Δόξα – ΑΕΚ: "Καρδιοχτύπησε" αλλά... απέδρασε με Γκιούρτσο! (Φώτος)

Συνεχίζει… ακάθεκτη η ΑΕΚ! Το βράδυ της Παρασκευής (09/12) η ομάδα της Λάρνακας αντιμετώπισε εκτός έδρας την Δόξα και επικράτησε με 1-0. Σκόρερ ο Γκιούρτσο με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ, που χτύπησε στο τείχος και άλλαξε πορεία, στο 60’. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο η ΑΕΚ κυριάρχησε και είχε τέσσερις τελικές για γκολ, σε όλο το υπόλοιπο του ματς η Δόξα ήταν ανταγωνιστική και έβαλε δύσκολα στην αντίπαλό της. Μάλιστα στο 6ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αντενόν απώλεσε τεράστια ευκαιρία με κοντινή κεφαλιά! Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα, η οποία ανέβηκε στους 31 βαθμούς και… έπιασε την Πάφο στην 2η θέση. Έμεινε στους 11 βαθμούς και την 11 η θέση η Δόξα.

-Έναρξη.

-2' Ευκαιρία με το... καλημέρα για την ΑΕΚ! Σέντρα του Κάσας από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Γκιούρτσο κοντρόλαρε και έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

-4' Κι άλλη τελική για την ΑΕΚ. Κλέψιμο του Πονς, πάσα στον Τρισκόφσκι αλλά το σουτ του τελευταίου απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής έφυγε πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-8' Απειλεί για τρίτη φορά στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ. Σουτ του Γκιούρτσο λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, σταθερά ο Σισκόφσκι.

-10' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ατομική ενέργεια του Γκιούρτσο από αριστερά και παράλληλο γύρισμα, μόνος ο Σανχούρχο στο δεύτερο δοκάρι κοντρόλαρε και έκανε το πλασέ από κοντά, ελάχιστα έξω η μπάλα!

ρξηυτγ

-20' Μετά το δυνατό ξεκίνημα με τις τέσσερις τελικές της ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο, η Δόξα ισορρόπησε και ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο.

-21' Ο Ασαμόα είδε τον Πίριτς εκτός εστίας και δοκίμασε να σκοράρει με σουτ απ' το κέντρο, λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

-27' Κίτρινη στον Αμπντουλάχι. Χρησιμοποίησε το χέρι σε μαρκάρισμα στον Άλτμαν, τον χτύπησε στο πρόσωπο.

-33' Έχει την κατοχή η ΑΕΚ, χωρίς να μπορεί να φτιάξει τελικές με την ίδια ευκολία όπως στο πρώτο δεκάλεπτο.

-35' Πλάσαρε εύστοχα ο Σαντίκ σε τετ α τετ με τον Πίριτς, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε σωστά αφού ο φορ της Δόξας έφυγε από θέση οφσάιντ.

-38' Τελική μετά από αρκετά λεπτά για την ΑΕΚ. Κάθετη του Πονς, πλασέ του Τρισκόφσκι, δύσκολα ο Σισκόφσκι.

-39' Σέντρα του Φαράζ από δεξιά, σουτ στην κίνηση ο Άλτμαν, ψηλά έξω.

-45' Τέλος ημιχρόνου, χωρίς καθυστερήσεις.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-51' Ευκαιρία για την Δόξα! Κάθετη του Μπένι, ο Στυλιανού από δεξιά εντός περιοχής αστόχησε.

-53' Κίτρινη στον Γκονζάλεθ για φάουλ στον Καραμανώλη. Ήταν στο όριο και θα απουσιάσει είτε με Ομόνοια, είτε με Νέα Σαλαμίνα.

ξ57υξ6

-56' Κίτρινη στον Κέρλα, κι αυτός για κακή χρήση του χεριού και χτύπημα στο πρόσωπο.

-60' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο. Ο Γκιούρτσο ανέλαβε την εκτέλεση, η μπάλα βρήκε στο τείχος (στον Ασαμόα), άλλαξε πορεία και παρά την προσπάθεια του Σισκόφσκι, κατέληξε στα δίκτυα για το 1-0!

35η5υτ6

-61' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Λόπες αντί Φαράζ και Μάμας αντί Σανχούρχο.

-64' Ακυρώνεται ξανά γκολ της Δόξας με τον Ασαμόα από κοντά, αφού ο Κοβάσεβιτς που έκανε το πρώτο σουτ ξεκίνησε από καθαρή θέση οφσάιντ.

-66' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Τιτζιανί αντί Στυλιανού και Ίλιτς αντί Αμπντουλαχί.

-68' Σπουδαία ευκαιρία για την Δόξα! Κόρνερ του Κοβάσεβιτς, κεφαλιά του Καραμανώλη από κοντά, μεγάλη επέμβαση ο Πίριτς που κρατάει το 1-0!

-69' Σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει. Γύρισμα του Γκαρθία από αριστερά, πλασέ στην κίνηση ο Τρισκόφσκι, έξω η μπάλα.

-71' Ατομική προσπάθεια του Μπένι και σουτ από καλή θέση, λίγο έξω η μπάλα.

-78' Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα! Μακρινό πλάγιο ο Βαγιέχο από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, ο Σαντίκ με πλάτη έκανε το σουτ από κοντά αλλά αστόχησε.

-79' Αλλαγή για την Δόξα. Σόμπτζικ αντί Ασαμόα.

-80' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Εγγλέζου και Ροσάλες μέσα, Τρισκόφσκι και Γκιούρτσο έξω. Δυναμώνει μεσοαμυντικά την ομάδα του ο Όλτρα.

-85' Αλλαγή για την Δόξα. Κάργκμπο αντί Μπένι.

-88' Κίτρινη στον Κοβάσεβιτς για φάουλ στον Μάμα.

-90' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ρομό αντί Άλτμαν.

-90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Σέντρα του Ροσάλες, έξω η κεφαλιά του Ρομό.

-90+4' Κίτρινη στον Μάμα για φάουλ στον Ίλιτς.

-90+4' Κεφαλιά του Κέρλα, βγαίνει και μαζεύει ο Πίριτς.

-90+6' ΑΠΙΘΑΝΗ ευκαιρία για την Δόξα! Εξαιρετικό... τσίμπημα της μπάλας ο Κοβάσεβιτς, ο Αντενόν μόνος απέναντι στον Πίριτς, έκανε την κοντινή κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα έξω!

-Τέλος αγώνα.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι (85'Κάργκμπο), Κέρλα, Σαντίκ, Ασαμόα (79'Σόμπτζικ), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Αμπντουλαχί (66'Ίλιτς), Βαγιέχο, Στυλιανού (66'Τιτζιανί).

Στον πάγκο οι: Πρινιωτάκης, Μέσεν, Ίλιτς, Τιτζιανί, Ιωσηφίδης, Ρονταλέγκα, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Σόμπτζικ, Μέσκα, Κάργκμπο.

ΑΕΚ: Πίριτς, Γκονζάλεθ, Τόμοβιτς, Κάσας, Σανχούρχο (61'Μάμας), Τρισκόφσκι (80'Εγγλέζου), Φαράζ (61'Λόπες), Γκαρθία, Πονς, Γκιούρτσο (80'Ροσάλες), Άλτμαν (90'Ρομό).

Στον πάγκο οι: Γκόρντιτς, Τούμπας, Ρομό, Λόπες, Ροσάλες, Ολατούντζι, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Μπέιτς, Μάμας, Ασάντε.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αμπντουλάχι, Κέρλα, Κοβάσεβιτς - Γκονζάλεθ (3η), Μάμας.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος