ΑΕΚ-Δόξα: Σπουδαία νίκη... με ανατροπή! (Φώτος)

Σπουδαία νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ με 2-1 επί της Δόξας, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η Δόξα πήρε προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα αφού εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ντιουνκού και αιφνιδίασε την ΑΕΚ στο 10’ με γκολ πέναλτι του Ναμπί, ύστερα από ανατροπή του Σκόγκλουντ στην περιοχή της ομάδας της Λάρνακας. Οι ποδοσφαιριστές του Μπεν Σιμόν πίεσαν για την ισοφάριση χωρίς αποτέλεσμα, παρά το γεγονός ότι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες.
Στην επανάληψη η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε και έσπασε την πολύ καλή άμυνα της Δόξας και ισοφάρισε σε 1-1 στο 60’ με πλάσε του Γκάμα, ύστερα από την πάσα του Ρομπέρζ. Η ΑΕΚ πίεσε ακόμη περισσότερο για το γκολ της νίκης και τα κατάφερε στο 82’ με πλασέ του Τρισκόφκσι, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Ασάντε που προσπάθησε να γυρίσει πίσω τη μπάλα.

Με τη νίκη της αυτή η ΑΕΚ ανέβηκε στους 29 βαθμούς, ενώ η Δόξα παραμένει στην τελευταία θέση με τέσσερις βαθμούς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Στο γήπεδο ήταν ο Χρίστος Χαραλάμπους.

Ά ημίχρονο

-4' Καλή ευκαιρία για την Δόξα με τον Ασάντε από δεξιά σούταρε αλλά ο Πίριτς έδιωξε τον κίνδυνο.

-4' Άστοχο σουτ του Ντίμερς.

-5΄Σουτ του Γκάμα, έξω από την περιοχή, η μπάλα έξω.

-9' Πέναλτι για την Δόξα! Το λάθος του Ντιουνκού το εκμεταλλεύτηκε ο Τρούγιτς ο οποίος πήρε τη μπάλα κι έδωσε πάσα δεξιά στον Σκόγκλουντ ο οποίος, όμως, ανατράπηκε από τον ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ και ο διαιτητής υπέδειξε την παράβαση.

1

-10΄ΓΚΟΛ για την Δόξα με το πέναλτι του Ναμπί.

2

-14' Άστοχη κεφαλιά του Τόμοβιτς.

-15' Κίτρινη στον Σκόγκλουντ, για φάουλ.

-18' Μακρινό σουτ του Γκιούρτσο η μπάλα έξω.

-29' Άστοχο σουτ του Γκάμα.

-30 Πιέζει η ΑΕΚ για την ισοφάριση χωρίς αποτέλεσμα.

1

-34' Σουτ του Ντίμερς έξω από την περιοχή, σε ετοιμότητα ο Σισκόφσκι ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα.

-37' Άστοχη κεφαλιά του Τρισκόφσκι.

-40' Σουτ του Γκιούρτσο, διώχνει σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

-45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Λήξη ημιχρόνου.

5

Β΄ ημίχρονο

-46' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Εκτός οι Φοφανά και Σκόγκλουντ, εντός οι Κυριάκου και Στυλιανού.

-48' Άστοχο σουτ του Αντωνιάδη.

-49' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς, η μπάλα στα χέρια του Σισκόφσκι.

-55' Κίτρινη στον Ντιουνκού, για φάουλ.

-57' Άστοχο σουτ του Ντίμερς.

-57' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Σάντσεθ, εντός ο Τόνγκια.

-58΄ Αλλαγή για την Δόξα. Εντός ο Ντέτζε, εκτός ο Τραϊτσέφσκι.

-60' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε και έσπασε την πολύ καλή άμυνα της Δόξας και ισοφάρισε σε 1-1 με πλάσε του Γκάμα, ύστερα από τη σέντρα του Ρομπέρζ από αριστερά.

1

-67' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Φαράζ, εντός ο Σάντος.

-69' Μεγάλη ευκαιρία για τη ΑΕΚ. Κεφαλιά του Τρισκόφκι, έδιωξε την μπάλα ο Πούριτς σχεδόν πάνω στη γραμμή.

-70' Σοβαρό λάθος του Πίριτς στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα, όμως, δεν το εκμεταλλεύτηκαν της Δόξας.

-71' Άστοχο σουτ του Γκιούρτσο.

-78' Αλλαγή για τη Δόξα. Εκτός ο Ναμπί, εντός ο Μούσα.

-79' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Γκάμα, εντός ο Μάμας.

-82' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ασάντε που προσπάθησε να γυρίσει πίσω τη μπάλα και με κοντινό πλασέ έδωσε προβάδισμα για την ομάδα του με σκορ 2-1.

33

-86΄Αλλαγή για την Δόξα. Εκτός ο Τρούγιτς, εντός ο Σαντίκ.

-90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90' Κίτρινη στον Μούσα.

Λήξη αγώνα.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Φαράζ (Σάντος), Γκάμα (79' Μάμας), Πονς, Ρομπέρζ, Σάντσεθ (57' Τόνγκια), Γκιούρτσο, Ντίμερς.

Στο πάγκο οι Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Γκαλιόλο, Καπτούμ, Ναούμ.

Δόξα: Σισκόφσκι, Φοφανά 46' (Χ. Κυριάκου), Τρούγιτς (86΄ Σαντίκ), Τραϊτσέφσκ (58' Ντέτζε), Ναμπί (78' Μούσα), Σκόγκλουντ (46' Στυλιανού), Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Κυριάκου, Πούριτς, Ασάντε.

Στον πάγκο oι Αντωνίου, Π. Κυριάκου, Σιέλης, Γκλεόφιλο Βλίτερ, Γιαμπερέ, Αντουί.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηρακλής
4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας

VAR: Αντωνίου Μάριος
AVAR: Αναστασίου Στέφανος