Κίτρινο το κύπελλο μετά από 30 χρόνια! (φώτος)

Επιστροφή στους τίτλους μετά το 2011/12 και στα κύπελλα μετά το 1988/89 για την ΑΕΛ! Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 2-0 στο ΓΣΠ και πανηγυρίζει τον έβδομο τίτλο κυπέλλου στην ιστορία της.

Ο Ντόσα άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό και ο Αντάμοβιτς στο 66' έκανε το 2-0 που έδωσε τον τίτλο στη Λεμεσιανή ομάδα. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Γιώργο Νικολάου

-3' Κίτρινη στον Αβραάμ για φάουλ στον Γιάκολις

-5' Πρώτη τελική προσπαθεια με μακρινό σουτ του Νταβόρ, έτοιμος ο Βάτερμαν

-5' Άμεσα στην αντεπίθεση πάει να απειλήσει το ΑΠΟΕΛ όμως ο Βοζίνια βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε τον Τάμαρι

-10' ΓΚΟΛ, 0-1! Στην πρώτη ευκαιρία του τελικού, ανοίγει το σκορ. Ο Αβραάμ γέμισε με κόρνερ, ο Ντόσα κέρδισε την κεφαλιά και από κοντά άνοιξε το σκορ (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ)

-16' Κίτρινη στον Λαφράνς για φάουλ στον Τάμαρι στον χώρο του κέντρου

-19' Ζητά πέναλτι ο Τάμαρι για μαρκάρισμα του Γκαζτανιάγα. Ο διαιτητής ήταν ακριβώς μπροστά στη φάση

-19' Στο έδαφος ο Αβραάμ αμέσως μετά τη φάση αφού προηγουμένως ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ ζήτησε τον λόγο από τον Τάμαρι, για την πτώση του στην περιοχή. Ένταση για λίγα δευτερόλεπτα αφού οι παίκτες της ΑΕΛ υποστηρίζουν πως ο Ιορδανός χτύπησε εκτός φάσης τον Αβραάμ. Από το ριπλέι ο Τάμαρι φάνηκε να κάνει κίνηση με το πόδι στον Αβραάμ, από πίσω.

-20' Το παιχνίδι συνεχίζεται κανονικά

-21' Τα... βρίσκουν οι δυο παίκτες και το θέμα τελειώνει εκεί. Χαρακτηριστικό ότι Αβραάμ και Τάμαρι αγκαλιάστηκαν, με τον Ιορδανό να φιλά στο κεφάλι τον ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ

-29' Κεφαλιά του Σόουζα μετά από κόρνερ του Ντε Βινσέντι, στη σωστή θέση ο Βοζίνια

-33' Καλό σουτ του Ντα Σίλβα εκτός περιοχής, λίγο έξω

-35' ΔΟΚΑΡΙ, αγγίζει το γκολ το ΑΠΟΕΛ. Ο Νατέλ γέμισε από αριστερά, ο Τάμαρι έκανε φοβερό ψαλιδάκι και έστειλε τη μπάλα στο σίδερο (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ τη φάση)

-38' Κάθετη μπαλιά του Μοράις στον Σόουζα, που για ελάχιστα δεν προλαβαίνει να κάνει την κεφαλιά

-40' Κρατά μπάλα η ομάδα του Τραμεντζάνι μετά το γκολ και ψάχνει την ισοφάριση. Αντίθετα, εκείνη του Κέρκεζ έχει μαζευτεί και προσπαθεί να χτυπήσει κυρίως στην αντεπίθεση

-43' Διακοπή για λίγο αφού ο Ντα Σίλβα έχει χτυπήσει και είναι στο έδαφος

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-Μεταφέρεται εκτός με το φορείο ο Ντα Σίλβα αλλά μετά από λίγο επιστρέφει

-45+3' Κάρτα στον Βοζίνια για καθυστέρηση

-45+5' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Αβραάμ γέμισε από αριστερά, ο Μακρής έκανε την προβολή εξ επαφής και η μπάλα πήγε μόλις έξω

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δυο προπονητές

-46' Κίτρινη στον Τάμαρι για φάουλ στον Αβραάμ, δευτερόλεπτα μετά την επανέναρξη

-50' Αναγκαστική αλλαγή. Ο Ντα Σίλβα που είχε τραυματιστεί προς το τέλος του πρώτου μέρους δεν μπορεί να συνεχίσει. Μέσα ο Αντάμοβιτς

-54' Ο Ιωάννου ζητά πέναλτι μετά από πτώση στην περιοχή

-56' Πρώτη κίνηση από τον Τραμεντζάνι. Ο Μπέζιακ στη θέση του Γιάκολις

-60' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Νατέλ έκανε ωραία κίνηση και γέμισε από αριστερά, ο Ντε Βινσέντι έκανε το πλασέ στην κίνηση από δύσκολη θέση και η μπάλα πήγε λίγο έξω

-61' Δεύτερη αλλαγή από τον Κέρκεζ. Ο Γουίλερ στη θέση του Αβραάμ

-61' Κίτρινη στον Γουίλερ δευτερόλεπτα μετά που πέρασε στο γήπεδο, για φάουλ στον Τάμαρι

-66' ΓΚΟΛ, 0-2! Αντεπίθεση από την ΑΕΛ, ο Βούρος έκανε τεράστιο λάθος αφού αντί να γυρίσει στον Βάτερμαν... έστρωσε στον Μακρή. Ο επιθετικός της ΑΕΛ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ολλανδό στο τετ-α-τετ αλλά ο Αντάμοβιτς πήρε το ριμπάουντ και έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το βίντεο)

-69' Μέσα ο Βιντιγκάλ, έξω ο Σόουζα

-70' Διακοπή για λίγο. Ένταση μετά από φάουλ του Μακρή στον Μερκή. Παράλληλα αψιμαχία ανάμεσα σε Ντε Βινσέντι και Νταβόρ

-73' Κίτρινες σε Μερκή, Ντε Βινσέντι, Νταβόρ

-74' Μετά από 3-4 λεπτά διακοπής, ο τελικός συνεχίζεται

-74' Ξανά διακοπή

-76' Κίτρινη στον Μοράις για διαμαρτυρίες και το ματς ξαναρχίζει

-77' Νέα διακοπή, ένταση και κίτρινη στον Γκαστανιάγα. Στην φάση που προηγήθηκε ο Τάμαρι ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Γουίλερ

-Εδώ και 7-8 λεπτά δεν παίζεται ποδόσφαιρο

-83' Μέσα ο Αλωνεύτης, έξω ο Νατέλ

-83' Κίτρινη στον Ιωάννου για φάουλ στον Νιλς

-84' Κεφαλιά του Νιλς, λίγο έξω

-87' Πλασέ από τον Μαρκή από το ύψος της περιοχής, μόλις άστοχο

-88' Μέσα ο Σχρανς, έξω ο Χουράδο