Επιστροφή στις νίκες... Πήρε το ζητούμενο (φώτος)

Επιστροφή στα τρίποντα για το ΑΠΟΕΛ... Πέρασε από το Παραλίμνι με 0-2, σε ένα παιχνίδι στο οποίο είχε δυο κλασικές ευκαιρίες και πέτυχε δυο γκολ! Ελάχιστα απείλησαν και οι γηπεδούχοι, με το θέαμα να είναι κακό σε όλο το 90λεπτο. Ντεμπούτο με γκολ για τον Βιντιγκάλ και με ασίστ για τον Γιάκολις. Ο Ζαχίντ το άλλο τέρμα των νικητών... Το www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Μονόλεπτος σιγή εις μνήμη του πρώην προέδρου της ΕΝΠ, Κωστάκη Τσίσιου

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-Δεκάλεπτο χωρίς κάποια καλή φάση. Το ΑΠΟΕΛ μπήκε επιθετικά, κρατά τη μπάλα και προσπαθεί να δημιουργήσει, απέναντι στην ΕΝΠ που είναι "μαζεμένη"

-20 λεπτά χωρίς την παραμικρή ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι έχουν κλείσει καλά τους χώρους. Αργός ο ρυθμός μέχρι στιγμής

-25' Καλή σέντρα του Γιάκολις από δεξιά, ο Μοράις για λίγο δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή

-29' ΓΚΟΛ, 0-1 το ΑΠΟΕΛ! Ο Νατέλ από αριστερά έδωσε στον Ζαχίντ, ο οποίος με φαλτσαριστό σουτ στην κίνηση μέσα απ' την περιοχή, άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι σκοράρουν στην πρώτη τους τελική προσπάθεια

-35' Απευθείας χτύπημα φάουλ απ' τον Τάμαρι, πάει ψηλά

-43' Μακρινό σουτ απ' τον Νικόλα Ιωάννου, άστοχο

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-52' Πρώτη ευκαιρία για την ΕΝΠ στο παιχνίδι. Ο Σερμπάκοφ έπιασε το διαγώνιο σουτ από δεξιά και ο Βάτερμαν έδιωξε

-65 λεπτά στο παιχνίδι. Οι βυσσινί μπήκαν πιο δυνατά με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου αλλά το ΑΠΟΕΛ έχει ισορροπήσει. Κάκιστο το θέαμα του αγώνα μέχρι στιγμής

-66' Δυνατό σουτ του Αμπαρτζουμιάν στην κίνηση, πολύ άστοχο

-69' Μέσα ο Πίττας στη θέση του Γκλάβινα

-69' Αλλαγή και για το ΑΠΟΕΛ, ο Μπέζιακ στη θέση του Νατέλ

-71' Δεύτερη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Γκέντσογλου στη θέση του Μοράις

-74' Ακόμα μια αλλαγή, μέσα ο Ουντόζι - έξω ο Σερμπάκοφ

-75' Συρτό σουτ του Μπέζιακ από το ύψος της περιοχής, κοντράρει και πάει κόρνερ

-82' Μέσα ο Βιντιγκάλ, έξω ο Ζαχίντ. Ντεμπούτο για τον Πορτογάλο

-87' ΓΚΟΛ, 0-2 το ΑΠΟΕΛ! Ο Γιάκολις έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Βιντιγκάλ με κοντινή κεφαλιά σκόραρε και ενώ ο Πέτρου ήταν εκτός θέσης. Ο νεαρός Πορτογάλος σκόραρε το πρώτο του γκολ, μόλις έξι λεπτά μετά που πέρασε στο γήπεδο

-90' Μέσα ο Θ.Κολοκούδιας στη θέση του Γκοζλάν

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-93' Διαγώνιο σουτ του Τάμαρι, πάνω στον Πέτρου

-Τέλος και το τρίποντο στο ΑΠΟΕΛ

ΕΝΠ: Πέτρου, Σαρ, Φυτανίδης, Κοσμάς, Σερμπάκοφ (74' Ουντόζι), Αμπαρτζουμιάν, Μαΐσουράτζε, Ολίβα, Βαλλιάνος, Γκλάβινα (69' Πίττας), Γκοζλάν (90' Θ.Κολοκούδιας)

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Καζού, Μοράις (71' Γκέντσογλου), Σόουζα, Ζαχίντ (82' Βιντιγκάλ), Τάμαρι, Γιάκολις, Νατέλ (69' Μπέζιακ)

Κίτρινες: - / -