Ισοπαλία με κερδισμένη την ΑΕΛ! (Φώτος)

13.05.2017 - 19:58

ΑΕΚ και ΑΕΛ έμειναν στο ισόπαλο 1-1 έχοντας από μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, αποτέλεσμα το οποίο αφήνει κερδισμένη την Λεμεσιανή ομάδα που σε συνδυασμό με την ήττα της Ομόνοιας από το ΑΠΟΕΛ, «κλείδωσε» και μαθηματικά την επιστροφή στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Μοιρασμένη η υπεροχή, με την ΑΕΚ να είναι πιο επιθετική στην μεγαλύτερη διάρκεια αλλά και την ΑΕΛ να είναι συνεχώς επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις της. Λαρένα και Πίτι οι σκόρερ από τα έντεκα βήματα.

Οι επιλογές του Ιντιάκεθ

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ο Πάμπλο, τριάδα στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά οι Τρουγιόλς, Μοϊσόφ και Καταλά, δεξί μπακ – χαφ ο Ορτίθ και αριστερό μπακ – χαφ ο Γκαρίδο. Αμυντικά χαφ οι Μπόλιεβιτς και Λαμπάν, δημιουργικά χαφ οι Λαρένα και Χέφελ και στην κορυφή της επίθεσης ο Τολεμές.

Οι επιλογές του Μπαλταζάρ

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ο Ρομό, δεξί μπακ ο Αϊρόσα, αριστερό μπακ ο Φορτούνα και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Λαφράνς και Μιτρέα. Αμυντικά χαφ οι Νικολάου και Σοάρες, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Πίτι, έξω δεξιά ο Σάσι, έξω αριστερά ο Μέσκα και στην κορυφή της επίθεσης ο Ηλία.

Δεκάλεπτο με... πιεστική ΑΕΚ

Καλό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους. Οι ποδοσφαιριστές του Ιμανόλ Ιντιάκεθ ξεκίνησαν πιέζοντας ψηλά, με την μεσοεπιθετική γραμμή να κλείνει τους αντίπαλους αμυντικούς δυσκολεύοντας την κυκλοφορία μπάλας και έχοντας 2-3 κλεψίματα σε καλό χώρο, τα οποία όμως δεν συνοδεύτηκαν με κάποια καλή φάση. Μέχρι και το δεκάλεπτο, δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο…

Πρώτη κλασική με Λαμπάν

Φτάνοντας στο 12’ είχαμε και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα. Αυτή ανήκε στην ΑΕΚ, με τον Λαμπάν να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να κινείται σαν κρυφός φορ, να μπαίνει στην περιοχή από αριστερά και να κάνει το πλασέ όμως ο Ρομό έκλεισε σωστά την γωνιά του και έδιωξε σωτήρια, κρατώντας το 0-0.

Αντίδραση και πρώτες απειλές

Η ευκαιρία της ΑΕΚ… αφύπνισε και τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ που ανέβηκαν μέτρα, άσκησαν με την σειρά τους πίεση στα στόπερ του αντιπάλου και μέχρι το εικοσάλεπτο είχαν τα πρώτα τους καλά σουτ, αρχικά με τον Ηλία που πέρασε έξω και στην συνέχεια με τον Φορτούνα το οποίο με τα φάλτσα που είχε αιφνιδίασε τον Πάμπλο, αναγκάζοντας τον να διώξει σε κόρνερ.

Πέναλτι και 1-0!

Το επόμενο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς κάποια φάση μπροστά από τις δύο εστίες και στο 30’ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρόμο στον Τολεμές. Ο Χόρχε Λαρένα ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας, νικώντας τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 1-0!

Αντίδραση και επιθέσεις από δεξιά

Απ’ το γκολ και μετά, η ΑΕΛ ήταν η ομάδα με την μεγαλύτερη επιθετικότητα, λογικό αφού έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Αϊρόσα ανέβαινε ψηλά από δεξιά και… γέμιζε στην αντίπαλη περιοχή, με την κεφαλιά του Μέσκα στο 37’ που πέρασε λίγο έξω, να είναι η πρώτη πολύ καλή ευκαιρία για λογαριασμό της Λεμεσιανής ομάδας. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου για την ΑΕΛ, με την ΑΕΚ να απαντά με καλή κεφαλιά του Τρουγιόλς στο 45’ που έφυγε λίγο έξω και πλασέ του Λαρένα που έδιωξε ο Ρομό σε κόρνερ. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 1-0.

Ευκαιρία η ΑΕΚ, πέναλτι και 1-1 η ΑΕΛ!

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η ΑΕΚ έχασε πολύ καλή ευκαιρία για το 2-0 μετά από ωραία πάσα του Μυτίδη (που μπήκε στην θέση του Τολεμές) αλλά το πλασέ του Χεφέλ έδιωξε δύσκολα ο Ρομό. Στο 53’ η ΑΕΛ… απάντησε στην ΑΕΚ με το ίδιο νόμισμα, με εκτέλεση πέναλτι. Ο Φορτούνα κέρδισε πέναλτι σε κράτημα του Τρουγιόλς και ο Πίτι εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1!

Παραλίγο εντυπωσιακό (αυτο)γκολ!

Φτάσαμε στο 60’ και είχαμε μια κάπως σπάνια φάση για την ΑΕΚ. Ο Γκαρίδο ανέβηκε ψηλά και έγινε εξτρέμ, επιχείρησε παράλληλη σέντρα από την γραμμή του κόρνερ, ο Μιτρέα στην προσπάθεια του να διώξει έπιασε μια ωραία κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα προς την εστία της ομάδας του όμως για καλή του τύχη τα αντανακλαστικά του Ρομό λειτούργησαν  έγκαιρα και το αυτογκόλ αποσοβήθηκε.

Πίεση η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που άσκησε μεγάλη πίεση για το δεύτερο γκολ, Τομάς και Μυτίδης έφτασαν κοντά στο να το πετύχουν αλλά δεν βρήκαν στόχο. Από την πλευρά της η ΑΕΛ συνέχισε να είναι επικίνδυνη στις αντεπιθέσεθς της και στο 93' έφτασε κοντά στο γκολ με τον Φορτούνα. Στα τελευταία λεπτά Λαρένα και Φορτούνα είχαν διαπληκτισμό και δέχθηκαν δεύτερες κίτρινες και το τέλος του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες σε 1-1.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα, Χέφελ, Μπόλιεβιτς, Ορτίθ (70'Μαλόκου), Γκαρίδο, Λαμπάν (62'Τομάς), Τολεμές (46'Μυτίδης).

ΑΕΛ: Ρομό, Νικολάου, Λαφράνς, Μέσκα (67'Γεωργιάδης), Αϊρόσα, Σασί, Φορτούνα, Μιτρέα, Ηλία (82'Μαύρου), Σοάρες, Πίτι (72'Σαβανέ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - Λαφράνς, Πίτι (4η).

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Λαρένα (2η κίτρινη) - Φορτούνα (2η κίτρινη)

**Διαιτητής της αναμέτρησης ο Λεόντιος Τράττος με βοηθούς τους Αριστείδη Χρίστου και Παύλο Γεωργίου.

**Μία νίκη η ΑΕΚ, μια νίκη η ΑΕΛ και μία ισοπαλία είναι τα αποτελέσματα στα τρία προηγούμενα παιχνίδια ανάμεσα στις δύο ομάδες.

**Εκτός αποστολής για την ΑΕΚ έμειναν οι Τρισκόφσκι, Μουρίγιο, Ακοράν και Τέτε.

**Εκτός αποστολής για την ΑΕΛ οι Αρουαμπαρένα και Τζούνιορ.