ΥΠΟΘΕΣΗ δεκάλεπτου και... ΑΧΝΑ! (Φώτος)

Εξαιρετικό ντέρμπι στο "Δασάκι" με νικητή τον Εθνικό Άχνας! Το βράδυ της Παρασκευής (01/03) η προσφυγική ομάδα υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό και έφτασε στην νίκη με 2-1, με τα δύο γκολ να σημειώνονται στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Πιντσέλι και Ηλία. Ο Ολυμπιακός μείωσε στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Ροτζέριο αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση. Mε την νίκη του ο Εθνικός ανέβηκε στους 46 βαθμούς, είναι μόνος στην 2η θέση και στο -5 από τον Ολυμπιακό έχοντας ωστόσο και ένα αγώνα λιγότερο.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ 28ήμερο!

Μαζί μας η Bet on Alfa

-5' Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά.

-6΄Πρώτο σουτ για τον Ολυμπιακό, σουτ του Ροτζέριο κοντράρει και κόρνερ.

-8' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με τον Πιντσέλι! Αδράνεια στην άμυνα του Ολυμπιακού και λανθασμένο διώξιμο, ο Φοινίρης επανέφερε και ο Πιντσέλι από κοντά νίκησε τον Γιωργαλλίδη για το 1-0!

-9' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό ξανά! Αυτή την φορά με τον Ηλία! Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Ηλία πέρασε στο σπριντ του αντίπαλους αμυντικούς και... κρέμασε τον Γιωργαλλίδη, στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0!

-10' Κίτρινη στον Ηλία που έβγαλε την φανέλα στον πανηγυρισμό του.

-18' Κρατά μπάλα ο Ολυμπιακός, ψάχνει τρόπους να αντιδράσει.

-24' Κοντά στο τρίτο γκολ ο Εθνικός! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαρκόφσκι έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

-25' Κίτρινη στρον Πιερμάρ.

-26' Κίτρινη στον Πιντσέλι.

-34' Κίτρινη στον Χριστοφή.

-37' Κεφαλιά του Μέντες, η μπάλα έξω.

-45' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με τον Ροτζέριο! Σε ιδανικό χρονικό σημείο μειώνουν οι φιλοξενούμενοι με συρτό σουτ του Ροτζέριο με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

-46' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Βιέιρα αντί Παπαγεωργίου.

-57' Ευκαιρία για τον Εθνικό, ο Παπαγεωργίου έφυγε με ταχύτητα στην πλάτη της άμυνας, έκανε την προβολή αλλά ο Σαμάρας έδιωξε.

-58' Πρώτη αλλαγή για τον Εθνικό. Καπαρτής αντί Παπαγεωργίου.

-60' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Οπόνγκ αντί Παχίπη.

-69' Χαμένο τετ α τετ από τον Ηλία, ο Γιωργαλλίδης είπε "όχι".

-70' Από πλάγια θέση ο Καπαρτής έκανε το σουτ με το αριστερό, με τα πόδια ο Γιωργαλλίδης.

-71' Κίτρινη στον Ροτζέριο.

-71' Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Άλεξ Κωνσταντίνου αντί Ροτζέριο.

-77' Δεύτερη αλλαγή για τον Εθνικό. Φωτίου αντ Ιωάννου, αναγκαστική αυτή η αλλαγή.

-81' Νέα αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό. Έξω ο τραυματίας Ρόγκατς, μέσα ο Ευσταθίου.

-90' 7 λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ του αγώνα, ίσως και της χρονιάς από τον Μπογκαντίνοφ! Κεφαλιά του Ρομό μετά από σέντρα του Οπόνγκ, απίθανη η εκτίναξη του Μπογκαντίνοφ που με τα ακροδάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ.

-90+4 Αποβάλλεται ο προπονητής του Ολυμπιακού Φάτζιο Μπούις για διαμαρτυρίες.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Ρόγκατς (81'Ευσταθίου), Πιντσέλι, Φοινίρης, Γκλιγκόροφ, Κουντόμπιακ, Μαρκόφσκι, Χριστοφή, Ηλία, Παπαγεωργίου (58' Καπαρτής), Ιωάννου (77'Φωτίου).

Στον πάγκο οι Λοΐζου, Φωτίου, Ευσταθίου, Κυπριανού, Κκονέ, Καπαρτής, Κουσιάππας, Κάτζιης, Θεράποντος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιωργαλλίδης, Λεονάρντο, Πιερμάρ, Ροτζέριο (71' Α. Κωνσταντίνου), Ρομό, Παχίπης (60'Οπόνγκ), Σαμάρας, Αντωνίου, Μέντες, Ράμος, Παπαγεωργίου (46'Βιέιρα).

Στον πάγκο οι Κωνσταντίνου, Πουγιούκκας, Κωνσταντίνου, Βιέιρα, Οπόνγκ, Σάββα, Παχίπης, Ανδρέου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ηλία, Πιντσέλι, Χριστοφή - Πιερμάρ, Ροτζέριο.