ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ: Φοβερή γαλαζοκίτρινη ανατροπή και... άλμα τίτλου! (Φώτος)

Σπουδαία νίκη που τον φέρνει πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου πέτυχε το ΑΠΟΕΛ με 2-1 επί της ΑΕΚ, στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής του α' γκρουπ, της β' φάσης του πρωταθλήματος.

Ισοδύναμο χαρακτηρίζεται το α' ημίχρονο με την ΑΕΚ, ωστόσο, να σκοράρει στο 9' με τον Τόνγκια με σουτ εκτός περιοχής και τον Μπέλετς να αιφνιδιάζεται αφού η μπάλα "έσκασε" μπροστά του και δεν μπόρεσε να διώξει τον κίνδυνο για την ομάδα του.
Μετά το γκολ που δέχθηκε το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να βγει μπροστά και να δημιουργήσει τις προυποθέσεις για την ισοφάριση αλλά οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ έκλεισαν πολύ καλά τους χώρους προς την εστία του Πίριτς.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το 75' όταν ο Τομανέ με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, μετά την εκτέλεση φάουλ του Ντονγκαλά. Επτά λεπτά αργότερα το ΑΠΟΕΛ σκόραρε με κεφαλιά του Ντονγκαλά, μετά από σέντρα του Δώνη. Με τη νίκη του αυτή το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 66 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στους 62 βαθμούς, πέντε αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα... Στο στάδιο "ΑΕΚ Αρένα" ήταν η Βάνα Λειβαδιώτη, στην περιγραφή η Κατερίνα Κυριάκου.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Α' ημίχρονο

Έναρξη.

-3' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνες έδιωξε με γροθιές ο Πίριτς.

-5' Κεφαλιά του Γκαρθία μετά από κόρνερ του Λέδες, η μπάλα έξω.

-9' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Τόνγκια με σουτ εκτός περιοχής από δεξιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του! Ο Μπέλετς αιφνιδιάστηκε αφού η μπάλα "έσκασε" μπροστά του και δεν μπόρεσε να διώξει τον κίνδυνο για την ομάδα του.

1

-13' Κεφαλιά απο τον Τσεπάκ η μπάλα έξω, ωστόσο, ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

-16' Ανάποδο γύριστό σουτ από τον Τόνγκια που ήταν μόνος στην περιοχή από δεξιά, η μπάλα πέρασε έξω.

-18' Κεφαλιά του Πέτροβιτς, μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες, η μπάλα έξω.

-18' Ενοχλήσεις από Ντάλσιο, σηκώθηκε για ζέσταμα ο Σούσιτς.

1

-19' Σουτ του Φαράζ, η μπάλα κόντραρε στον Ντάλσιο και κατέληξε κόρνερ.

-20' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λέδες, έδιωξε με γκροθιές ο Μπέλετς.

-24' Διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ για φάουλ του Μιλίσεβιτς στον Μαρκίνιος. Προσωρινή διακοπή.

4

-26' Συνέχεια στον αγώνα.

-28' Κατοχή  (51% - 49%)

-32' Καλή προσπάθεια για το ΑΠΟΕΛ από αριστερά με τον Ζέφτε ο οποίος σέντραρε αλλά ο Μαρκίνιος που ήταν σε καλή θέση δεν βρήκε τη μπάλα.

-39' Κίτρινη στον Μαρκίνιος, για διαμαρτυρίες.

-43' Άστοχο σουτ του Πέτροβιτς.

-45' Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-45'+3' Διαμαρτυρίες από ΑΕΚ. Ζήτησαν κίτρινη στον Μαρκίνιος (2η) για φάουλ.

Λήξη ημιχρόνου.

w

Β' ημίχρονο

-46' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Βιγιαφάνες, μέσα ο Δώνης.

-50' Φάουλ για το ΑΠΟΕΛ σε καλό σημείο από αριστερά λίγο έξω από την περιοχή της ΑΕΚ.

-51' Απευθείας εκτέλεση του φάουλ από τον Μαρκίνιος, έδιωξε σε κόρνερ ο Λόπες.

-52' Κεφαλιά του Ντβάλι, μπλοκάρει τη μπάλα ο Πίριτς.

-54' Διαμαρτυρίες από ΑΕΚ. Ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Κόνσταντίνοφ στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ. Παίζεται υπέδειξε ο διαιτητής.

2

-55' Ο Μπέλετς πρόλαβε τη μπάλα στην περιοχή του μπροστά από τον Λόπες.

-56' Σουτ του Ντίμερς, εκτός περιοχής, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Μπέλετς.

-59' Κεφαλιά του Γκαρθία, μετά από κόρνερ, η μπάλα έξω.

-64' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο Μεχρί, έξω ο Μαρκίνιος.

-65' Κατοχή  (48% - 52%)

1

-69' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω οι Λόπες και Φαράζ, μέσα οι Γκάμα και Σολ.

-71' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο Κβιλιτάια, έξω ο Κονσταντίνοφ.

-72' Σουτ του Δώνη από το ύψος της περιοχής, έδιωξε ο Πίριτς σε κόρνερ.

-73' Άστοχο σουτ του Τόνγκια.

-74' Κίτρινη στον Σολ για φάουλ στον Ντβάλι.

-75' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Οι γαλαζοκίτρινοι ισοφαρίζουν σε 1-1 με κεφαλιά του Τομανέ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντονγκαλά.

33

-80' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Ντίμερς, μέσα ο Σάντος.

-81' Κεφαλιά του Πονς, η μπάλα έξω.

-82' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντονγκαλά με κεφαλιά δίνει προβάδισμα με 2-1 στην ομάδα του, μετά από σέντρα του Δώνης.

11

-84' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω οι Τιουνκού και Πονς, μέσα οι Ναούμ και Τρισκόφσκι.

-85' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα οι Σούσιτς και Σατσιάς, έξω οι Ντονγκαλά και Τομανέ

-85' Διαμαρτυρίες από ΑΕΚ. Ζητούν γκολ στην κεφαλιά του Σολ. Οι κιτρινοπράσινοι διαμαρτύρονται ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή του τέρματος της εστίας του Μπέλετς. Παίζεται λέει ο διαιτητής και ο βοηθός του.

-89' Σουτ του Σολ, η μπάλα κόντραρε σε παίκτες του ΑΠΟΕΛ και απομακρύνθηκε ο κίνδυνος για τους γαλαζοκίτρινους.

-90' Πέντε λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-90'+3' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ρομπέρζ έστειλε έξω τη μπάλα, μετά τη σέντρα του Γκάμα.