Δυο παγκύπρια ρεκόρ στο αεροβόλο πιστόλι!

Με δυο νέα παγκύπρια ρεκόρ τελικού στο αεροβόλο πιστόλι, ένα στους άνδρες κι ένα στις νεάνιδες, έπεσε η αυλαία του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ στο σταθερό στόχο! «Δράστες», ο Χρίστος Μακρυγιάννης στο αεροβόλο πιστόλι ανδρών και η νεαρή Χριστιάνα Γεωργίου στο αεροβόλο πιστόλι νεανίδων. Ο τελευταίος αγώνας ήταν για το «Κύπελλο ΣΚΟΚ» κι έγινε στις εγκαταστάσεις σταθερού στόχου του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά.

Με την ολοκλήρωση των 60 βολών του προκριματικού, ο Χρίστος Μακρυγιάννης της ΣΚΟΛΕΜ πέρασε επικεφαλής στον τελικό με 557 στους 600 πόντους και ακολούθησαν οι αθλήτριες της ΣΚΟΛΕΥ Κωνσταντίνα Πρατσή (547), Χριστιάνα Γεωργίου (540) και Βασιλεία Αλαμπρίτη (535), ενώ άλλοι τέσσερις αθλητές της ίδιας Οργάνωσης, οι Τάκης Ηλιάδης (533), Χρίστος Γερασίμου (530), Ναταλία Αλικβιάδου (521) και Χρίστος Χατζημιχαήλ (520) συμπλήρωσαν την οκτάδα.

Πρώτος από τον τελικό αποχώρησε ο Χατζημιχαήλ με 101.9 και τον ακολούθησαν οι Χρίστος Γερασίμου (120.5), Ναταλία Αλκιβιάδου (147.1), Βασιλεία Αλαμπρίτη (176.5) και Τάκης Ηλιάδης (196.9). Η Κωνσταντίνα Πρατσή με 208.5 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ η «μάχη του χρυσού» δόθηκε από τους αθλητές που πέτυχαν και τα παγκύπρια ρεκόρ. Η νεάνιδα Χριστιάνα Γεωργίου ολοκλήρωσε τον τελικό με 230.4 και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, ενώ ο Χρίστος Μακρυγιάννης ήταν ο «χρυσός» νικητής με 233.6.

Η Κωνσταντίνα Πρατσή, με το 547/600 ήταν η νικήτρια στις γυναίκες, ενώ στους έφηβους κέρδισε ο Σάββας Ευαγγέλου της ΣΚΟΛΕΥ με 519/600 και ο νεαρός Αντώνης Σοφοκλέους του ΣΚΟΠΑΦ στους παίδες με 469/600, ενώ η Ανδρεάνα Κυρίλλου της ΣΚΟΛΕΥ πρώτευσε στις κορασίδες με 517/600. Στις κορασίδες με σταντ, η Ειρήνη Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΥ πέτυχε 362/400 και στους παίδες με σταντ ο Μιχάλης Μαρυγιάννης της ΣΚΟΛΕΜ 375/400, ενώ ο μικρός Ραφαήλ Δημητρίου της ΕΛΕΣΚΟ πήρε την πρώτη θέση στους παμπαίδες με 365/400. Τέλος, στο αεροβόλο πιστόλι ανδρών με κινητικές αναπηρίες, ο Ευριπίδης Γεωργίου της ΣΚΟΛΕΥ πέτυχε 547/600

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα στον τελευταίο αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, στο αεροβόλο πιστόλι ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία.