Μεγάλο διπλό με γκολ στο 94’! (φώτος)

21.12.2017 - 18:49

Με γκολ του Ζατλ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Δόξα κέρδισε 1-0 στο Danoi Aμμόχωστος Επιστροφή τη Νέα Σαλαμίνα στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαια της δεύτερης δόσης των αγώνων της 17ης στροφής του πρωταθλήματος.

Με τη όγδοη φετινή επιτυχία η ομάδα της Κατωκοπιάς εδραιώθηκε στη 6η θέση με 26 βαθμούς. Κατήφεια στου ερυθρόλευκους που παρότι δεν ήταν χειρότεροι δέχθηκαν την δέκατη τους ήττα που τους αφήνει στην επικίνδυνη ζώνη.

Αναγνωριστικά λεπτά…
Στην απόλυτη ισορροπία κινήσεων πέρασαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι μεν γηπεδούχοι θέλησαν με σίγουρες κοντινές πάσες να δώσουν χώρο ώστε να κτυπήσουν στις κόντρα αντεπιθέσεις, ενώ οι δε φιλοξενούμενοι επέλεξαν την αγωνιστική προσέγγιση της κατοχής και κυκλοφορίας της μπάλας. Παρόλα αυτά το 10λεπτο πέρασε έχοντας καταγράψει μόνο από κάποιες καλές επιθετικές προσπάθειες.

Δύο ευκαιρίες με Πόλιανετς και Μακρίεφ
Σταδιακά η Νέα Σαλαμίνα ανέβασε στροφές και στο 11’ κατέγραψε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα με τον Πόλιανετς να βγαίνει σε θέση βολής, να κάνει το σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.  Επίσης, στο 13' με σουτ στη κίνηση του Μακρίεφ απείλησε για δεύτερη φορά.

Από μία ευκαιρία…
Στη συνέχεια και δη στο 23’ η Δόξα κατέγραψε την πρώτη της ευκαιρία στον αγώνα με τον Σαντίκ να πιάνει το σουτ στην κίνηση και την μπάλα να φεύγει έξω.   Ένα λεπτό αργότερα η Νέα Σαλαμίνα απάντησε έχοντας καλύτερη ευκαιρία όταν μετά από σέντρα του Μπριτζίτο ο  Μακρίεφ σε πρώτο χρόνο έκανε το πλασέ αλλά ήταν αδύναμο και κατέληξε στα χέρια του Γκρεμσλ.

Από κει και πέρα η συνέχεια δεν επιφύλαξε κάτι το ιδιαίτερο. Το μοναδικό στοιχείο ήταν πως οι ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο. Έτσι το σφύριγμα για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο άγονο 0-0.

Καλύτερος ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο
Σε σχέση με το πρώτο ο ρυθμός ήταν καλύτερος στο δεύτερο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ…  Αμφότερες έβαλαν ταχύτητα και δύναμη στο παιχνίδι τους δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στο ματς.  Παρόλα αυτά η πρώτη καλή φάση καταγράφηκε στο 69’ για τη Δόξα. Ο  Ζατλ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκι.

Μεγάλη ευκαιρία με Μακρίεφ στο 74’
Όντας με την πλάτη στο τοίχο η Νέα Σαλαμίνα άρχισε να δίνει περισσότερη έμφαση στην επίθεση για το λυτρωτικό γκολ. Στο 74’ μάλιστα σημείωσε την καλύτερη της ευκαιρία αλλά και του αγώνα με τον Μακρίεφ να υποδέχεται την μπαλα από τον Νταμάχου, να ξεφεύγει του προσωπικού του αντιπάλου, να κάνει το σουτ, όμως ο Γκρεμσλ έπεσε αποκρούοντας εντυπωσιακά σώζοντας τη Δόξα.

Γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και… διπλό!
Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα συμβιβάζονταν παίρνοντας από ένα βαθμό στις καθυστερήσεις και δη 94’ η Δόξα κέρδισε κόρνερ. Ο Παπαφώτης με έξοχη εκτέλεση βρήκε το κεφάλι του Ζατλ που νίκησε τον Βεσελόφσκι γράφοντας το 1-0 και πάγωσε το Αμμόχωστος-Επιστροφή.  Δίχως να υπάρχει χρόνος αντίδρασης το τελικό σφύριγμα την βρήκε να παίρνει το διπλό. Ένα διπλό που την εδραιώνει στην 6η θέση.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Καρώ, Λεμέσιος (84' Κωστή), Μακρίεφ (80' Κυπριανού), Κούσουλος, Νταμάχου, Πόλιανετς, Μπριτζίτο, Μιντίκκης, Κορέια, Ρέινολντς (71' Γκράτσι)

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Σισοκό (69' Παπαφώτης), Μπα, Ρεδόνδο, Λουίς Κάρλος (85' Κιφουετί), Ασαμόα, Ιωάννου (79' Κένεντι), Ζατλ, Ενινφούλ, Σαντίκ, Πουτζιουρής

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μακρίεφ, Κούσουλος / -

**Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Τιμόθεος Χριστοφή, με βοηθούς τους Νίκο Εγγλέζου και Χρίστο Χρίστου.

-ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (18η): Δόξα-Ανόρθωση / ΑΕΚ-Νέα Σαλαμίνα

Καλύψτε όλες τις τραπεζικές σας ανάγκες με το επιχειρηματικό πακέτο για κυπριακές επιχειρήσεις www.ccb.coop.com.cy»