ΟΛΑ μηδέν και... η ΑΕΛ στον τελικό! (φώτος)

«Κόλλησαν» στο μηδέν ΑΕΛ και Απόλλωνας με τους «γαλαζοκίτρινους» να πανηγυρίζουν την πρόκριση τους στον Τελικό Κυπέλλου! Το 0-0 σε συνδυασμό με το 1-2 στο πρώτο παιχνίδι, έστειλε την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ στον τελικό απέναντι στο ΑΠΟΕΛ. «Φτωχό» ματς σε φάσεις με πολλές διακοπές, φάουλ, κίτρινες και αρκετά νεύρα από τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων. Ο Απόλλωνας απείλησε με τους Μάρκοβιτς-Φαουμπάλα αλλά δεν κατάφερε ποτέ να πετύχει το γκολ που θα του έδινε ελπίδες για την ανατροπή. Πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά από την ομάδα του Κέρκεζ που περιόρισε την ομάδα του Αυγουστή. Πρόκριση στον τελικό μετά τη περίοδο 2014-2015 για την ΑΕΛ και πάλι με τον ίδιο αντίπαλο, το ΑΠΟΕΛ. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο στάδιο.​

- Οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

- Έναρξη στο ματς

- 3' Η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι για τον Απόλλωνα. Ο Μάρκοβιτς στο ύψος της περιοχής έπιασε το σουτ, μεγάλη απόκρουση του Βοζίναι σε κόρνερ. Μια επιθετική προσπάθεια που ξεκίνησε από τα αριστερά, ο Ζελάγια γύρισε στη περιοχή, ο Ντόσα γλίστρησε, ο Γκοντάλ έδιωξε προσωρινά με την μπάλα να φθάνει στα πόδια του Σέρβου και τον κίπερ της ΑΕΛ να διώχνει σε κόρνερ.

- 8' Απαντάει στα σουτ η ΑΕΛ. Ο Γκαζτανάγια εκτός περιοχής έκανε το σουτ, αδύναμο στα χέρια του Βάλε η μπάλα.

- 9' Στο έδαφος ο Χουράδο μετά από διεκδίκηση με τον Γιούστε εκτός περιοχής, ο Τιμόθεος Χριστοφή αφήνει το παιχνίδι να εξελιχθεί. Διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΕΛ αφού ο Χουράδο έφευγε απέναντι στον Βάλε. Κοντά στη φάση ο ρεφ. Υπάρχει μια επαφή του Γιούστε στον Ισπανό φορ αλλά σύμφωνα με τον διαιτητή δεν ήταν ικανή για να σφυριχτεί η παράβαση.

*Οι διαμαρτυρίες από τον πάγκο της ΑΕΛ

- 12' Στο έδαφος ο Φαουπάλα μέσα στη περιοχή της ΑΕΛ μετά από μονομαχία με τον Γκοντάλ, συνεχίζεται το παιχνίδι.

- 17' Κίτρινη κάρτα στον Ντα Σίλβα

- 22' Στημένο του Ντα Σίλβα, ο Τεξέιρα από κοντά με το σώμα στέλνει την μπάλα άουτ! Εξαιρετική εκτέλεση του Βραζιλιάνου, ευκαιρία για την ΑΕΛ.

- 25' Εξαιρετική συνεργασία Αβραάμ και Μακρή, η μπάλα έφθασε στον Αβραάμ σε πλεονεκτική θέση, πήγε να κάνει το σουτ, βάζει την προβολή ο Ουεντραόγκο και κόρνερ.

- 29' Πάει για αναγκαστική αλλαγή ο Απόλλωνας. Ετοιμάζεται ο Βασιλείου που θα πάρει τη θέση του Στυλιανού.

- 32' Γίνεται η αλλαγή. Ο Βασιλείου στη θέση του Στυλιανού

- 33' Στημένο του Απόλλωνα, ο Φαουπάλα το κεφάλι, μαζεύει δύσκολα ο Βοζίνια.

- 35' Κίτρινη στον Μάρκοβιτς

Υπάρχει ένταση στους πάγκους των δυο ομάδων.

- 36' Πολλές οι διακοπές στο ματς λόγω φάουλ και τραυματισμών ποδοσφαιριστών.

*Στο έδαφος ο Μακρής

- 39' Κίτρινη σε Νταβόρ και Πέδρο για διαμαρτυρίες

- 42' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Μεγάλη επέμβαση ο Βοζίνια σε σουτ του Μάρκοβιτς. Ο Σέρβος δοκίμασε ξανά το πόδι του, ίδια κατάληξη με τη προηγούμενη φορά.

- 44' Τρίτη τελική του Μάρκοβιτς, το σουτ του αυτή την φορά πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Βοζίνια.

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 45+1 Ο Άλεξ εκτέλεσε το φάουλ, ο Ντόσα το κεφάλι, άουτ η μπάλα.

- 45+2' Στο έδαφος ο Τεξέιρα. Ο Τιμόθεος Χριστοφή έχει προσθέσει ακόμη δυο λεπτά καθυστέρηση άρα πάμε στα έξι.

ΤΕΛΟΣ ημιχρόνου

Έναρξη β' ημιχρόνου

- 47' Κίτρινη στον Γκαζτανάγια

- 48' Στο έδαφος ο Νιλς μετά από σύγκρουση με τον Καραγιόλ. Συνεχίζει κανονικά ο παίκτης της ΑΕΛ.

- 57' Κίτρινη σε Τεξέιρα και Καραγιόλ

- 59' Δεύτερη κίνηση από Σωφρόνη. Σκέμπρι στη θέση του Καραγιόλ.

- 61' Κίτρινη σε Ντόσα.

- 63' Σουτ του Μπρου, πάνω από τα δοκάρια.

- 64' Παρατηρήσεις του Τιμόθεου στον Βοζίνια να μην καθυστερεί.

- 67' Ζήτησε αλλαγή ο Άλεξ Ντα Σίλβα. Ετοιμάζεται ο Μάρκο Αντάμοβιτς.

-70' Επικίνδυνη κατάσταση στη περιοχή της ΑΕΛ, με τον Φαουπάλα να φεύγει από τα αριστερά, γύρισε προς το μέρος του Ζελάγια, ο Αβραάμ με καθοριστική προβολή απομακρύνει τον κίνδυνο.

- 71' Γίνεται η αλλαγή του Ντα Σίλβα.

- 74' Λίγες φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, κυριαρχούν τα νεύρα και οι πολλές διακοπές.

- 75' Σέντρα του Βασιλείου από κοντά ο Φαουμπάλα με κεφαλιά χάνει μια σπουδαία ευκαιρία.

- 77' Στο έδαφος ο Χουράδο, αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και πάει για αλλαγή ο Κέρκεζ. Ο Σχρανζ στη θέση του Ισπανού.

- 80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Απόλλωνας πιέζει, η ΑΕΛ κρατά ανέπαφη την εστία της.

- 82' Κίτρινη στον Μπρου

- 85' Ο Σχράνζ φεύγει τετ α τετ με τον Βάλε, ο Ουεντραόγκο τον προλαβαίνει και δίνει βοήθεια στον Πορτογάλο κίπερ να μαζέψει τη μπάλα.

- 89' Εντολή από Αυγουστή στον Γιούστε να πάει στην επίθεση.

- 90' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Γκαζτανάγια. Ο Ισπανός μέσα στη περιοχή έκανε το σουτ η μπάλα στο σώμα του Ουεντραόγκο.

ΠΕΝΤΕ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+2' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μακρή. Ο Κύπριος επιθετικός με σουτ "σημάδεψε" το δοκάρι. Στην επαναφορά ο Νιλς έκανε το πλασέ, μόλις άουτ η μπάλα.

- 90+4' Δευτερόλεπτα απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Η ΑΕΛ είναι στον τελικό Κυπέλλου!