Τυπική διαδικασία και... τετράδα! (Φώτος)

Όπως αναμενόταν, τυπικής διαδικασίας αποδείχθηκε ο επαναληπτικός αγώνας ανάμεσα σε Δόξα και Ομόνοια για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Μετά το 4-1 του πρώτου αγώνα στο "ΓΣΠ", η Ομόνοια... σφράγισε την πρόκριση στα ημιτελικά το απόγευμα της Τετάρτης (19/02) στην ρεβάνς του "ΜΑΚ", με το ισόπαλο 1-1. Κακουλλής στο πρώτο μέρος και Μπραμπίγια στο δεύτερο, διαμόρφωσαν το σκορ. Με δέκα έπαιξε απ' το 41' μετά από αποβολή του Μέσκα με δεύτερη κίτρινη.

-4' Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά.

-5' Πρώτη τελική στο παιχνίδι. Ωραίο σουτ του Ορτέγα, πέφτει και αποκρούει με διπλή προσπάθεια ο Γκρεμσλ.

-8' Κίτρινη στον Κούσουλο για χτύπημα με το χέρι στο πρόσωπο του Μπόλιεβιτς. Μένει στο έδαφος ο μέσος της Δόξας.

-14' Παίζει με δέκα ακόμη η Δόξα, παραμένει εκτός ο Μπόλιεβιτς.

-15' Μίκου και Ορτέγα συνεργάστηκαν ωραία, ο τελευταίος έκανε το σουτ από πλάγια θέση αλλά δεν βρήκε στόχο.

-16' Επέστρεψε στο γήπεδο ο Μπόλιεβιτς.

-20' Αργό το τέμπο, χωρίς ρυθμό το παιχνίδι

-24' Κλασική ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Μίκου πέρασε κάθετα στον Κακουλλή. Αυτός πέρασε στο σπριντ τον Μέσκα και έκανε το πλασέ, όμως ο Γκρεμσλ έδιωξε με τα πόδια.

-28' Ωραία ενέργεια του Μίκου και ντρίμπλα στον Ντερβίτ, αλλά το σουτ του αποκρούστηκε απ' τον Γκρεμσλ.

-29' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Κακουλλή! Ο νεαρός άσος έφυγε στην πλάτη της άμυνας δεχόμενης την ασίστ του Λοΐζου και... τσίμπησε την μπάλα προ του Γκρεμσλ. Ο Μέσκα έτρεξε και έδιωξε, αλλά ο βοηθός έδειξε ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή και έτρεξε προς την σέντρα. Απ' τις επαναληπτικές προβολές δεν φάνηκε αν όντως πέρασε η μπάλα την γραμμή.

-30' Αναγκαστική αλλαγή τελικά για την Δόξα. Ο Μπόλιεβιτς δεν μπόρεσε να συνεχίσει, ο Παπαφώτης στην θέση του.

-34' Αναγκαστική αλλαγή και για την Ομόνοια. Στυλιανού αντί Χούμποτσαν.

-41' Κίτρινη στον Μέσκα για φάουλ στον Κακουλλή.

-42' Δεύτερη κίτρινη μέσα σε ένα λεπτό για τον Μέσκα και αποβολή. Αψυχολόγητη ενέργεια, αφου χτύπησε στο πρόσωπο τον Κακουλλή.

-45' Ένα λεπτό η καθυστέρηση.

-52' ΓΚΟΛ για την Δόξα με τον Μπραμπίγια! Ο σκόρερ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, εκμεταλλευόμενος το κενό που υπήρχε και πλάσαρε εύστοχα τον Κυριακίδη για το 1-1!

-54' Ατομική προσπάθεια και σουτ με το αριστερό απ' τον Λοΐζου, ψηλά έξω η μπάλα.

-60' Δοκίμασε από πλάγια θέση ο Μίκου, αλλά δεν βρήκε στόχο.

-61' ΔΟΚΑΡΙ για την Ομόνοια! Ο Κακουλλής έφυγε με ταχύτητα και βρέθηκε απέναντι στον Γκρεμσλ, αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

-66' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Ζορζίνιο αντί Μπραμπίγια και Ίταλο αντί Κάρλος.

-73' Δεύτερη αλλαγή για την Ομόνοια. Τιάγκο αντί Κακουλλή.

-80' Χωρίς κάτι αξιόλογο στα τελευταία λεπτά, τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά.

-82' Σουτ του Κούσουλου, μπλοκάρει ο Γκρεμσλ.

-90' Ωραία ατομική προσπάθεια του Λοΐζου, πέρασε από δύο αντιπάλους και έκανε το σουτ, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Γκρεμσλ.

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Ντερβίτ, Βαλέντε, Λούις Κάρλος (66' Ίταλο), Μπόλιεβιτς (30'Παπαφώτης), Καρλίτος, Χαραλάμπους, Νελσίνιο, Μέσκα, Χριστοφή, Μπραμπίγια (66'Ζορζίνιο).

Στον πάγκοι οι: Παρασκευά, Γκράσα, Ίταλο, Παπαφώτης, Φασουλιώτης, Μιχαήλ, Μιντίκκης, Ζορζίνιο.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Κυριακίδης, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Χούμποτσαν (34'Στυλιανού), Κούσουλος, Γκόμες, Ορτέγα, Λοϊζου, Κακουλλής (73'Τιάγκο), Μίκου.

Στον πάγκο οι: Παντίλιμον, Παναγιώτου, Μανρίκε, Στυλιανού, Μαυρίας, Χαραλάμπους, Τιάγκο, Μποτεάκ, Ντάρμπισαϊρ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κούσουλος.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Μέσκα (2η κίτρινη).

Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Χαράλαμπος