Τεσσάρα στο αιώνιο και ξανά στο πλην 2 (φώτος)

Το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο από την Ομόνοια σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και με 4-1 κέρδισε για εντέκατη σερί φορά τον αιώνιο του αντίπαλο, επιστρέφοντας στο πλην 2 από τον Απόλλωνα. Σόουζα, Σάλαι, Εμπεσίλιο, Ενσούε τα γκολ των νικητών. Μείωσε προσωρινά σε 2-1 ο Τζαΐλσον με εξαιρετικό γκολ αλλά το τριφύλλι έμεινε μέχρι εκεί. Το www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ...

Η εξέλιξη...

-Πρώτο σφύριγμα από τον Χρίστο Νικολαΐδη

-1' Ο Κανού σκοράρει στα 50 δευτερόλεπτα αλλά σωστά ακυρώνεται ως οφσάιντ. ΕΔΩ η αντίδραση του Βραζιλιάνου

-5' Σουτ του Χριστοφή εκτός περιοχής, ο Πέρεθ στην σωστή θέση αποκρούει

-7' Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ με προβολή του Αντωνίου να φεύγει έξω

-10' Εξαιρετική κεφαλιά του Χριστοφή, ο Πέρεθ βγάζει πολύ δύσκολη επέμβαση

-12' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Σόουζα ανοίγει το σκορ με πλασέ από το "ύψος" του πέναλτι μετά από γύρισμα του Λάγο έπειτα από αντεπίθεση

-21' Εξαιρετική κίνηση από τον Εμπεσίλιο και σουτ από διαγώνια δεξιά, πάει λίγο έξω

-22' ΓΚΟΛ 2-0 για την ομάδα του Μπαλταζάρ! Σκόρερ ο Σάλαι με κοντινό πλασέ. Ο Κανού έκανε λάθος, ο Ενσούε έκλεψε και έδωσε στον Ούγγρο που από κοντά είχε πολύ εύκολο έργο

-Μετά το πρώτο δεκάλεπτο το ΑΠΟΕΛ ελέγχει πλήρως. Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα η Ομόνοια

-30' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους. Σέντρα του Λάγο, η κεφαλιά του Αντωνίου από κοντά πάει έξω

-36' Αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Τραυματίστηκε ο Αντωνίου, μέσα ο Μακρής

-39' Φάση μετά από ώρα για την Ομόνοια και ΓΚΟΛ. Ο Τζαΐλσον μειώνει με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής!

-43' Πολύ καλή σέντρα του Εμπεσίλιο, ο Μιχαΐλοφ δύσκολα αποκρούει την κοντινή κεφαλιά του Ποτέ

-44' Χαμηλό γύρισμα του Χριστοφή, ο Καρλάο προλαβαίνει τον Κανού πριν σουτάρει εξ επαφής

-45' Ωραία κίνηση του Χριστοφή και σουτ, μπλοκάρει εύκολα ο Πέρεθ

-51' Ένταση για λίγο μετά από φάουλ του Χριστοφή στον Εμπεσίλιο και αντίδραση του Ολλανδού. Κίτρινη και στους δυο από τον διαιτητή

-53' Φάουλ του Ντάρμπισαϊρ στον Μοράις και κίτρινη. Τέταρτη κάρτα σε 2-3 λεπτά, ανέβηκαν τα πνεύματα

-62' Αναγκαστική και η δεύτερη αλλαγή του ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Καρλάο που κουτσαίνει, μέσα ο Βούρος

-67' Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο: Σέντρα του Ενσούε, κοντινό σουτ του Εμπεσίλιο στην κίνηση και ο Μιχαΐλοφ διώχνει σε κόρνερ

-69' Μακρινό σουτ του Σάλαι, λίγο έξω

-69' Καλή ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Άλεξ με εξαιρετική κάθετη βγάζει τον Τζίμη φάτσα με τον Πέρεθ όμως από πλάγια δεξιά σουτάρει έξω

-72' Κεφαλιά του Πολιάκοφ μετά από κόρνερ, άστοχη

-73' Καλό χτύπημα φάουλ από τον Εμπεσίλιο, λίγο έξω

-76' Eξαιρετικός συνδυασμός Ενσούε-Ποτέ-Σόουζα μέσα στην περιοχή και σουτ του Βραζιλιάνου, με τον Μιχαΐλοφ να βγάζει πολύ δύσκολη απόκρουση

-80' Σουτ του Ράφα Λόπες από το ύψος της περιοχής, πολύ άστοχο

-82' ΓΚΟΛ 3-1 το ΑΠΟΕΛ με τον Εμπεσίλιο. Το ανέβασμα έφερε το γκολ, με τον Ολλανδό να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και να καθαρίζει

-93' Κόκκινη στον Βύντρα για φάουλ στον Ντελατόρε ακριβώς εκτός περιοχής και ενώ ο Βραζιλιάνος έφευγε φάτσα με τον Μιχαΐλοφ

-94' ΓΚΟΛ 4-1 με τον Ενσούε με απευθείας φάουλ να υπογράφει τον επίλογο του ντέρμπι

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Ενσούε, Πολιάκοφ, Καρλάο (62' Βούρος), Λάγο, Μοράις, Σόουζα, Εμπεσίλιο, Αντωνίου (37' Μακρής), Σαλάι, Ποτέ (84' Ντελατόρε)

Ομόνοια: Μιχαΐλοφ, Τζαΐλσον, Κατελάρης, Γουίλιαμ, Βύντρα, Μαδούρο (83' Κατσαντώνης), Άλεξ, Κανού (68' Λόπες), Χριστοφή, Τζαρσίνιο, Ντάρμπισαϊρ

Κίτρινες: Εμπεσίλιο 52' / Άλεξ 51', Χριστοφή 52', Ντάρμπισαϊρ 53'

Κόκκινες: - / Βύντρα 93'