Το αιώνιο δεν ήταν... ντέρμπι και βάφτηκε ξανά γαλαζοκίτρινο! (φώτος)

Το αιώνιο ήταν... ντέρμπι μόνο στα χαρτιά αφού ένα πολύ ανώτερο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την κακή για ακόμα μια αγωνιστική Ομόνοια, με 2-0. Νατέλ και Τάμαρι σκόραραν σε κάθε ημίχρονο και χάρισαν στους γαλαζοκίτρινους την 12η σερί νίκη επί των πράσινων! Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για την ομάδα του Τραμετζάνι, πέμπτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Γκόμεθ που είναι χαρακτηριστικό πως έκανε την πρώτη της ευκαιρία στο 80ο λεπτό! Το www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ...

Η εξέλιξη

-Πρώτο σφύριγμα από τον Τιμόθεο Χριστοφή

-9' Μακρινό σουτ του Χριστοφή, πάει πολύ ψηλά

-Τίποτε αξιόλογο στο πρώτο δεκάλεπτο. Αρκετές διακοπές στον ρυθμό μέχρι στιγμής, με φάουλ και πλάγια άουτ

-11' Ο Τάμαρι ζητά πέναλτι για μαρκάρισμα του Γκαφούρ

-14' Κίτρινη στον Σόουζα για φάουλ στον Γκόμεθ

-16 Ένα συρτό σουτ του Ρέζα εντός περιοχής είναι άστοχο

-25' Πιο επιθετικό το ΑΠΟΕΛ μέχρι στιγμής χωρίς, βέβαια, να κυριαρχεί. Πλησιάζει συχνά την περιοχή του Μεχίας αλλά υστερεί στην τελική πάσα. Πιο μαζεμένη η Ομόνοια

-28' Συρτό σουτ του Νατέλ από το ύψος της περιοχής, εύκολα ο Μεχίας

-32' ΓΚΟΛ, 1-0 το ΑΠΟΕΛ με τον Νατέλ! Ο Τάμαρι πίεσε και κέρδισε στην περιοχή, η μπάλα πήγε στον Ζαχίντ που έστρωσε στο νεαρό Βραζιλιάνο και αυτός με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Μεχίας

-41' Μπαλιά από τον Νατέλ, δεν προλαβαίνει ο Τάμαρι να κάνει την προβολή από κοντά

-42' Κίτρινη στον Γκαφούρ για φάουλ στον Τάμαρι

-Τέλος στο πρώτο μέρος μετά από ένα λεπτό καθυστερήσεων. Το ΑΠΟΕΛ δίκαια προηγείται. Χωρίς να κάνει την φοβερή εμφάνιση, ήταν η ομάδα που έψαξε το γκολ. Κράτησε μπάλα, γυρόφερνε την περιοχή και πήρε την ουσία χωρίς να κάνει πολλές φάσεις. Αντίθετα, η Ομόνοια ήταν εντελώς ακίνδυνη, δεν ρίσκαρε καθόλου και ελάχιστες φορές πλησίασε με αξιώσεις την περιοχή του Ρόμο

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με δυο αλλαγές για την Ομόνοια. Μέσα Κατελάρης, Πρέτσε - έξω Σοάρες, Γκαφούρ

-48' Κίτρινη στον Κούσουλο

-49' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ζαχίντ έβγαλε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Μερκής για εκατοστά δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή

-54' Νέα καλή στιγμή για την ομάδα του Τραμετζάνι. Το κοντινό σουτ του Ρέζα από δύσκολη θέση, πάει παράλληλα με την εστία

-56' ΓΚΟΛ, 2-0 το ΑΠΟΕΛ με τον Τάμαρι! Ο Ζαχίντ του πάσαρε από το κόρνερ και αυτός με εξαιρετική κίνηση και σουτ από διαγώνια δεξιά, πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ. Οι γαλαζοκίτρινοι μετουσιώνουν το πολύ δυνατό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος

-60' Μέσα ο Ντελατόρε, έξω ο Ρέζα

-65' Μέσα ο Εντρένα, έξω ο Κούσουλος. Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Γκόμεθ

-Έπεσε ο ρυθμός μετά το γκολ. Το ΑΠΟΕΛ εύκολα προστατεύει το σκορ χωρίς να πιέζει ιδιαίτερα για τρίτο γκολ. Από την άλλη η Ομόνοια δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα και να ανέβει. Κάκιστη η εμφάνιση των πρασίνων, δεν έφτιαξαν ούτε μια ευκαιρία μέχρι στιγμής

-69' Κίτρινη στον Λόπεθ για φάουλ στον Τάμαρι. Ήταν στο όριο και χάνει το επόμενο παιχνίδι

-77' Μέσα ο Εφραίμ, έξω ο Νατέλ

-80' Πρώτη ευκαιρία για την Ομόνοια στο ντέρμπι. Σουτ του Χριστοφή περίπου από το σημείο του πέναλτι και δύσκολη απόκρουση από τον Ρόμο

-85' Κεφαλιά του Ραμίρεζ, εύκολα ο Ρόμο

-86' Μέσα ο Αλωνεύτης, έξω ο Τάμαρι

-Τέλος στο ντέρμπι. Το ΑΠΟΕΛ ήταν καθαρά ανώτερο και πήρε μια δίκαιη νίκη

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Βούρος, Μερκής, Καρλάο, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Τάμαρι (86' Αλωνεύτης), Ζαχίντ, Νατέλ (77' Εφραίμ), Ρέζα (60' Ντελατόρε)

Ομόνοια: Μεχίας, Γκαφούρ (46' Πρέτσε), Βύντρα, Κούσουλος (65' Εντρένα), Λόπεθ, Ενρίκεζ, Σοάρες (46' Κατελάρης), Γκόμεθ, Ραμίρεζ, Χριστοφή, Ντάρμπισαϊρ

Κίτρινες: Σόουζα / Γκαφούρ, Κούσουλος, Λόπεθ

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Παρατηρητής Διαιτησίας: Καπιτανής Κώστας