"Γκέλαρε" ξανά το ΑΠΟΕΛ- Νέα "βόμβα" η Πάφος FC! (φώτος)

Μεγάλη νίκη της Πάφου στο ΓΣΠ με 2-1 επί του ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι για δεύτερη σερί αγωνιστική δεν κατάφεραν να κερδίσουν και γνώρισαν την ήττα από την εξαιρετική Πάφο. Προηγήθηκε η Πάφος με τον Καρώ, ισοφάρισε ο Ενσούε αλλά και πάλι η ομάδα του Κόπιτς πήρε το προβάδισμα με την κεφαλιά του Ανγκούλο. Στην επόμενη φάση ο Τάμαρι κέρδισε πέναλτι αλλά ο Μοράις δεν κατάφερε να κερδίσει τον φοβερό Μολ. Δεύτερο σερί πέναλτι που χάνει ο Μοράις μετά τον αγώνα με την Αλκή. Επιθετικός "μονόλογος" του ΑΠΟΕΛ στα τελευταία λεπτά, άντεξε η Πάφος που αμύνθηκε σωστά και στο τέλος πανηγύρισε μια σπουδαία επιτυχία. Αποβλήθηκε ο Τραμεντζάνι στο πρώτο ημίχρονο. Λάθος του ρεφ Νεοκλέους που έπρεπε να αποβάλλει τον Καρώ ο οποίος κτύπησε με το κεφάλι τον Αλ Τάμαρι μετά την φάση του πέναλτι. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα...

- Έναρξη στο παιχνίδι

- 4' Πήγε να δημιουργηθεί προϋπόθεση με τον Αλ Τάμαρι, ο Νεοκλέους διέκοψε τη φάση για χέρι του Ιορδανού.

- 5' Μικρής διάρκειας διακοπή στο ματς, στο έδαφος ο Ζάντερ. Συνέχεια στον αγώνα.

- 10' Συμπληρώθηκαν δέκα λεπτά, χωρίς φάσεις μέχρι στιγμής το παιχνίδι. Κυκλοφορεί τη μπάλα το ΑΠΟΕΛ, καλά στημένη η Πάφος.

- 11' ΓΚΟΛ η Πάφος και 0-1! Ο Καρώ απέναντι στον Βάτερμαν πλασάρει εύστοχα και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Άψογη αντεπίθεση για τους Παφίτες που έκλεψαν τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, ο Ράσιτς έδωσε στον χώρο για τον Καρώ και ο Κύπριος μπακ δεν αστόχησε.

- 18' Κίτρινη κάρτα στον Λελιούκιν

- 22' Απειλεί εκ νέου η Πάφος. Σέντρα του Νέμετς από τα δεξιά, μέσα από την περιοχή ο Ανγκούλο πιάνει την κεφαλιά, απόκρουση του Βάτερμαν με το ένα χέρι. Απομακρύνει η άμυνα του ΑΠΟΕΛ.

- 23΄ Αντεπίθεση της Πάφου, ο Σιρόκ από τα δεξιά κάνει συρτή σέντρα διώχνει ο Βούρος.

- 24' Τάμαρι από τα δεξιά μπαίνει στη περιοχή, γυρίζει στον Μερκή ο οποίος κάνει το σουτ η μπάλα άουτ.

- 27' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ και 1-1! Φοβερή προσπάθεια από τον Ενσούε ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ η μπάλα κτύπησε στον Χολτ και κατέληξε στα δίκτυα του Μολ. Ο δεξιός μπακ χαφ του ΑΠΟΕΛ έκανε την κούρσα από τα δεξιά, απαλλάχθηκε από την επιτήρηση του Ανγκούλο, σύγκλινε και με το αριστερό έκανε το σουτ και σκόραρε.

- 28' Κίτρινη κάρτα στον Ζάντερ

- 29' Σουτ του Χολτ εκτός περιοχής η μπάλα άουτ.

- 31' Δοκάρι για την Πάφο. Ο Ράκελς έκανε το συρτό σουτ η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Βάτερμαν!

- 33' Ο Νεοκλέους αποβάλλει τον Τραμεντζάνι.

- 36' Εκτέλεση κόρνερ του Ζαχίντ, η μπάλα δεν φεύγει από την περιοχή της Πάφου, ο Αρτυματάς το χλυαρό πλασέ, μαζεύει ο Μολ.

- 37' Κίτρινη ο Καρλάο, χάνει τον επόμενο αγώνα.

- 38' Μεγάλη επέμβαση του Βάτερμαν από την κεφαλιά του Καρώ! Σώζει το ΑΠΟΕΛ ο Ολλανδός κίπερ.

- 40' Σουτ του Αλ Τάμαρι, αποκρούει σταθερά ο Μολ.

Ημίχρονο στο ΓΣΠ

Έναρξη στο β' ημίχρονο

- 46' Πέσιμο του Αλ Τάμαρι στη περιοχή, επιθετικό φάουλ δίνει ο Νεοκλέους.

- 47' Κίτρινη κάρτα στον Ενσούε χάνει και αυτός τον επόμενο αγώνα.

- 48' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Νατέλ μπήκε στη περιοχή έκανε τη προσποίηση, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το σουτ, έδιωξε ο Μολ σε κόρνερ.

- 51' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο κέρδισε ο Αλ Τάμαρι. Ο Νατέλ εκτέλεσε με δύναμη, η μπάλα στο τείχος.

- 53' Κίτρινη κάρτα στον Ανγκούλο σε φάουλ πάνω στον Αλ Τάμαρι.

- 57' Ωραία ενέργεια του Ράσιτς που υποδέχθηκε τη μπάλα, γύρισε έκανε το σουτ αλλά δεν προβλημάτισε τον Βάτερμαν.

- 58' Κίτρινη κάρτα στον Καρώ

- 61' ΓΚΟΛ για την Πάφο και 1-2! Η Πάφος παίρνει και πάλι προβάδισμα με την κεφαλιά του Ανγκούλο να νικάει τον Βάτερμαν. Οι ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων συνεργάστηκαν εκτός περιοχής, η μπάλα έφθασε στον Φόλπρεχτ ο οποίος σέντραρε προς το μέρος του Ανγκούλο, με τον Κολομβιανό να πιάνει την κεφαλιά και να σκοράρει.

- 62' Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ! Ο Τάμαρι ανατρέπεται και ο Νεοκλέους σφυρίζει την παράβαση. Στη συνέχεια της φάσης δημιουργήθηκε ένταση. Κίτρινη κάρτα δέχθηκε ο Νέμετς ενώ ο Καρώ κτύπησε με το κεφάλι τον Τάμαρι είχε κίτρινη και έπρεπε να αποβληθεί.

- 65' Ο Μολ αποκρούει το πέναλτι του Μοράις!

- 68' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, Μπέζιακ-Γκέντσογλου στις θέσεις των Αρτυματά-Βούρου

- 74' Κίτρινη κάρτα στον Ράκελς για θέατρο.

-79' Πιέζει το ΑΠΟΕΛ αλλά δεν βρίσκει τους διαδρόμους για να ξεκλειδώσει την άμυνα της Πάφου.

- 80' Μέσα ο Εφραίμ, έξω ο Μοράις

- 81' Ο Ζαχίντ το σουτ η μπάλα πάνω από την εστία του Μολ.

- 84' Προσπάθεια του Εφραίμ από τα αριστερά, έκλεισε προς τα μέσα έκανε το σουτ η μπάλα στην αγκαλιά του Μολ.

- 86' Ο Ζαχίντ έκανε τη σέντρα στη περιοχή ο Χολτ εκεί διώχνει προ του Μπέζιακ.

- 88' Όλη η Πάφος πίσω, το ΑΠΟΕΛ προσπαθεί αλλά δεν βρίσκει τους διαδρόμους. Σουτ του Εφραίμ, κακό και άουτ η μπάλα.

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις...

- 90+1' Ο Αλ Τάμαρι κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει σε σώματα και καταλήγει σε κόρνερ.

- 90+2' Σέντρα του Εφραίμ, ο Μερκής προσπαθεί για το κεφάλι, η μπάλα περνάει μόλις δίπλα από το δοκάρι του Μολ.

ΤΕΛΟΣ αγώνα, σπουδαίο διπλό για την Πάφο.

Εντεκάδες

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος (Γκέντσογλου 68'), Καρλάο, Μερκής, Αρτυματάς (Μπέζιακ 68'), Μοράις (Εφραίμ 80'), Ζαχίντ, Τάμαρι, Ενσούε, Καζού, Νατέλ

Στον πάγκο: Ρομό, Ρουέδα, Γκέντσογλου, Αρτυματάς, Εφραίμ, Κασίνι, Φακινέτι, Αλωνεύτης, Μπέζιακ

Πάφος: Μολ, Χολτ, Καρώ, Σιρόκ, Ζάντερ, Φόλπρεχτ, Λελιούκιν, Ανγκούλο (Ντόβμπνια 82'), Νέμετς, Ράκελς, Ράσιτς

Στον πάγκο: Πέτρου, Αγγελόπουλος, Λουλίνια, Ιμπραίμ, Φιλιώτης, Ζίβουλιτς, Ντόβμπνια

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ξενοφώντος Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Τσούκκας Αβραάμ