Πεντάρα στο ντέρμπι με "μαγικό" Τάμαρι και γκολάρα του Νατέλ! (φώτος)

Με τον Μούσα Αλ-Τάμαρι να κάνει απίστευτη εμφάνιση και τον Νατέλ να πετυχαίνει ένα ασύλληπτο γκολ, το ΑΠΟΕΛ ήταν ασταμάτητο στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα. Κέρδισε με 5-1 και ανέβηκε στους 23 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη Λεμεσιανή ομάδα. Με δέκα παίκτες έπαιζε το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή από το 42' μετά την αποβολή του Βάλε με δεύτερη κίτρινη. Το ντέρμπι είχε έξι γκολ, δυο πέναλτι για τους γηπεδούχους και πάρα πολλή ένταση. Το www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ...

Η εξέλιξη

-Ο Βασίλης Δημητρίου σφυρίζει την έναρξη

-3' Νωρίς η πρώτη κίτρινη. Στον Παπουλή για φάουλ στον Τάμαρι

-6' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Το κέρδισε ο Τάμαρι σε μαρκάρισμα του Χάμπου

-7' Κίτρινη στον Βάλε για διαμαρτυρίες. Δεύτερη για παίκτη του Απόλλωνα

-8' ΓΚΟΛ, 1-0 οι γηπεδούχοι! Ο Βάλε απέκρουσε το πέναλτι του Μοράις, ο Τάμαρι πήρε το "ριμπάουντ" και από κοντά πλάσαρε εύστοχα

-Κρατά μπάλα ο Απόλλωνας μετά το γκολ αλλά δεν έχει απειλήσει ιδιαίτερα μέχρι το 15'. Πιο μαζεμένο το ΑΠΟΕΛ

-19' Γυριστό σουτ από τον Μάγκλιτσα μέσα στην περιοχή, άστοχο

-23' Ο Μερκής προλαβαίνει την υστάτη τον Μάγκλιτσα που ήταν σε θέση βολής και στέλνει σε κόρνερ. Ζητά πέναλτι ο Κροάτης. Από τα replay φαίνεται πως ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ παίζει τη μπάλα

-26' Απευθείας χτύπημα φάουλ από τον Ντε Βινσέντι, στη σωστή θέση ο Βάλε που αποκρούει με γροθιές

-27' Φαλτσαριστό πλασέ του Παπουλή από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει εύκολα ο Βάλε

-28' Κλασική ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Με κάθετη ο Τάμαρι έβγαλε τον Ζαχίντ απέναντι στον Βάλε όμως ο Πορτογάλος βγήκε έγκαιρα και "νίκησε" τον αντίπαλο του στο τετ-α-τετ

-32' Τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Χάμπος γέμισε κάθετα με φάουλ, ο Μάγκλιτσα βρέθηκε φάτσα με τον Βάτερμαν στη μικρή περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το τελείωμα

-34' Επικίνδυνη αντεπίθεση από τους γαλαζοκίτρινους. Ο Ζαχίντ γεμίζει προς τον Καζού αλλά ο Βραζιλιάνος δεν προλαβαίνει

-35' Κίτρινη στον Ρομπέρζ για φάουλ στον Νατέλ

-40' Κίτρινη στον Καρλάο για φάουλ στον Μάγκλιτσα

-42' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Βάλε που είχε κίτρινη ανέτρεψε τον Ζαχίντ από πίσω και είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με δέκα ο Απόλλωνας

-Ένταση για λίγο μετά το πέναλτι ανάμεσα στην κερκίδα του ΑΠΟΕΛ και τους παίκτες του Απόλλωνα που έκαναν προθέρμανση. Μετά από 2-3 λεπτά ηρεμεί η κατάσταση. Ο Σουμά δέχεται κίτρινη

-Οχτώ λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+1' Έξω ο Παπουλής, μέσα ο Κίσσας

-45+2' Κίτρινη στον Ενσούε για διαμαρτυρίες

-45+2'. ΓΚΟΛ, 2-0! Το πέναλτι εκτελείται μετά από πέντε λεπτά. Ο Μοράις κερδίζει τον Κίσσα και δίνει μεγάλο προάδισμα στο ΑΠΟΕΛ

-45+5' Επικίνδυνο γύρισμα του Μάγκλιτσα στο "δεύτερο" δοκάρι, δεν υπάρχει παίκτης του Απόλλωνα εκεί. Ο Καζού έστειλε σε κόρνερ

-45+7' ΓΚΟΛ, μειώνει ο Απόλλωνας! Σέντρα του Περέιρα από κόρνερ και ο Μάρκοβιτς με κεφαλιά μειώνει σε 2-1.

-45+8' Κίτρινη στον Βασιλείου

-45+11' ΓΚΟΛ, 3-1 το ΑΠΟΕΛ με τον Νατέλ! Απίστευτη βολίδα από πολύ μακριά από τον Βραζιλιάνο, με απευθείας φάουλ. Η μπάλα στο δοκαρι και μέσα. Πραγματικά ένα φοβερό γκολ!

-45+11' Κίτρινη στον Σακέτι

-45+12' Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος. Έξω ο Περέιρα, μέσα ο Φαουπάλα

-52' Ο Μάγκλιτσα ανακόπτεται για οφσάιντ. Ήταν στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυντικό

-53' Συρτό σουτ από τον Φαουπάλα, είναι αδύνατο και μπλοκάρει εύκολα ο Βάτερμαν

-58' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Καζού ανακόπτει τον Φαουπάλα και στέλνει σε κόρνερ. Ο Γάλλος ήταν φάτσα με την εστία στο ύψος της μικρής περιοχής

-62' ΓΚΟΛ, 4-1 οι γαλαζοκίτρινοι! Ο Ντε Βινσέντι έκλεψε στον χώρο του κέντρου, έδωσε στον Τάμαρι και ο Ιορδανός στο τετ-α-τετ νίκησε τον Κίσσα.

-63' Κίτρινη στον Μάγκλιτσα για σκληρό φάουλ στον Ιωάννου από πίσω

-66' Έξω ο Μάγκλιτσα, μέσα ο Σκέμπρι

-67' Έξω ο Νατέλ, μέσα ο Μπάλογκ και έξω ο Ζαχίντ, μέσα ο Γκέντσογλου. Ο Ούγγρος δέχθηκε αμέσως κίτρινη

-69' ΓΚΟΛ, 5-1 το ΑΠΟΕΛ!! Η φάση ξεκίνησε από τον Μπάλογκ στο κέντρο. Ο νεαρός έκανε ωραίο κοντρόλ και έδωσε στον Τάμαρι ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έστρωσε στον Ενσούε και αυτός πλάσαρε από κοντά

-71' Ο Μπάλογκ σκοράρει και το γκολ σωστά ακυρώνεται ως οφσάιντ. Ήταν ελάχιστα μπροστά την ώρα της πάσας

-72' Κίτρινη στον Χάμπο για φάουλ στον Μπάλογκ

-81' Μέσα ο Αρτυματάς, έξω ο Ντε Βινσέντι

-82' Γέμισμα του Ενσούε στον Μπάλογκ, ο Ούγγρος φορ με υποδειγματικό σταμάτημα μπήκε στη περιοχή, το γύρισμα του όμως κόπηκε από την άμυνα του Απόλλωνα

-Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων. Φυσιολογικά έπεσε εντελώς ο ρυθμός μετά το πέμπτο γκολ του ΑΠΟΕΛ

-Τέλος και μεγάλη νίκη για την ομάδα του Πάολο Τραμεντζάνι

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε, Μερκής, Καρλάο, Ιωάννου, Καζού, Μοράις, Τάμαρι, Νατέλ, Ζαχίντ (68' Γκέντσογλου), Ντε Βινσέντι (81' Αρτυματάς)

Απόλλων: Βάλε, Βασιλείου, Ρομπέρζ, Χάμπος, Πέδρο, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Περέιρα (46' Φαουπάλα), Παπουλής (45+1' Κίσσας), Σαρδινέρο, Μάγκλιτσα (66' Σκέμπρι)

Κίτρινες: Καρλάο, Ενσούε, Μπάλογκ Παπουλής, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σουμά, Σακέτι, Μάγκλιτσα

Κόκκινες: - / Βάλε (2η κίτρινη)

Διαιτητής : Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός Διαιτητής : Γεωργίου Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής : Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής : Ψευδιώτης Κώστας