Ανόρθωση-ΑΕΚ: Μια ανάσα από την κορυφή με γκολάρα Τόνγκια!

Η ΑΕΚ πήρε σημαντικό διπλό στο ντέρμπι με την Ανόρθωση, επικρατώντας με 1-0 στο Αντώνης Παπαδόπουλος, εκμεταλλεύτηκε τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ και πλησίασε μία ανάσα από την κορυφή της βαθμολογίας!

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

Οι κιτρινοπράσινοι με γκολ του Τόνγκια πήραν το σημαντικό τρίποντο, ανεβάζοντας την ομάδα του στη δεύτερη θέση με 62 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι είχε αργό ρυθμό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν την πρωτοβουλία και χωρίς να δημιουργούν επικίνδυνες στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες. Η ΑΕΚ άρχισε να γίνεται πιο απειλητική μετά το 30ο λεπτό, δημιουργώντας ευκαιρίες, καλύτερη εκ των οποίων ήταν στο 35ο λεπτό όταν ο Ράφα Λόπες από τον κεντρικό διάδρομο υποδέχτηκε την πάσα του Τόνγκια, έκανε το σουτ και η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού του Αρμπολέδα για να φύγει άουτ.

Εξέλιξη έγινε με την λήξη του ημιχρόνου, όταν δημιουργήθηκε μία ένταση ανάμεσα σε Τιουνέ και Τόνγκια, μπήκε στη μέση ο Σολ, ο ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης τον έσπρωξε και είδε την κόκκινη κάρτα του Προντέρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αν και η Ανόρθωση είχε αριθμητικό μειονέκτημα, μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και δημιούργησε ευκαιρίες, με πιο σημαντική εκείνη του Καστέλ στο 60ο λεπτό, που προήλθε από λάθος του Ρομπέρζ. Ο Μπεν Σιμόν έκανε αμέσως αλλαγές και άλλαξε την εικόνα του αγώνα, με την ΑΕΚ να κυριαρχεί, να κάνει δοκάρι στο 66’ με τον Λόπες και τρία λεπτά μετά, ο Τόνγκια με υπέροχο σουτ άνοιξε το σκορ.

Ντέρμπι κορυφής μετά την διακοπή, αφού η ΑΕΚ θα υποδεχτεί το ΑΠΟΕΛ!

** Στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αγώνα.

-4' Πρόβλημα με τον Τιουνέ που μένει κάτω μετά από σύγκρουση με τον Λέδες. Σηκώνεται ο ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης και συνεχίζει.

-9' Εκτέλεση φάουλ από τον Μπρούνο Γκάμα, ο Ρομπέρζ πιάνει κεφαλιά και η μπάλα φεύγει άουτ χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Αρμπολέδα.

-11' Κίτρινη κάρτα στον Χρυσοστόμου για μαρκάρισμα στον Μιλίσεβιτς.

-17' Σύγκρουση Πίριτς και Μαρμούκ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Έχουν μείνει και οι δύο κάτω.

123123

-21' Σηκώθηκαν οι δύο ποδοσφαιριστές και με δεμένο το κεφάλι συνεχίζουν το παιχνίδι.

-22' Έκλεψε την μπάλα ο Φερέιρα στον χώρο του κέντρου, έκανε το πλασαριστό σουτ, έστειλε όμως την μπάλα πάνω από την εστία του Πίριτς.

-29' Ωραία κυκλοφορία της μπάλας από την Ανόρθωση, ο Τιουνέ έδωσε στον Καστέλ που έκανε το σουτ, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Πίριτς.

-31' Κίτρινη κάρτα στον Μπρούνο Γκάμα για φάουλ στον Τιουνέ (που δεν σφυρίχτηκε, αφού άφησε πλεονέκτημα ο διαιτητής).

-34' Ο Μπρούνο Γκάμα μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.

-35' Επανήλθε η ΑΕΚ που έκλεψε στο κέντρο, έδωσε στον Φαράζ που έκανε το σουτ από πλάγια θέση, όμως ο Αρμπολέδα με διπλή ενέργεια θα μπλοκάρει.

-35' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Τόνγκια έδωσε στον κεντρικό διάδρομο που κινήθηκε ο Ράφα Λόπες, έκανε σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα ακούμπησε το δοκάρι και έφυγε άουτ!

-35' Πρόβλημα με τον Κάργα που μένει κάτω.

-37' Σηκώθηκε ο Κάργας και συνεχίζει το παιχνίδι.

-41' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ που έφυγε στην αντεπίθεση, ο Τόνγκια πρόλαβε την έξοδο του Αρμπολέδα, έκανε πάσα στον Λόπες, όμως τον πρόλαβε ο Μαρμούκ και έδιωξε σε κόρνερ!

-42' Εκτελέστηκε κόρνερ, ο Αρμπολέδα πήγε να κάνει μεγάλο λάθος, αφού του έφυγε η μπάλα από τα χέρια, πρόλαβε όμως να την μπλοκάρει πριν κάποιος παίκτης της ΑΕΚ την σπρώξει προς την εστία.

-45' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τη λήξη του ημιχρόνου, Τιουνέ και Τόνγκια αντάλλαξαν λόγια, υπήρξε ένταση ανάμεσα στους δύο και ο Φραν Σολ μπήκε στην μέση, πηγαίνοντας με επιθετικό ύφος προς τον Τιουνέ. Ο τελευταίος έσπρωξε τον ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ και σύμφωνα με την Cablenet ο διαιτητής έδειξε κόκκινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης. Κίτρινη κάρτα είδε ο Σολ.

123321

Αλλαγές για την ΑΕΚ: Έξω οι Πίριτς και Γκάμα για να περάσουν οι Ερερίν και Σολ.

Αλλαγή και για την Ανόρθωση: Επιστροφή Κωστάκη Αρτυματά στη θέση του Γκερέρο.

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

-51' Λάθος του Ερερίν, έκλεψε ο Κορέιρα, πήρε ο Καστέλ που έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε. Ευκαιρία για την Ανόρθωση!

-54' Αλλαγή για την Ανόρθωση: Μέσα ο Παρούτης στη θέση του Φερέιρα.

-57' Κίτρινη κάρτα στον Τόνγκια για φάουλ στον Παρούτη.

-58' Φάουλ του Σολ, φωνές για δεύτερη κίτρινη κάρτα από τους παίκτες της Ανόρθωσης.

-60' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση! Έγινε τραγικό λάθος στην άμυνα από τον Ρομπέρζ, η μπάλα πήγε στον Καστέλ που βρέθηκε τετ α τετ με τον Ερερίν, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έκανε εκπληκτική επέμβαση και κράτησε το μηδέν!

-61' Αλλαγές για την ΑΕΚ: Οι Ρομπέρζ και Φαράζ εκτός, μπαίνουν οι Σάντος και Ντίμερς.

-63' Σουτ του Ντίμερς, πολύ ψηλά άουτ η μπάλα, δεν ανησυχεί ο Αρμπολέδα.

-64' Με παίκτη λιγότερο, αλλά καλύτερη η Ανόρθωση στα πρώτα λεπτά του Β' μέρους.

-65' Κίτρινη κάρτα στον Κάργα.

-66' Δοκάρι για την ΑΕΚ! Πάσα του Τόνγκια στον Λόπες, έκανε το σουτ, ο Αρμπολέδα βρήκε την μπάλα που στη συνέχεια χτύπησε στο δοκάρι, στην επιστροφή πήγε στον Σολ που όμως την έστειλε άουτ!

-69' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Έγινε μία σέντρα στην περιοχή, ο Κάργας απομάκρυνε αδύναμα, η μπάλα πήγε στον Τόνγκια που με ένα υπέροχο σουτ, άνοιξε το σκορ! (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)

-74' Αλλαγή για την Ανόρθωση: Μπήκε ο Ουαγκέ στη θέση του Αντωνίου.

-78' Αλλαγές για την Ανόρθωση: Μέσα οι Γκασαμά και Περέα, έξω οι Κάργας και Χρυσοστόμου.

-79' Κίτρινη κάρτα στον Λόπες.

-80' Εκτέλεση φάουλ για την Ανόρθωση με σέντρα στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά ο Γκασαμά, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Ερερίν.

-85' Αλλαγή για την ΑΕΚ: Μέσα ο Τόμοβιτς στη θέση του Ράφα Λόπες.

-87' Ο Αρτυματάς έκανε λάθος, πήρε ο Ντίμερς που έφυγε απέναντι από τον Αρμπολέδα, προσπάθησε να περάσει την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης που μπλόκαρε. Σηκώθηκε και η σημαία για οφσάιντ μετά τη φάση.

-90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+3' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ για δεύτερο γκολ. Ο Ντίμερς και ο Σάντος έφυγαν σε αντεπίθεση, οι δυο τους συνδυάστηκαν εντός της περιοχής του Αρμπολέδα, όμως το σουτ του Ολλανδού έφυγε άουτ.

Τέλος αγώνα!

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Μαρμούκ, Κάργας (78' Περέα), Κορέια, Καστέλ, Γκερέρο (46' Αρτυματάς), Φερέιρα (54' Παρούτης), Τιουνέ, Μακούν, Αντωνίου (74' Ουαγκέ), Χρυσοστόμου (78' Γκασαμά).

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Ουαγκέ, Αρτυματάς, Παρούτης, Ουαρίς, Γκασαμά, Κορρέα, Τζουλίου, Μουσοντά, Περέα.

ΑΕΚ: Πίριτς (46' Ερερίν), Ντιουνκού, Λέδες, Τόνγκια, Φαράζ (61' Σάντος), Λόπες (85' Τόμοβιτς), Γκαρσία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα (46' Σολ), Πονς, Ρομπέρζ (61' Ντίμερς).

Στον πάγκο: Ερερίν, Τόμοβιτς, Κάσας, Σολ, Τρισκόφσκι, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσες, Ναούμ, Γκιούρσκο, Μάμας, Ντίμερς.

Σκόρερ: 69' Τόνγκια
Κίτρινες: 11' Χρυσοστόμου, 65' Κάργας / 31' Μπρούνο Γκάμα, 45+6' Σολ, 57' Τόνγκια, 79' Λόπες
Κόκκινες: 45+6' Τιουνέ

Διαιτητής: Prontera Alessandro