ΝΙΚΗ στις καθυστερήσεις με Σαντίκ! (φώτος)

Με τον Σαντίκ να σκοράρει για τρίτο σερί παιχνίδι (έφτασε τα επτά) η Δόξα πανηγύρισε στις καθυστερήσεις το τρίτο της φετινό τρίποντο αφού κέρδισε 2-1 την ΕΝΠ στο πλαίσιο της 5ης στροφής του πρωταθλήματος.

Στο 52' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Σαντίκ, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 71' με το Ρόου. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαντίκ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Να σημειωθεί ότι δοκάρι είχαν οι βυσσινί στο 8' με τον Ρασμούσεν.

Έναρξη αναμέτρησης...

2’ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δώσουν ρυθμό και να δημιουργήσουν φάσεις.

4’ Φάουλ για τη Δόξα σε καλό σημείο. Την ευθύνη εκτέλεσης ανέλαβε ο Μιτρέα ωστόσο έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

6' Σουτ του Μπόλιεβιτς, η μπάλα κάπου κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

7’ Τεράστια ευκαιρία για την ΕΝΠ! Μετά από βαθιά μπαλιά ο Πίττας έφυγε με ταχύτητα στην πλάτη της άμυνας  και μόνος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκρέμσλ.

8’ Δοκάρι για την ΕΝΠ με Ρασμούσεν!  Με δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

11' Πρώτη σημαντική ευκαιρία για την Δόξα με τον Ζατλ να ξεφεύγει από το προσωπικό του μαρκάρισμα και να κάνει το σουτ. Η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

14' Καλό σουτ του Ασαμόα εκτός περιοχής, η μπάλα κάπου κτύπησε και με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ ο Κλέιμαν.

15΄ Νέα τελική προσπάθεια για τη Δόξα που δείχνει ν' αντιδρά. Σουτ του Παπαφώτη η μπάλα λίγο έξω.

21' Τρίτη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Ζάρατε βρήκε ελεύθερο χώρο και με τεχνικό σουτ προσπάθησε να στείλει την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Γκρέμσλ όμως αυτή δεν του έκανε το χατίρι περνώντας έξω.

30' Καλό παιχνίδι σε γενικές γραμμές με εκατέρωθεν ευκαιρίες και πάθος για τη νίκη.

37' Συνεχίζει να έχει ρυθμό το παιχνίδι αλλά πλέον οι ομάδες είναι πιο προσεκτικές στην άμυνα με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν πολλές φάσεις.

43' Καλή ευκαιρία για τη Δόξα με τον Ζατλ να κατεβάζει έξοχα την μπάλα μετά από μακρινή σέντρα και να κάνει το σουτ.

Τέλος ημιχρόνου...

47' Καλή προυπόθεση για γκολ για την ΕΝΠ με τον Ρασμούσεν να βγαίνει σε θέση βολής όμως τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή   ο Μουκτάρης.

51' Πέναλτι κερδίζει η Δόξα σε χέρι του Μαισουράτζε στην περιοχή σε σουτ του Σαντίκ.

52' ΓΚΟΛ 1-0 η Δόξα με τον Σαντίκ αφού εκτέλεσε εύστοχα.

57' Πλέον η ΕΝΠ προσπαθεί ν' αντιδράσει αλλά δεν μπορεί να κάνει αισθητή την παρουσία της στο αντίπαλο καρέ.

65' Καλή στιγμή για τη Δόξα με τον Λουίς Κάρλος να φεύγει στην κόντρα επίθεση αλλά καθυστέρησε πολύ. Έτσι πήγε στράφι ο αιφνηδιασμός.

71' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η ΕΝΠ με τον Ρόου που πέρασε λίγα δευτερόλεπτα πριν στο παιχνίδι. Ο Ρασμούσεν έκανε την  κεφαλιά και αρχικά απέκρουσε ο Γκρεμσλ όμως η μπαλα ενώ ήταν στα χέρια του από τα πολλά μαρκαρίσματα στην περιοχή του ξέφυγε και ο Ρόου από κοντά την έστειλε στα δίκτυα για το 1-1.

-Στη φάση οι ποδοσφαιριστές της Δόξας διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στον τερματοφύλακα Γκρέμσλ.

78' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τη Δόξα. Ο Παπαφώτης εκέλεσε το φάουλ και ανάγκασε τον Κλειμαν να διώξει με δυσκολία και στην επαναφορά ο Ασαμόα έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ του είπε όχι...

84' Πολύ νευρικό το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά δείγμα της μεγάλης θέλησης για νίκη.

87' Τελική προσπάθεια για τη Δόξα μετά από ώρα με τον Παβλόβ να κάνει τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

88' Σουτ του Ζαράτε η μπάλα έξω...

89' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων...

90' ΓΚΟΛ 2-1 η Δόξα με τον Σαντίκ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Περέιρα ο Σαντίκ εκμεταλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα της ΕΝΠ και ανενόχλητος από κοντά έδωσε σ' ένα κρίσιμο χρονικό σημείο προβάδισμα στην ομάδα του.

Τέλος αγώνα...

ΔΟΞΑ: Γκρέμσλ, Περέιρα, Ευσταθίου, Μουκτάρης, Σαντίκ, Παπαφώτης (85' Παβλόβ), Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Χατζηβασίλης (61' Κάρλος), Ζατλ (70' Tίνκου), Μιτρέα

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα, Ενόχ (71' Ρόου), Ζαράτε, Χαμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Αγγελή, Ρασμούσεν (86' Σερπάκοφ), Κυριάκου, Μαισουράτζε, Πίττας (86' Κολοκούδιας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ασαμόα, Μιτρέα / Μαισουράτζε, Κυριάκου

**Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Αντρέας Κωνσταντίνου, με βοηθούς τους Στέλιο Νικήτα και Χαράλαμπο Ξενοφώντος.

**Τα επτά γκολ έφτασε με τη Δόξα ο Σαντίκ.

**Πρώτη συμμετοχή για Ριέρα μετά από την κερδισμένη δικαστική μάχη (Διαβάστε περισσότερα...)