Τρία γκολ, τρεις σκόρερ... τρεις βαθμοί! (Φώτος)

Άνετη νίκη για το ΑΠΟΕΛ το απόγευμα του Σαββάτου. Κέρδισε με 3-0 την ΕΝΠ, με τρεις διαφορετικούς σκόρερ (Nατέλ, Εφραίμ, Ιωάννου) και επέστρεψε στα τρίποντα μετά το στραβοπάτημα στην Πάφο. Το www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ.

Η εξέλιξη...

-Πρώτο σφύριγμα

-Ξεκίνησε επιθετικά το ΑΠΟΕΛ και κρατά την μπάλα, χωρίς να φτιάξει την μεγάλη φάση στα πρώτα λεπτά

-10' Διαμαρτυρίες από την κερκίδα για πέναλτι στον Καζού, σε μαρκάρισμα του Αμπαρτζουμιάν

-10' Ωραία προσπάθεια από δεξιά, ο Ζαχίντ στριφογυρίζει στην περιοχή και κάνει το σουτ, που βρίσκει έτοιμο τον Κλέιμαν

-14' Επίθεση διαρκείας από τους γηπεδούχους, η μπάλα φτάνει στον Ρέζα που εξ επαφής κάνει την προβολή αλλά αστοχεί από δύσκολη γωνία

-17' Νέα καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ μετά από οργανωμένη προσπάθεια και πάσα του Μοράις στον Ρέζα. Ο Ιρανός θα νικηθεί από τον Κλέιμαν που βγήκε έγκαιρα. Πολύ καλή ευκαιρία για την ομάδα του Τραμετζάνι

-20' Σουτ του Ριέρα λίγο κάτω από το κέντρο. Προσπάθησε να κρεμάσει τον Ρόμο που απέκρουσε χωρίς πρόβλημα

-26' ΓΚΟΛ με τον Νατέλ! Η πλήρης υπεροχή του ΑΠΟΕΛ φέρνει αποτέλεσμα, με τον Βραζιλιάνο να πιάνει διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής, την μπάλα να κοντράρει και να πάει στο τέρμα για το 1-0. Ο Ρέζα έδωσε την ασίστ μετά από ωραίο κατέβασμα με το στήθος

-Πιο επιθετική η ΕΝΠ μετά το γκολ. Ανέβασε τις γραμμές της και πλησίασε ορισμένες φορές την περιοχή αλλά δεν μπορεί να απειλήσει

-37' Τελική για τους βυσσινί, με δυνατή κεφαλιά του Ουντότζι από το ύψος της περιοχής που πάει έξω

-39' Ακόμα μια φάση για την ομάδα του Πάους. Ο Σερμπάκοφ έκλεψε από αριστερά και έδωσε στον Ολίβα που έπιασε το σουτ και βρήκε έτοιμο τον Ρόμο

-45+2' ΓΚΟΛ, 2-0 το ΑΠΟΕΛ! Ο Ζαχίντ με φάουλ πασάρει στον Εφραίμ που ελευθερώνεται και με σουτ νικάει τον Κλέιμαν. Πολύ ωραίο γκολ. Πάντως οι γαλαζοκίτρινοι ζήτησαν πέναλτι στην φάση και όχι φάουλ εκτός περιοχής, για ανατροπή του Νατέλ από τον Ολίβα

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

-50' Μακρινό, δυνατό σουτ από τον Σερμπάκοφ, ο Ρόμο βγάζει την απόκρουση

-54' Ωραία κίνηση του Νατέλ από δεξιά, το διαγώνιο σουτ του βρίσκει έτοιμο τον Κλέιμαν

-59' Καλή στιγμή για την ΕΝΠ. Ο Ουντότζι έκανε την κίνηση από αριστερά και σούταρε από διαγώνια θέση, ο Ρόμο στην σωστή θέση έστειλε σε κόρνερ

-Δεύτερη ευκαιρία για τους βυσσινί σε ένα λεπτό. Ο Ρόου για εκατοστά δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή, μέσα στην μικρή περιοχή. Πολύ καλή η ομάδα του Πάους από το 30' και μετά, έφτιαξε σε 3-4 περιπτώσεις τις προϋποθέσεις για το γκολ

-63' Κίτρινη στον Μαϊσουράτζε για φάουλ στον Ρέζα. Πρώτη στον αγώνα. Ήταν στο όριο και χάνει το ματς με την Πάφο

-64' Πρώτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο Αλωνεύτης, έξω ο Εφραίμ

-67' Φάση για τους γηπεδούχους μετά από ώρα. Ο Ρέζα μπήκε στην περιοχή μετά από κάθετη του Ζαχίντ και σούταρε από διαγώνια θέση, σε κόρνερ ο Κλέιμαν

-68' Δεύτερη αλλαγή σε λίγα λεπτά. Μέσα ο Ντε Βινσέντι, έξω ο Ζαχίντ. Δεν αρέσει στον Τραμετζάνι η εικόνα της ομάδας του, που έδωσε πολύ χώρο στην ΕΝΠ και δεν μπορεί να κάνει το παιχνίδι της

-70' Αλλαγή και για την ΕΝΠ. Μέσα ο Κολοκούδιας, έξω ο Ρόου

-73' Κίτρινη στον Γκέντσογλου για φάουλ στον Σερμπάκοφ

-83' Έπεσε πολύ ο ρυθμός του αγώνα από το 70' και μετά. Το ΑΠΟΕΛ πλέον κρατά μπάλα και χωρίς προβλήματα προστατεύει το σκορ

-84' Μέσα ο Ντελατόρε, έξω ο Ρέζα

-85' Απειλεί αμέσως με την είσοδό του ο Ντελατόρε. Ο Νατέλ γέμισε από δεξιά και ο Βραζιλιάνος έπιασε το πλασέ στην κίνηση από κοντά, άουτ η μπάλα

-86' Διπλή αλλαγή. Μέσα Κουμής - Πίττας, έξω Σερμπάκοφ, Ζάρατε

-88' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Νατέλ γέμισε και ο Ιωάννου με κεφαλιά έκανε το 3-0! Γιορτάζει τα γενέθλιά του σήμερα ο νεαρός αμυντικός

-91' Ο Ντελατόρε σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ

-Τέλος και στον λογαριασμό του ΑΠΟΕΛ πιστώνεται ένα αρκετά άνετο και δίκαιο τρίποντο

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Καζού, Γκέντσογλου, Μοράις, Ζαχίντ (68' Ντε Βινσέντι), Εφραίμ (64' Αλωνεύτης), Νατέλ, Ρέζα (84' Ντελατόρε)

Έμειναν στον πάγκο: Βάτερμαν, Αρτυματάς, Ρουέδα, Τάμαρι, Μιλάνοφ, Κασίνι

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα, Μουλαζίμης, Σερμπάκοφ (86' Κουμής), Ζάρατε (86' Πίττας), Ουντότζι, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Ρόου (70' Κολοκούδιας), Κυριάκου, Μαϊσουράτζε

Έμειναν στον πάγκο: Πέτρου, Ελευθερίου, Γκραντ, Βαλλιάνος, Μέρτακκας, Πίττας, Φράγκος

Κίτρινες: Γκέντσογλου / Μαϊσουράτζε (3η)

Διαιτητής: Αναστασίου Γιάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας