Καρλάο και Γκόμεθ... μοίρασαν το "αιώνιο" (φώτος)

Συμβιβασμός ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια (1-1). Το αιώνιο ντέρμπι δεν είχε νικητή αφού οι γαλαζοκίτρινοι προηγήθηκαν με τον Καρλάο και οι πράσινοι ισοφάρισαν με τον Γκόμεθ. Μοιρασμένο το ματς, με την Ομόνοια να είναι καλύτερη στο πρώτο μέρος και το ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο. Δοκάρι είχε η ομάδα του Τραμεντζάνι στο 84'. Με την ισοπαλία, έλαβε τέλος το σερί που έτρεχαν οι γαλαζοκίτρινοι με 13 νίκες επί των πρασίνων. Στο +2 από τον Απόλλωνα πλέον οι πρωτοπόροι. Το www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα. Υπό βροχή το ντέρμπι

-3' Πρώτο σουτ στο παιχνίδι. Διαγώνιο από τον Γιάκολις με το αριστερό, πολύ άστοχο

-6' Σωστά ανακόπτεται για οφσάιντ ο Μανρίκε

-Έχει σταματήσει η βροχή

-7' Συρτό σουτ του Ζαχίντ, ο Βύντρα διώχνει σε κόρνερ

-8' ΓΚΟΛ 1-0 οι γαλαζοκίτρινοι! Ο Γιάκολις γέμισε από δεξιά και ο Καρλάο με κεφαλιά-ψαράκι από κοντά πρόλαβε τον Βύντρα και άνοιξε το σκορ

-11' Ο Ραμίρεζ ανακόπτεται για οφσάιντ. Από το replay που προβλήθηκε φάνηκε να είναι στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυντικό. Ανάμεσα στο κέντρο και την μεγάλη περιοχή ήταν ο επιθετικός της Ομόνοιας

-14' Πρώτη μεγάλη φάση για τους πράσινους. Ο Ραμίρεζ έδωσε στον Μαυρία που πλάσαρε μόλις πάνω απ' την εστία

-16' Σε καλή θέση ο Ραμίρεζ σουτάρει έξω

-Πιο επιθετική η ομάδα του Αναστασίου στο πρώτο 20λεπτο. Κρατά την μπάλα και πιέζει αλλά το ΑΠΟΕΛ είχε την ουσία και προηγήθηκε νωρίς

-25' Άρχισε και πάλι να βρέχει στην περιοχή

-Ισορρόπησε η ομάδα του Τραμεντζάνι μετά το 20' και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο

-32' Κίτρινη στον Βύντρα για φάουλ στον Νατέλ, στο κέντρο

-35' Χωρίς μεγάλη φάση εδώ και ώρα. Παιχνίδι κέντρου με πολλές ατομικές μονομαχίες από το 15' και μετά

-36' Ευκαιρία για το τριφύλλι αλλά ο Ραμίρεζ δεν μπόρεσε να κάνει καλό πλασέ στην κίνηση από πλάγια δεξιά

-37' Σωστά ανακόπτεται για οφσάιντ ο Κολοβός, ήταν 1-2 μέτρα ακάλυπτος

-39' Ωραίος συνδυασμός ανάμεσα σε Νατέλ και Σόουζα, με τον δεύτερο να σουτάρει έξω από το ύψος της περιοχής

-40' Εξαιρετική κάθετη του Ατζαγκούν, ο Ραμίρεζ έκανε το πλασέ όμως ο Ρόμο βγήκε έγκαιρα και απέκρουσε. Πολύ καλή φάση για την Ομόνοια

-44' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Εξαιρετικός συνδυασμός με τελικό αποδέκτη τον Μπέζιακ που από το ύψος της περιοχής σούταρε λίγο έξω

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Η Ομόνοια είχε ελαφρώς την κατοχή (53%) και έπαιξε πιο ψηλά αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις 2-3 καλές φάσεις που έφιαξε, σε αντίθεση με το ΑΠΟΕΛ που έπαιξε πιο συντηρητικά αλλά είχε την ουσία με τον Καρλάο

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος. Χωρίς αλλαγή οι δυο προπονητές

-48' Επικίνδυνη προϋπόθεση για το ΑΠΟΕΛ, ο Ζαχίντ μέσα στην περιοχή έχασε την ισορροπία του και δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση μετά από σέντρα του Μπέζιακ

-53' Δυνατό σουτ του Νατέλ από διαγώνια δεξιά, ο Μεχίας σε κόρνερ. Καλή φάση για τους γαλαζοκίτρινους που μπήκαν πιο δυνατά στο 2ο μέρος

-55' Κλασική ευκαιρία για την ομάδα του Τραμεντζάνι. Ο Ζαχίντ κατέβασε στην αντεπίθεση και έδωσε στον Νατέλ που από εξαιρετική θέση πλάσαρε έξω

-56' Σωστά ανακόπηκε για οφσάιντ ο Μπέζιακ

-57' Πρώτη αλλαγή, ο Τάμαρι στη θέση του Ζαχίντ

-58' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Γκόμεθ με συρτό σουτ εκτός περιοχής ισοφαρίζει

-60' Νέα ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Μπέζιακ εξ επαφής να κάνει το πλασέ στην κίνηση

-68' Πλασέ του Νατέλ από το ύψος της περιοχής, κοντράρει και πάει κόρνερ. Πιέζουν οι τυπικά γηπεδούχοι μετά το γκολ της Ομόνοιας

-70' Υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ ο Νατέλ. Σωστή η απόφαση

-70' Ο Τζιωνής στη θέση του Κολοβού

-74' Μέσα ο Φακινέτι, έξω ο Καρλάο λόγω ενοχλήσεων

-76' Διακοπή για 1-2 λεπτά αφού χτύπησε ο Τάμαρι μετά από μια διεκδίκηση με τον Γκόμεθ. Σηκώνεται και συνεχίζει κανονικά ο Ιορδανός

-80' Πολύ καλύτερο το ΑΠΟΕΛ μετά το γκολ της Ομόνοιας. Κρατά την μπάλα και ψάχνει τους διαδρόμους για να σκοράρει

-81' Μέσα ο Ντάρμπισαϊαρ, έξω ο Μαυρίας

-84' ΔΟΚΑΡΙ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Γιάκολις εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ λίγο έξω απ' την περιοχή και η μπάλα κατέληξε στην οριζόντια δοκό

-89' Ο Βιντιγκάλ στη θέση του Νατέλ

-89' Κούρσα του Τάμαρι από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε αλλά ο Μεχίας βγήκε έγκαιρα και έσωσε

-90' Κίτρινη στον Μεχίας

-Πέντε λεπτά καθυστερήσεις

-91' Μέσα ο Γκαφούρ, έξω ο Μανρίκε

-92' Βολέ του Μπέζιακ στην κίνηση, αδύνατο και άστοχο

-Τέλος και από ένας βαθμός για τους αιώνιους

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Βούρος, Μερκής, Καρλάο (74' Φακινέτι), Καζού, Μοράις, Σόουζα, Γιάκολις, Ζαχίντ (57' Τάμαρι), Νατέλ (89' Βιντιγκάλ), Μπέζιακ

Ομόνοια: Μεχίας, Βύντρα, Κούσουλος, Μότα, Μανρίκε (91' Γκαφούρ), Άλεξ, Γκόμεθ, Ατζαγκούν, Μαυρίας (81' Ντάρμπισαϊαρ), Κολοβός (70' Τζιωνής), Ραμίρεζ

Κίτρινες: - / Βύντρα, Μεχίας

Διαιτητής: Αναστασίου Γιάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
4ος Διαιτητής: Ψευδιώτης Κώστας
Παρατηρητής Διαιτησίας: Ιωάννου Μιχάλης