Φορτσάτη, αποτελεσματική και... ξεκίνημα με καρέ! (Φώτος)

Έχοντας τρομερή αποτελεσματικότητα, η ΑΕΛ ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα. Το βράδυ της Δευτέρας (13/09) η Λεμεσιανή ομάδα υποδέχθηκε στο «Τσίρειο» την Πάφο, φτάνοντας στην μεγάλη νίκη με το επιβλητικό 4-0 έχοντας 100% ευστοχία, αφού τα γκολ της τα πέτυχε σε τέσσερις τελικές προσπάθειες! Τα δύο πρώτα γκολ ο Τσέποβιτς στο πρώτο ημίχρονο και τα άλλα δύο στην επανάληψη, οι Έουλερ και Μάζουρεκ. Σημείο… κλειδί, το δίλεπτο 35’-37’. Στο 35’ η Πάφος σκόραρε και ισοφάρισε σε 1-1 με τον Κοβάσεβιτς, το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για χέρι του σκόρερ και δύο λεπτά αργότερα ο Τσέποβιτς σκόραρε για δεύτερη φορά, κάνοντας το 2-0 για την ΑΕΛ. Ο Σέρβος φορ μαζί με τον Έουλερ (γκολ – ασίστ ερχόμενος απ’ τον πάγκο), έκαναν την διαφορά για τους νικητές. Απότομη… προσγείωση για την Πάφο, μετά το νικηφόρο 4-0  της πρεμιέρας με το ΑΠΟΕΛ, ήττα με το ίδιο σκορ σήμερα από την ΑΕΛ.

ηαετ5η5τερη

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο και σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα...

-Έναρξη.

-5' Πεντάλεπτο στο ματς, με την ΑΕΛ να έχει την κατοχή και να δοκιμάζει κυρίως από δεξιά με Σάντος - Τόρες.

-8' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Τσέποβιτς! Γκολάρα ο Σέρβος! Σέντρα του Μεντόγιεβιτς από δεξιά, η μπάλα πήρε ύψος και έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Τσέποβιτς έκανε το γυριστό βολέ και νίκησε τον Ρούτκο για το 1-0!

-12' Ωραία ενέργεια του Ζάιρο από δεξιά και γύρισμα εντός περιοχής, έδιωξε ο Τεϊξέιρα.

-15' Πρόβλημα με τον Τόρες για την ΑΕΛ. Πάει για αναγκαστική αλλαγή...

-18' Γίνεται τώρα η αλλαγή. Την θέση του τραυματία Τόρες πήρε ο Έουλερ.

-21' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Σάντος για φάουλ στον Κοβάσεβιτς.

-23' Ανέβηκε στα τελευταία λεπτά η Πάφος. Πιο... ενεργός στο παιχνίδι και ο Βαλακάρι.

-26' Κατά μέτωπο επίθεση του Ζάιρο, φάουλ του Ριστέφσκι κοντά στην μεγάλη περιοχή. Κίτρινη στον στόπερ της ΑΕΛ.

-28' Κεφαλιά του Πάνιτς από κοντά, ψηλά έξω.

-30' Στο έδαφος ο Κοβάσεβιτς σε μαρκάρισμα του Ριστέφσκι εντός περιοχής. Υπάρχει πάτημα απ' τον αμυντικό της ΑΕΛ. Εξετάστηκε η φάση, συνεχίζεται το ματς.

-33' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Κοβάσεβιτς! Γύρισμα του Αουρέλιο από δεξιά, Σάντος και Τεϊξέιρα δεν μπόρεσαν να διώξουν σωστά και ο Κοβάσεβιτς από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 1-1!

-34' Εξετάζεται το γκολ για χέρι.

-35' ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ το γκολ! Μέσω VAR το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Κοβάσεβιτς. Παραμένει το 1-0.

-37' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ξανά ο Τσέποβιτς! Δύο λεπτά μετά το ακυρωθέν γκολ της Πάφου, ο Σέρβος... χτυπάει ξανά για το 2-0! Γύρισμα του Έουλερ, κοντρόλ με το δεξί και εκτέλεση με το δεξί ο Τσέποβιτς για το 2-0!

-45' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου, στο 2-0 για την ΑΕΛ.

-Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη, υπάρχει ένα σκίσιμο στο δίκτυ της μίας εστίας και γίνεται η επιδιόρθωση.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-49' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Έουλερ! Πρώτη φάση στο β' μέρος και τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους! Επίθεση από αριστερά και γύρισμα του Μαζάν, ο Έουλερ... τρύπωσε στην αντίπαλη περιοχή και πλάσαρε εύστοχα από κοντά για το 3-0!

-55' Μειώθηκε αρκετά ο ρυθμός μετά και το τρίτο γκολ της ΑΕΛ.

-60' Κίτρινη στον Ριέρα για φάουλ στον Κοβάσεβιτς.

-61' Διπλή αλλαγή για τη Πάφο. Σεμέδο και Φουρ αντί Βαλακάρι και Αμπντουσαλάμοφ.

-62' Τακουνάκι του Κβίντα, σταθερά ο Κερυνός.

-65' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Γεωργίου αντί Πελέ και Μάζουρεκ αντί Ριέρα.

-74' Επικίνδυνο γύρισμα του Μάζουρεκ, δύσκολα ο Ρούτκο.

-74' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Μπεριγκό αντί Κοβάσεβιτς και Ντράγκομιρ αντί Πάνιτς.

-75' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Μάζουρεκ!Ο Έουλερ ήταν σε θέση για σουτ αλλά προτίμησε την σέντρα με το δεξί και ο Μάζουρεκ από κοντά με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 4-0!

-80' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Νικολεττίδης και Ρέινολντς αντί Τσέποβιτς και Μεντόγιεβιτς.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+3' Πλασέ Ζάιρο από κοντά, μεγάλη επέμβαση του Κεραυνού!

-Τέλος αγώνα, σπουδαία νίκη για την ΑΕΛ!

ΑΕΛ: Κεραυνός, Τεϊξέιρα, Μεντόγιεβιτς (80'Ρέινολντς), Ζντραφκόφσκι, Τσέποβιτς (80'Νικολεττίδης), Σάντος, Τόρες (18' Έουλερ), Ριέρα (65'Μάζουρεκ), Μαζάν, Ριστέφσκι, Πελέ (65'Γεωργίου).

Στον πάγκο: Στον πάγκο οι Βοζίνια, Εβόρα, Ντάβερβελντ, Γεωργίου, Μάζουρεκ, Ρέινολντς, Παντελή, Έουλερ, Παπαφώτης, Σωτηρίου, Μαΐντεβατς, Νικολεττίδης.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Κβίντα, Κοβάσεβιτς (74'Μπεριγκό), Ζάιρο, Αμπντουσαλάμοφ (61'Φουρ), Αουρέλιο, Μιχαήλ, Βαλακάρι (61'Σεμέδο), Πάνιτς (74'Ντραγκομίρ), Μπάριτς, Πάντσεον.

Στον πάγκο: Πέτρου, Άντος, Παλάσιος, Αντωνίου, Σεμέδο, Μπεριγκό, Μπαμπαγιάν, Φυλακτού, Φουρ, Ντράγκομιρ, Μουλαζίμης, Πάγιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάντος, Ριστέφσκι, Ριέρα / .

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος