ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ: Την κέρδισε και την… έπιασε στην 2η θέση! (Φώτος)

Με γκολ του Κβιλιτάια στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, το ΑΠΟΕΛ κέρδισε την ΑΕΚ και την... έπιασε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 36 βαθμούς! Στο μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής, οι «γαλαζοκίτρινοι» υποδέχθηκαν την ομάδα της Λάρνακας και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γεωργιανού επιθετικού επικράτησαν με 1-0. Ντέρμπι με μπόλικη ένταση, νεύρα, φάουλ (46 στο σύνολο) και αγωνία μέχρι το τελικό σφύριγμα του ρεφ Νικόλα Νεοκλέους. Με τη νίκη του το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 36 βαθμούς και μαζί με την ΑΕΚ ισοβαθμούν στην 2η θέση. Υπερτερεί στην ισοβαθμία το ΑΠΟΕΛ λόγω της σημερινής του νίκης (ισοπαλία 0-0 στο πρώτο μέρος) ενώ έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο. Με την σημερινή της νίκη η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή... κλείδωσε και μαθηματικά την παρουσία της στο α' γκρουπ αφού η 7η την δεδομένη χρονική στιγμή Ομόνοια έχει 28 βαθμούς και με δύο νίκες στα παιχνίδια που της απομένουν, το... ταβάνι της είναι ιοι 34 βαθμοί.

Τα στατιστικά του αγώνα:

η6τηβτ

υτθξνθτυξ

-3' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ, από αριστερά σαν κοντινό κόρνερ. Το κέρδισε ο Εγγλέζου απ' τον Σόουζα.

-4' Εκτέλεσε ο Λέδες, έδιωξε η άμυνα του ΑΠΟΕΛ.

;τη5τ5γ

-7' Πρώτη τελική στο ματς. Σέντρα του Ροσάλες από δεξιά, κεφαλιά του Τρισκόφσκι, πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-8' Κρατάει μπάλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά.

-11' Επικίνδυνη σέντρα του Ντε Βινσέντι προς τον Κβιλιτάια, έδιωξε η άμυνα της ΑΕΚ.

-15' Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο, χωρίς κάποια σημαντική ευκαιρία στο ματς. Μετά το δυνατό ξεκίνημα από πλευράς ΑΕΚ, το ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε.

-16' Πρώτη τελική και για το ΑΠΟΕΛ. Ο Πέδρο εκτέλεσε πλασαριστά φάουλ από αριστερά, ο Κβιλιτάια κινήθηκε στο πρώτο δοκάρι και έκανε την πισινή κεφαλιά, όμως ο Λεάλ ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

-19' Πρώτη κίτρινη στο ματς, στον Σόουζα για φάουλ στον Μάμα.

-21' Πρώτη κίτρινη και για λογαριασμό της ΑΕΚ. Ο Εγγλέζου για φάουλ στον Πέδρο.

-22' Δυνατό σουτ του Νατέλ από πολύ μακριά, η μπάλα λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-24' Κίτρινη στον Βινίσιους για διαμαρτυρίες προς τον ρεφ Νικόλα Νεοκλέους. Ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ διαμαρτυρήθηκε για φάουλ που δόθηκε στον Σόουζα.

-27' Χωρίς ρυθμό το ντέρμπι. Πολλά φάουλ, πολλές διαμαρτυρίες, πολλές διακοπές...

-28' Απειλεί ξανά με κεφαλιά το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα του Πέδρο από δεξιά, κεφαλιά του Καρώ, σταθερά ο Λεάλ.

-35' Δοκίμασε ξανά ο Νατέλ, δυνατό σουτ με το δεξί λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, έπεσε και έδιωξε δύσκολα ο Λεάλ.

-38' Μικρή διακοπή στο ματς. Στο έδαφος ο Σόουζα.

-40' Συνέχεια στο παιχνίδι, κανονικά ο Βραζιλιάνος μέσος του ΑΠΟΕΛ.

-40' Κίτρινη στον Φαράζ για φάουλ στον Ζαμπάλα.

-42' Φάουλ σε καλό σημείο για το ΑΠΟΕΛ, που στα τελευταία 10-15 λεπτά έχει επιβάλει τον ρυθμό του και πλησιάζει σχετικά εύκολα έξω απ' την περιοχή του Λεάλ.

-43' Τρομερή επέμβαση του Λεάλ! Εκτέλεσε με δύναμη το φάουλ ο Νατέλ, ο κίπερ της ΑΕΚ έπεσε στην δεξιά του γωνία και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

-43' Νέα μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Απ' την εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βινσέντι, ο Λεάλ δεν έδιωξε σωστά, η μπάλα έφτασε στον Σόουζα που έκανε το πλασέ αλλά ο Τόμοβιτς έδιωξε σωτήρια σε νέο κόρνερ.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Στο έδαφος ο Κβιλιτάια σε μαρκάρισμα του Τόμοβιτς εντός περιοχής. Δείχνει να συνεχιστεί το ματς ο ρεφ Νεοκλέους, τον κάλεσε για on field review ο VARίστας Fernandes Ferreira Vitor Jorge.

-45+4' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Αυτή είναι η απόφαση του διαιτητή Νικόλα Νεοκλέους, βλέποντας ξανά την φάση απ' το μόνιτορ, στο on field review.

***Η φάση θα αναλυθεί απόψε απ' τον Ηρακλή Τσίκινη στην εκπομπή "Super Monday".

-45+6' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Κβιλιτάια εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, νικώντας τον Λεάλ για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-45+6' Ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων. Αρκετά νεύρα και αντιπαραθέσεις (Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ).

νυτνυτρμν

-Τα στατιστικά του πρώτου μέρους:

τηνβ

-47' Μικρή διακοπή στο ματς, στο έδαφος ο Εγγλέζου. Έπεσε άτσαλα σε προσπάθεια του να διώξει προ του Ντογκαλά.

-48' Συνέχεια στο ματς.

-50' Πρώτη τελική στο β' μέρος. Ο Νατέλ έφυγε στην πλάτη της άμυνας από αριστερά και μπήκε στην περιοχή, αρκετά άστοχο το τελείωμα του.

-52' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Εκτέλεση φάουλ του Σαρφό από δεξιά, αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ, κοντινή προβολή του Βινίσιους, έδιωξε δύσκολα Λεάλ.

-52' Κίτρινη στον Ντε Βινσέντι για φάουλ στον Μάμα.

-57' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Ακοράν και Ρομό μέσα, Μάμας και Φαράζ έξω. Θέλει να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του ο Καταλά.

-61' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σέντρα του Ροσάλες, καρφωτή κεφαλιά του Ρομό από κοντά, εντυπωσιακά ο Σκουφέτ!

-62' Κίτρινη ο Ροσάλες για φάουλ στον Νατέλ.

-66' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Νταουσβίλι αντί Ντε Βινσέντι.

-66' Αλλαγή και για την ΑΕΚ. Παναντέρο αντί Άλτμαν.

-70' Χωρίς κάτι αξιόλογο στα τελευταία λεπτά, αργός ο ρυθμός και πολλά τα φάουλ στο ματς.

-72' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Σέντρα - σουτ του Ακοράν, έπεσε για προβολή ο Τρισκόφσκι αλλά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα.

-76' Τριπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Σαρφό, Νατέλ και Κβιλιτάια έξω, Οκριασβίλι, Θεοδώρου και Μάγκλιτσα μέσα.

-77' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Γύρισμα του Παναδέρο από αριστερά, μόνος ο Ακοράν έκανε το πλασέ με το αριστερό αλλά ήταν αδύναμο, μάζεψε ο Σκουφέτ.

-80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Προσπαθεί η ΑΕΚ, έχει γίνει πιο επιθετική με τις αλλαγές της, έχει την κατοχή της μπάλας.

-85' Κίτρινη στον Ρομό για φάουλ στον Θεοδώρου.

-87' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Καλή κυκλοφορία μπάλας απ' τον άξονα, ο Ρομό έστρωσε στον Ακοράν που έκανε το δυνατό σουτ με το αριστερό, με την μπάλα να... τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σκουφέτ! Στην συνέχεια ο Βινίσιους έδιωξε σε κόρνερ.

-88' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Ολατούντζι και Λαμπόικο μέσα, Εγγλέζου και Τρισκόφσκι έξω.

-88' Αλλαγή και για το ΑΠΟΕΛ. Έσελινγκ αντί Ντονγκαλά.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Κίτρινη στον Παναντέρο για φάουλ στον Θεοδώρου.

-Τέλος αγώνα, μεγάλη νίκη για το ΑΠΟΕΛ!

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Πέδρο, Καρώ, Βινίσιους, Ζαμπάλα, Σόουζα, Σαρφό (76'Οκριασβίλι), Ντε Βινσέντι (66'Νταουσβίλι), Ντονγκαλά (88'Έσελινγκ), Νατέλ (76'Θεοδώρου), Κβιλιτάια (76'Μάγκλιτσα).

-Στον πάγκο: Μιχαήλ, Νταουσβίλι, Εφραίμ, Μάγκλιτσα, Οκριασβίλι, Θεοδώρου, Έσελινκ, Γαβριήλ, Τσεμπάκ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ.

ΑΕΚ: Λεάλ, Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Εγγλέζου (88'Λαμπόικο), Λέδες, Μάμας (57'Ρομό), Άλτμαν (66'Παναντέρο), Φαράζ (57'Ακοράν), Εσπινόσα, Τρισκόφσκι (88'Ολατούντζι).

Στον πάγκο: Τούμπας, Τάντι, Ρομό, Αναστασίου, Λαμπόικο, Γκονζάλεθ, Χριστοφόρου, Μαρτής, Ακοράν, Παναντέρο, Ολατούντζι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σόουζα, Βινίσιους, Ντε Βινσέντι / Εγγλέζου, Φαράζ, Ροσάλες, Ρομό, Παναντέρο.

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας