά αγώνα με αρκετά καλό ρυθμό. Στο 77% η κατοχή για την Ρωσία

-23' Διακοπή και μέσα το ιατρικό τιμ αφού ο Fernandes έπεσε άσχημα στο έδαφος μετά από διεκδίκηση

-26' Ο Karavaev θα πάρει τη θέση του Fernandes

-26' Με φορείο αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο αφού δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες. Έχει χτυπήσει άσχημα, ας ελπίσουμε να μην είναι κάτι σοβαρό

-27' Τώρα συνεχίζεται το παιχνίδι

-Μισή ώρα αγώνα, συνεχίζει να ελέγχει και να πιέζει η Ρωσία

-37' Νέα μικροδιακοπή, Karavaev και Uronen έχουν χτυπήσει μετά από τάκλιν του Φινλανδού

-39' Συνεχίζεται το παιχνίδι

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+2' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Miranchuk με ωραία κίνηση στην περιοχή και πλασέ, ανοίγει το σκορ. Η Ρωσία πίεζε σε όλο το πρώτο μέρος και πριν το ημίχρονο φτάνει στην ουσία

φδδδδδδδδδδδδδδ

-45+5' Κεφαλιά του Dzyuba, εύκολα ο Hrádecký

-Τέλος ημιχρόνου. Δίκαια η Ρωσία μπροστά αφού είχε την κατοχή και έψαχνε το γκολ σε όλο το πρώτο μέρος

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-49' Πλασέ του Pukki από το ύψος της περιοχής, ο Diveev βγάζει το τάκλιν την τελευταία στιγμή

-52' Σουτ του Golovin από το ύψος της περιοχής, μόλις έξω

-53' Πολύ ωραία κίνηση του Pukki στην περιοχή και σουτ, έτοιμος ο Safonov

-61' Zhemaletdinov στη θέση του Ozdoev

-61' Πλασέ του Ozdoev εκτός περιοχής, άστοχο

-66' Νέα τελική οι Ρώσοι, με το πλασέ του Zhemaletdinov να πάει λίγο έξω

-67' Ο Kauko στη θέση του Schüller για τους Φινλανδούς

-72' Μεγάλη απόκρουση του Hrádecký στο πλασέ του Kuzyaev, κόρνερ η μπάλα

-75' Soiri στη θέση του Raitala και Lappalainen στη θέση του Pukki

-Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο

-85' Μαζεμένες αλλαγές... Sobolev αντί Dzyuba, Mukhin αντί Miranchuk για τους Ρώσους, Jensen αντί Toivio για τους Φινλανδούς

-89' Τελική με Αραγιούρι οι Φινλανδοί αλλά η κεφαλιά του άσου της Πάφου δεν ήταν επικίνδυνη

-90' Μικροδιακοπή, ο Sobolev είναι στο έδαφος

-91' Συνεχίζεται ο αγώνας

-Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος

-93' Πολύ καλή ευκαιρία με σουτ του Zhemaletdinov από κοντά, λίγο έξω

-Τέλος, το τρίποντο στη Ρωσία που παίρνει τους πρώτους της βαθμούς στον όμιλο

FINLAND: L. Hrádecký, J. Raitala, P. Arajuuri, J. Toivio, J. Uronen, D. O'Shaughnessy, R. Schüller, R. Lod, G. Kamara, T. Pukki, J. Pohjanpalo

Στον πάγκο: Joronen, Jaakkola, Väisänen, Jensen, Soiri, Sparv, Alho, Kauko, Lappalainen, Valakari, Ivanov, Forss

RUSSIA: M. Safonov, M. Fernandes, G. Dzhikiya, I. Diveev, M. Ozdoev, R. Zobnin, D. Kuzyaev, D. Barinov, A. Ozdoev, A. Dzyuba, A. Miranchuk

Στον πάγκο: Shunin, Dyupin, Karavaev, Semenov, Cheryshev, Sobolev, Zabolotny, Zhemaletdinov, Fomin, Evgenyev, Makarov, Mukhin.