ΑΕΚ-Πάφος: Με "χρυσή" αλλαγή, την κέρδισε και την προσπέρασε! (Φώτος)

Σημαντική νίκη επί της Πάφου με 1-0 πέτυχε η ΑΕΚ στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του παγκυπρίου πρωταθλήματος Cyta.

"Χρυσός" σκόρερ ο Φαράζ στο 85' με δυνατό πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Την 11η νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η ΑΕΚ. Μια νίκη οποία έφερε την ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν στην 4η θέση με 39 βαθμούς όσους έχει και η Ομόνοια η οποία αναγράφεται 3η. Προσπέρασε την Πάφο η οποία είναι στην 5η θέση με 38 βαθμούς.

Φοβισμένα μπήκαν στο πρώτο μέρος οι δυο ομάδες. Δεν ρίσκαραν στην επίθεση και είχαμε ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Μεγαλύτερη στιγμή αυτή στο 12' λεπτό με το οριζόντιο δοκάρι του Ζάιρο.

Καλύτερο το β' μέρος. Στο 53' η Πάφος έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τάνκοβιτς και τον Πίριτς να το λέει όχι, ενώ στο 74' ο Πονς έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στον Ίβουσιτς.

Στο 85' λεπτό οι αλλαγές του Ραν Μπεν Σιμόν συνεργάστηκαν για το 1-0. Η ΑΕΚ βγήκε στην αντεπίθεση από δεξιά με τον Ντιονκού, πάτησε περιοχή, έκανε την σέντρα η μπάλα κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι όπου ήταν ο Γκάμα και αυτός έστρωσε την μπάλα στον Φαράζ ο οποίος με δυνατό πλασέ νίκησε τον Ίβουσιτς για το χρυσό γκολ των Λαρνακέων κόντρα στην Πάφο.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Το kerkida ήταν στο γήπεδο της Λάρνακας με τον Χρίστο Χαραλάμπους και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν. Στην περιγραφή του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε ο αγώνας

δσσ

-5' Κλειστά άρχισαν και οι δυο ομάδες την αναμέτρηση. Προσεγμένες κινήσεις με κοντινές πάσες.

-12' ΔΟΚΑΡΙ για την Πάφο. Ο Ζάιρο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή του Πίριτς, σημάδεψε όμως το οριζόντιο δοκάρι.

ασδασδ

-17' Κόρνερ για την ΑΕΚ. Πρώτο. Κεφαλιά του Σολ ψηλά πάνω από την εστία.

-19' Κίτρινη στον Σάντσεζ της για φάουλ.

-22' Κόρνερ για την Πάφο. Σουτ του Ντράγκομιρ η μπάλα έξω. Ζήτησαν νέο κόρνερ οι της Πάφου αφού η μπάλα κτύπησε και στον Ντίμερς.

-30' Κίτρινη κάρτα σε Τόνγκια και Μελούσο. Ο Τόνκγια δέχθηκε την κάρτα γιατί ενώ ήταν στο έδαφος ο Ναμ, στην προσπάθεια του να πάρει την μπάλα τον κλώτσησε, και στη συνέχεια ο Μελούσο (και αφού ο Ντίμερς έδιωξε την μπάλα) τον βρήκε ψηλά στο γόνατο.

δφδσσφδ

-39' Σουτ του Ντίμερς η μπάλα κόντραρε στον Ναμ και πέρασε ελάχιστα έξω.

-42' Πλασέ του Ναμ λίγο πλάγια στην περιοχή του Πίριτς η μπάλα έξω. Καλή στιγμή για την ομάδα της Πάφου.

-44' Ευκαιρία για την Πάφο. Ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ ο Γκοντάλ πήρε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

-45' Φωνές για χέρι από την ΑΕΚ σε κεφαλιά του Σολ πάνω στον Κβίντα. Δεν υπάρχει κάτι αφού η μπάλα κτύπησε στο πόδι του παίκτη της Πάφου.

Τρία λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

45+3 Πλασέ του Τόνγκια πάνω στον Ίβουσιτς.

Τέλος πρώτου μέρους.

σδασδ

Άρχισε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στα αποδυτήρια έμεινε ο Σάντσεζ στη θέση του ο Ντιονκού.

-53' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Στην αντεπίθεση η ομάδα του Καρσέδο με τον Ζάιρο να κατεβάζει γρήγορα την μπάλα προς την εστία του Πίριτς, έδωσε διαγώνια πάσα στον Τάνκοβιτς, δυνατό πλασέ του Σουηδού, έπεσε και μάζεψε την μπάλα ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

-54' Κίτρινη στον Ικόκο για φάουλ στον Ντίμερς.

-59' Αλλαγή για την ΑΕΚ εκτός ο  Γκιούρτσο στη θέση του ο Φαράζ.

-62' Αλλαγή για την Πάφο εκτός ο Κανέ στη θέση του ο Μπρούνο.

ρετρτ

-65' Κάθετη μπαλιά του Ντίμερς στην περιοχή για τον Σολ, εξαιρετική άμυνα του Ικόκο πάνω στον Ισπανό την τελευταία στιγμή, του αποσπά την μπάλα.

-71' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Σολ στη θέση του ο Σάντος.

φφηη

-74' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα από τον Φαράζ κεφαλιά του Πονς στην αγκαλιά του Ίβουσιτς η μπάλα.

-75' Έκλεψε ο Βαλακάρι την μπάλα μέσα στην περιοχή του Πίριτς, έδωσε στον Ζάιρο ο οποίος με δυνατό σουτ την έστειλε πάνω στον Πίριτς.

-80' Αλλαγή για την Πάφο εκτός ο Βαλακάρι στη θέση του ο Νταλίνια.

-83' Αλλαγές για την ΑΕΚ, εκτός οι Τόνγκια και Ντίμερς στην θέση τους οι Γκάμα και Μάμας.

-84' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Σουτ του Γκάμα από το ύψος της περιοχής η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Ίβουσιτς.

σδσδφδ

-85' Γκολ και 1-0 για την ΑΕΚ με τον Φαράζ. Η ΑΕΚ βγήκε στην αντεπίθεση από δεξιά με τον Ντιονκού, πάτησε περιοχή, έκανε την σέντρα η μπάλα κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι όπου ήταν ο Γκάμα και αυτός έστρωσε την μπάλα στον Φαράζ ο οποίος με δυνατό πλασέ νίκησε τον Ίβουσιτς.

-87' Αλλαγή για την Πάφος εκτός ο Μελούσο στη θέση του ο Μπότσκαϊ.

-88' Κίτρινη στον Γκαρθία.

Πέντε λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

90+4 Κίτρινη στον Ζάιρο.

Τέλος του αγώνα.

ΑΕΚ: Πίριτς, Λέδες, Τόνγκια (82' Γκάμα), Σολ (71' Σάντος), Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Πονς, Ρομπέρζ, Σάντσεζ (46' Ντιονκού), Γκιούρτσο (59' Φαράζ), Ντίμερς (82' Μάμας)

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Ντιονκού, Κάσας, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Λόπες, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Μάμας.

Πάφος: Ίβουσιτς, Ικόκο, Κβίντα, Μελούσο (87' Μπότσκαϊ), Κανέ (62' Μπρούνο) , Ντράγκομιρ, Ναμ, Βαλακάρι (80' Νταλίνια), Τάνκοβιτς, Ζάιρο, Γκολντάρ.

Στον πάγκο: Γιόσιποβιτς, Μπρούνο, Μπότσκαϊ, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Ταβάρες

Διαιτητής: Sylwestrzak Damian Robert
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
AVAR: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας

Την αρθρογραφία της 20ης αγωνιστικής προσφέρει το μεζεδοπωλείο Στου Ορέστη ΠΑΟΚ ΚΥΘΡΕΑΣ