Πέρασε... αέρας και είναι στους "8" (φώτος)

Ήταν το φαβορί μετά το 2-1 στο πρώτο παιχνίδι και απλώς απόψε το επιβεβαίωσε. Το ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 0-3 την Δόξα στο Μακάρειο και προκρίθηκε στους "8" του κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ. Μπάλογκ (2) και Αλωνεύτης τα γκολ των νικητών. Το www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα στο παιχνίδι. Με τέσσερις στην άμυνα το ΑΠΟΕΛ και τον Κασίνι δεξί μπακ

-10' ΓΚΟΛ, 0-1 η ομάδα του Τραμεντζάνι στην πρώτη της καλή φάση. Ο Εφραίμ έκανε σέντρα από αριστερά και ο Μπάλογκ με ωραίο εναέριο σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ

-12' ΓΚΟΛ, 0-2 το ΑΠΟΕΛ μέσα σε δυο λεπτά! Συνδυασμός ανάμεσα σε Μπάλογκ-Μοράις-Ζαχίντ και τελικό αποδέκτη τον Αλωνεύτη που από κοντά σκόραρε και καθάρισε την πρόκριση

-14' Κίτρινη στον Παβλόφ για φάουλ στον Μοράις

-23' Ωραία ενέργεια του Ζατλ από αριστερά, μπήκε στην περιοχή αλλά από δύσκολη θέση σούταρε έξω

-30' Ισορροπημένο το παιχνίδι μετά τα δυο απανωτά γκολ του ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι δεν έχουν κανένα λόγο να πιέσουν αφού η πρόκριση είναι δεδομένη. Η Δόξα προσπαθεί για ένα γκολ αλλά δεν απειλεί σχεδόν καθόλου

-35' Καλή φάση για τους φιλοξενούμενους, μετά από ωραία ενέργεια του Εφραίμ. Έστρωσε στον Μοράις που μέσα απ' την περιοχή σούταρε έξω

-40' Απειλεί ξανά το ΑΠΟΕΛ σε διπλή φάση. Πρώτα ο Λοΐζου νίκησε τον Ζαχίντ στο τετ-α-τετ και στο "ριμπάουντ" ο Νορβηγός από πολύ πλάγια δεν μπόρεσε να κάνει καλό τελείωμα

-41' Απευθείας χτύπημα φάουλ του Ρουέδα, πάει έξω

-43' Κίτρινη στον Αρτυματά για φάουλ στον Σωτηρίου. Ήταν στο όριο και δεν παίζει στο πρώτο παιχνίδι με την ΑΕΚ για τα προημιτελικά

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-49' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Δόξα. Πρώτα ο Σωτηρίου με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βάτερμαν, όπως και ο Χατζηβασίλης εξ επαφής στο "ριμπάουντ"

-50' Ευκαιρία και για το ΑΠΟΕΛ στην αντεπίθεση. Ο Ζαχίντ βρήκε με εξαιρετική κάθετη τον Μοράις που δεν μπορεί να σκοράρει στο τετ-α-τετ με τον Λοΐζου ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ

-56' Ο Φερνάντεζ στη θέση του Ζατλ

-57' Ο Μπάλογκ σκόραρε με κοντινή προβολή αλλά σωστά η φάση ακυρώθηκε ως οφσάιντ

-58' Ωραία κίνηση του Παπαφώτη που μπήκε στην περιοχή αλλά σούταρε έξω

-61' Δυνατό σουτ του Αρτυματά εκτός περιοχής, λίγο έξω

-63' Ο Περέιρα παίρνει τη θέση του Νελσίνιο

-67' ΓΚΟΛ, 0-3 το ΑΠΟΕΛ! Ο Αλωνεύτης από αριστερά μπήκε στην περιοχή και γύρισε στον Μπάλογκ που φάτσα με τον Λοΐζου δεν δυσκολεύτηκε

-68' Μεσα ο Αρτεμίου, έξω ο Μπάλογκ

-70' Ο Μουκτάρης στη θέση του Τίνκου

-73' Μέσα ο Γκέντσογλου, έξω ο Ζαχίντ

-81' Ο Καρλάο στη θέση του Ιωάννου

-85' Aργός ο ρυθμός εδώ και αρκετή ώρα. Οι δυο ομάδες περιμένουν το τέλος του αγώνα

-90' Ευκαιρία μετά από αρκετή ώρα. Ο Εφραίμ πλάσαρε από το ύψος της περιοχής και ο Λοΐζου απέκρουσε σε κόρνερ

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-Τέλος και το ΑΠΟΕΛ είναι στην επόμενη φάση χωρίς να δυσκολευτεί

Δόξα: Λοΐζου, Τίνκου (70' Μουκτάρης), Παπαφώτης, Ασαμόα, Χατζηβασίλης, Ζατλ (56' Φερνάντεζ), Παβλόφ, Μιτρέα, Άδωνη, Σωτηρίου, Νελσίνιο (63' Περέιρα)

ΑΠΟΕΛ:  Ρόμο, Κασίνι, Μερκής, Ρουέδα, Ιωάννου (81' Καρλάο), Αρτυματάς, Μοράις, Ζαχίντ (73' Γκέντσογλου), Εφραίμ, Αλωνεύτης, Μπάλογκ (68' Αρτεμίου)

Κίτρινες: Παβλόφ / Αρτυματάς (2η)

-Διαιτητής της αναμέτρησης ο Λουκάς Σωτηρίου, με βοηθούς τους Γιώργο Χαραλάμπους και Χρίστο Ε. Χρίστου.

-Στο πρώτο παιχνίδι το ΑΠΟΕΛ κέρδισε 2-1