ΑΕΚ - Εθνικός: Ασύλληπτο ματς, εκκωφαντική ισοπαλία στη Λάρνακα! (φώτος)

Το ΑΕΚ – Εθνικός ήταν εκτός πραγματικότητας, ισοπαλία (5-5) 10 τερμάτων, τα οκτώ μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο! Τέσσερα γκολ ο Σολ, χατ τρικ ο Ηλία, σκόραρε ο Γκαρθία στις καθυστερήσεις αλλά ο MVP της ΑΕΚ ήταν σε θέση οφσάιντ με αποτέλεσμα να ακυρωθεί το γκολ. Αποβλήθηκε ο προπονητής του Εθνικού, Άνχελ Λόπεθ. Ματσάρα με τις δυο ομάδες να μην δέχονται να ηττηθούν. Προβληματικές άμυνες, σε μεγάλο βράδυ οι Σολ, Φαράζ, Ηλία και Καμπρέρα για τις δυο ομάδες. Αποτέλεσμα που δεν είναι το επιθυμητό για την ομάδα της Λάρνακας που έμεινε στον ένα βαθμό. Κέρδος για τον Εθνικό που άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο και φεύγει αήττητος από την «Αρένα». Προηγήθηκε με 0-2 και 1-3 η προσφυγική ομάδα, απάντησε η ΑΕΚ που προηγήθηκε δις, 4-3 και 5-4 αλλά παρουσιάστηκε αυτόχειρας και έμεινε στην ισοπαλία. Έντονες οι αποδοκιμασίες από τους ΑΕΚτζήδες προς τους ποδοσφαιριστές της ομάδας.

Το kerkida.net ήταν από νωρίς στο στάδιο της Λάρνακας, στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στο γήπεδο η Βάνα Λειβαδιώτη.

- Ενός λεπτού σιγή εις μνήμην του Χάρη Κυριακίδη που διετέλεσε μέλος της Διοίκησης.

σαδασδασδσαδασδ

- Έναρξη στο ματς.

- 1' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από πλευράς Εθνικού! Παίζει μπάλα ο Ντράζιτς, στη συνέχεια δέχεται μαρκάρισμα από τον Τόμοβιτς. Δεν υπάρχει οφσάιντ, αναμονή από τον ρεφ που περιμένει τον VAR, Αθανασίου Κυριάκο.

Πάει στο VAR ο Μενέλαος Αντωνίου! Θα εξετάσει αν υπάρχει παράβαση.

- 3' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εθνικό. Κίτρινη στον Τόμοβιτς.

- 4' ΓΚΟΛ ο Εθνικός, ο Μάριος Ηλία ευστοχεί και νικά τον Πίριτς. Ανοίγει το σκορ ο Εθνικός και παγώνει την "ΑΕΚ Αρένα".

φσδφδσφδσφσδφδσφσδφ

- 5' Κενό στο αριστερό άκρο της ΑΕΚ, ο Καμπρέρα μπαίνει στη περιοχή, κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει και πάει κόρνερ.

- 6' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 0-2! Ο Μάριος Ηλία! Κόρνερ του Ντράζιτς, ωραίο τελείωμα του Ηλία διπλασιάζει τα τέρματα των φιλοξενούμενων.

δσφδσφσδφσδφσφ

- 14' Γύρισμα του Γκιούρτσο, μαζεύει ο Μάρκοβιτς.

- 15' Δοκάρι για τον Εθνικό! Ο Λομοτέϊ με κεφαλιά σημαδεύει το δοκάρι! Αγγίζει και τρίτο γκολ ο Εθνικός.

- 16' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 1-2! Ο Σολ μετά από ασίστ του Φαράζ.

Αναμονή για το γκολ του Ισπανού, θα εξεταστεί από το VAR.

Σε οριακή θέση ο Σολ.

ΔΣΦΔΣΦΔΣΦΣΦΔΣΦΔΣΦ

- 17' ΚΑΝΟΝΙΚΟ το γκολ! Μειώνει η ΑΕΚ σε 1-2 λοιπόν με τον Φραν Σολ. Πρώτο γκολ του Ισπανού στο Κυπριακό πρωτάθλημα. Εξαιρετική ασίστ ο Φαράζ.

- 21' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 1-3! Ο Λίπσκι! Φοβερή ασίστ του Ηλία! Έτοιμο γκολ στον Λίπσκι ετοίμασε ο διεθνής επιθετικός. Κακή αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ, τιμωρεί τα κενά ο Εθνικός.

δφδφδδφδ

- 25' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Χέρι του Ντε Ιριόντο, απλωμένο, σωστή η παράβαση.

- 25' Κίτρινη και στον Άνχελ Λόπεθ, προπονητή του Εθνικού.

γδφγδφγδφγδφγδ

- 27' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 2-3! Εύστοχος ο Σολ, κάνει δυο τα τέρματα του. Ακούμπησε την μπάλα ο Μάρκοβιτς αλλά δεν κατάφερε να σώσει το πολύ δυνατό σουτ του Ισπανού.

- 28' Κίτρινη ο Καμπρέρα.

- 30' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 3-3! Ο Τρισκόφσκι ισοφαρίζει! Βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση ο κάπτεν της ΑΕΚ και έκανε αυτό που ξέρει πολύ καλά. Ισοφαρίζει η ΑΕΚ ενώ ήταν πίσω με δυο γκολ.

δφδσφσδφσδφσδφσφσφσφσφσδφσδφ

- 34' Κίτρινη ο Πονς.

- 43' Σκοράρει ο Εθνικός, επιθετικό φάουλ σφυρίζει ο Μενέλαος Αντωνίου. Ο Μάριος Ηλία σκόραρε. Επιθετικό στον Μάμα. Παραμένει το 3-3.

- 45' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ που γυρίζει το ματς! Ο Σολ κάνει χατ-τρικ! Ο Ισπανός βάζει μπροστά την ΑΕΚ και 4-3!

φδφσδφσδφφ

Καθυστερήσεις - 10'

- 45+2' Απόκρουση του Πίριτς σε σουτ του Καμπρέρα!

- 45+3' Κεφαλιά του Καμπρέρα άουτ! Δυο χαμένες ευκαιρίες για τον Εθνικό.

- 45+4' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 4-4! Ο Μάριος Ηλία! Απίθανα πράγματα!!

Τρελό πρώτο ημίχρονο στην "ΑΕΚ Αρένα". Οκτώ γκολ και ισοπαλία!!!

Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

- 47' Σπουδαία επέμβαση του Μάρκοβιτς σε σουτ του Γκιούρτσο!

- 50' Τεράστια ευκαιρία της ΑΕΚ, ο Γκιούρτσο μπήκε στη περιοχή ανενόχλητος έκανε το σουτ η μπάλα μόλις άουτ! Περίμενε πάσα ο Σολ για το 5-4. Ο Ούγγρος προτίμησε να το τελειώσει ο ίδιος.

- 54' Ο Λέδες στην θέση του Μάμα.

- 57' Σέντρα σουτ του Γκιούρτσο, άουτ

- 58' Μακρινό σουτ του Λέδες, λίγο άουτ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Έπεσε ο εξωπραγματικός ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου και είναι απόλυτα λογικο. Πιο επικίνδυνη η ΑΕΚ.

- 60' Γύρισμα του Ηλία, ο Πίριτς προ του Καμπρέρα, μαζεύει.

- 64' Αναγκαστική αλλαγή για Μάριο Ηλία δεν μπορεί να συνεχίσει ο MVP του Εθνικού.

φδγδφγδφγδφγδ

- 67' Σουτ του Πέρε Πονς στο ύψος της περιοχής, άουτ.

- 70' Κεφαλιά του Σάντσες, άουτ.

- 71' Ευκαιρία ο Εθνικός, ο Καμπρέρα μέσα από την μικρή περιοχή, δεν βρίσκει την μπάλα, μαζεύει ο Πίριτς!

- 72' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 5-4! Ο Σολ! Τέταρτο γκολ για τον Ισπανό! Είδε το κενό και με γυριστό νίκησε τον Μάρκοβιτς.

φγδφγφ

- 80' Διαμαρτυρίες της ΑΕΚ για χέρι - πέναλτι, παίζεται το ματς από ρεφ και VAR.

- 83' Σωτήρας... Μιλίσεβιτς που διώχνει, πριν σκοράρει ο Καμπρέρα που πέρασε τον Πίριτς.

- 86' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 5-5! Γύρισμα του Κωνσταντίνου Ηλία στη περιοχή, ο Λομοτέϊ με προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα!

- 89' Κόκκινη στον προπονητή του Εθνικού, Λόπεθ.

- 90' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 6-5! Ο Άνχελ Γκαρθία με πλασέ νικά τον Μάρκοβιτς! Σαν φορ λειτούργησε ο μπακ της ΑΕΚ.

- 90+2' Πάει στο VAR ο Μενέλαος Αντωνίου για να τσεκάρει αν επηρεάζει την φάση ο Σολ! Ο Ισπανός ήταν σε θέση οφσάιντ.

- 90+3' ΟΦΣΑΙΝΤ ο Σολ. Δεν μετρά το γκολ. Διεκδίκησε την μπάλα ο Ισπανός ενώ ήταν σε θέση οφσάιντ.

- 90+5' Σώζει ο Μάρκοβιτς, η μπάλα κτυπά και στο δοκάρι.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς (Μιλίσεβιτς 46'), Σολ, Τρισκόφσκι (Καπτούμ 86'), Φαράζ (Κάσας 86'), Γκαρθία, Πονς, Ρομπέρζ, Σάντσες, Γκιούρτσο (Γκάμα 65'), Μάμας (Λέδες 54')

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Λέδες, Ράφα Λόπες, Μιλίσεβιτς, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Καψής, Γκονζάλες, Τζωρτζής

Εθνικός: Μάρκοβιτς, Ντε Ιριόντο, Περατικός, Λίπσκι (Σπιρόφσκι 50'), Πεχλιβάνης (Ριστέφσκι 50'), Λομοτέϊ, Καμπρέρα, Ηλία (Ιωάννου 65'), Ντράζιτς (K. Hλία 61'), Φιάκας, Ακσεντίγιεβιτς.

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Σταυρινού, Σπιρόφσκι, Ηλία, Γκόμες, Μπράντοβιτς, Καλλένος, Νικολάου, Ιωάννου, Χριστοφή, Αγγελόπουλος

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γεώργιος
4ος Διαιτητής: Αλλαγιώτου Ιωάννα